среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија нуди Кинезима луку и бесцаринску зону
Хроника

Србија нуди Кинезима луку и бесцаринску зону

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. август 2009.

Изражавајући велико задовољство што већ трећи пут долази у Кину, пријатељску земљу, председник Србије Борис Тадић је, у свом говору на Трговинско-инвестиционом форуму, истакао да ће добри билатерални односи две земље бити потврђени потписивањем Споразума о стратешкој сарадњи: „Ово су историјски тренуци за Србију, сада када Кина постаје кључни стратешки партнер моје земље на азијском континенту”.

– Осим политичких односа који су на највишем нивоу, Србија жели да економске односе са пријатељском Кином умногоме побољша и веома смо заинтересовани за интензивирање и унапређење привредних веза – рекао је Тадић указавши да је јучерашњи сусрет „доказ да је то и заједничко опредељење”.

Председник Србије је приметио да је кинеска влада постигла изванредне резултате програмом мера за санирање светске финансијске кризе и успела да одржи најављен раст бруто националног дохотка од осам одсто и тиме дала значајан допринос стабилизацији светске привреде.

– Влада Србије је међу првим у југоисточној Европи предузела озбиљне и веома обимне мере за ублажавање ефеката светске економске кризе – нагласио је Тадић и додао:

– Што се тиче страних инвестиција оне су сигурне и Србија је, желим да потврдим, политички стабилна земља што је веома важно за страна улагања. Све стране компаније које су инвестирале у Србију и даље добро раде и задовољне су постигнутим резултатима. Неке од ваших компанија, као што су „Huawei” и „ZTE”, већ су присутне и такође успешно послују у Србији. То је добар показатељ и ми желимо да и друга предузећа која су данас овде дођу и инвестирају у Србију.

Напомињући да се Србија трајно определила за улазак у породицу модерних европских земаља, за убрзање процеса европских интеграција, као и за спровођење реформи неопходних да се правни поредак и привредни систем Србије приближе стандардима ЕУ, Тадић је оценио да централни геополитички положај наше земље на Балкану чини Србију местом сарадње свих земаља нашег региона; „Србија је једина земља у Европи која има уговор са ЕУ, али и са Руском Федерацијом, Турском, Белорусијом, као и са регионом ЦЕФТА. Ти уговори о слободној трговини односе се, дакле, на тржиште које има преко 800 милиона људи”.

Указујући да Србија има и привилегију да се налази на паневропском транспортном Коридору 10 и на највећем европском речном Коридору седам, који спаја Северно и Црно море што отвара бројне привредне и транспортне потенцијале, Тадић је као нов вид сарадње између привреда две земље предложио изградњу нове модерне луке на Дунаву и бесцаринске зоне за производне активности кинеских компанија.

– Континуиране инвестиције, укључујући и инвестиције у велике инфраструктурне пројекте, пре свега у домену транспорта, представљаjу један од кључних циљева економског програма Владе Републике Србије – нагласио је Тадић.

– Управо зато ме посебно радује што наше две владе у Пекингу потписују Споразум о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктуре чиме ће се умногоме унапредити наша сарадња у овом домену – додао је Тадић.

Председник Србије је истакао да ће наша земља у наредном периоду бити велико градилиште, а да је наша влада спремна да кинеским грађевинским компанијама омогући инфраструктурне послове у Србији у износу од милијарду евра: „Само у Београду и околини планирамо да градимо пет мостова преко Дунава и Саве. Један од тих мостова, мост Земун–Борча биће реализован помоћу кредита кинеске Ексим банке и уз ангажовање компанија из Кине”.

У овој години, према речима Бориса Тадића, отпочели смо обимне инфраструктурне радове. Планирамо завршетак аутопута ка Бугарској, Македонији и Мађарској, као и почетак радова на аутопуту ка централној Србији:

– Осим транспортне инфраструктуре покренули смо и значајне пројекте у области грађевинарства, телекомуникација и посебно енергетике, с обзиром на то да је један од приоритета Владе Републике Србије изградња енергетских објеката: првенствено изградња две термоелектране на лигнит и једне гасне електране, искоришћавање преосталог хидропотенцијала двеју река – Дунава и Дрине, као и почетак активности на изградњи гасовода „Јужни ток”.

Оцењујући да ће стратешко партнерство Пекинга и Београда омогућити даље унапређење сарадње двеју земаља на свим пољима, Тадић је још једном нагласио да је стратешко опредељење Србије чланство у Европској унији и да смо „захвални због подршке наших кинеских пријатеља на том путу, а у будућности Кина ће у нама имати великог пријатеља у Европској унији”.

Политика

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер