среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брука - Србија враћа Станку Суботићу Цанету милионе, виле и поседе и мораће да му плати надокнаду штете
Хроника

Брука - Србија враћа Станку Суботићу Цанету милионе, виле и поседе и мораће да му плати надокнаду штете

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. децембар 2015.

После правоснажне ослобађајуће пресуде за бизнисмена Станка Суботића Цанета, одбрана очекује да му се убрзо врате све некретнине. Станко Суботић Цане важи за вођу једног од највећих криминалних кланова у овом делу Европе. Сматра се да је изузетно близак са Милом Ђукановићем и Александром Вучићем, и да је финансирао предизборне кампање СНС-а. Због „недостатка доказа“ и „застарелости случаја“, Суботић је јуче ослобођен оптужби за шверц цигарета током 90-их година.

Очекујемо да после правоснажне, ослобађајуће пресуде за Станка Суботића, сада суд донесе и одлуку о томе да му буду враћене све некретнине у Србији и Црној Гори које су му својевремено, током трајања судског поступка, биле привремено одузете. Такође, требало би да му буде враћено и 538.000 евра, колико је у јулу 2013. године уплаћено на име јемства, односно како би могао да се брани са слободе. Кад добијемо отправак правоснажне пресуде у руке, Суботић ће одлучити да ли ће захтевати од државе да му надокнади штету – каже за „Новости“ адвокат Радослав Тадић, бранилац бизнисмена Станка Суботића.

За све оно што се догађало више од деценију, почев од разних оптужби против Суботића, преко судског поступка, до расписивања међународне потернице, Тадић и његов клијент још нису одлучили шта даље.

„Не знамо све детаље судске одлуке, осим онога што је наведено и на сајту Апелационог суда – каже Тадић. – Реч је о томе да је суд одбацио неке оптужбе против Суботића јер Тужилаштво за исте није пружило доказе. Са друге стране, део оптужби је одбачен зато што је дошло до застаревања кривичног дела.

Негирао кривицу

Станко Суботић је приликом првог појављивања пред судом одбацио кривицу, тврдећи да је процес против њега монтиран, „како би политичари могли да му изнуђују новац“. – Месечно зарађујем 60.000 швајцарских франака, а сва пословања су у складу са законом. Моје фирме остварују велике промете и профите због чега нисам имао потребу да оснивам било какве фантомске фирме, да тако ризикујем и капитал и живот – казао је Суботић.

Подсећања ради, против Суботића и још 14 особа, пред Специјалним судом у Београду, водио се поступак због шверца цигарета током деведесетих, за шта је држава Србија оштећена за 28 милиона евра и шест милиона долара. Процес се водио читаву деценију и првом првостепеном пресудом био је осуђен на шест година затвора. Међутим, прошле године, после поновљеног суђења, Суботић је ослобођен кривице. Ту пресуду, за њега као и за остале оптужене, пре два дана је коначно потврдио и Апелациони суд.

Иначе, Станко Суботић живи и ради у Швајцарској. Иако је против њега вођен судски поступак и расписана потерница, за време Бориса Тадића. он никада није доспео у притвор. Након промене власти и доласка Александра Вучића, првостепена пресуда је поништена, а Суботићу је дозвољено да се брани за слободе, уз јемство много мање од оног које је претходно нуђено. Новинар Предраг Поповић помиње Цанета као једног од најзаслужнијих за стварање СНС-а, и промену курса Александра Вучића.

(НСПМ)

Нова власт 2013. усвојила нови кривични законик тако да иде њему у корист, смањен рок за застарелост слуаја

Станко Суботић Цане (56) правоснажно је ослобођен после осам година суђења за шверц цигарета делом због застарелости, а делом због недостатка доказа.

Апелациони суд у Београду је закључио да је оно што се оптужницом Тужилаштва за организовани криминал из 2007. Суботићу и његовој групи ставља на терет да су починили 1995. застарело, док за дела из 1996. нема доказа. Ову коначну одлуку петочално веће Апелационог суда, којим је председавао судија Зоран Савић, донело је након што је само отворило претрес који је четири пута одлаган током седам месеци ове године.

Први претрес је био заказан за 26. март, а после четири одлагања због одбране одржан је тек 22. октобра. Апелационо веће је инсистирало на почетку да је неопходно саслушати Суботића, што се није десило, јер он није долазио.

Због оваквог свесног одуговлачења поступка, Суботићу ће држава морати да врати сву привремено одузету имовину. Она му је одузета јер није доказао да ју је легално стекао. Финансијском истрагом је утврђено да је Суботић власник чак 11 станова, једне виле и три пословна простора на елитним локацијама у Београду, као и земљишта и породичне куће на Убу. Наводи из оптужнице да је његова група оштетила Србију шверцом цигарета за 28 милиона евра и шест милиона долара, остаће само мртво слово на папиру.

Веће Специјалног суда је 6. октобра 2011. осудило Суботића на казну затвора од шест година. Ту пресуду је поништио Апелациони суд и наложио ново суђење. Исто веће Специјалног суда, којим је председавао судија Драган Милошевић, донело је ослобађајућу пресуду 18. јула 2014. То веће је закључило да су дела из 1995, за шта је било много више доказа, застарела, а да нема довољно доказа за шверц цигарета током 1996.

Тужилаштво за организовани криминал је уложило жалбу инсистирајући да је у питању продужено кривично дело, а не одвојена дела. Међутим, то није уважио ни Апелациони суд.

За Суботића је 2013. била значајна јер му је тада допуштено да се брани са слободе, а промењен је и Кривични закон на начин који је њему ишао у корист.

Суботић је од 2006, од када је за њим расписана потерница, па до 2013. био у бекству. Те 2013. Специјални суд је прихватио да се за јемство од 538.000 евра брани са слободе без било каквих других ограничења, као што су наногица, одузимање пасоша или јављање полицији. Занимљиво је да је исти Специјални суд прихватио ово јемство иако је три пута пре тога одбио знатно веће понуде Суботића. Наиме, у децембру 2011. тај суд је одбио пет милиона евра, до тада највиши икад понуђени износ у српском правосуђу за јемство.

Суботић се, после измене Кривичног закона од 15. априла 2013, прецизираном оптужницом теретио за кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица за које је запрећена казна до 10 година затвора, а не више за злоупотребу службеног положаја за коју му је претила казна до 12 година затвора. Осим веће казне, и рок за застарелост је био дужи.

Може да тужи Србију

Станко Суботић након ослобађајуће пресуде може да тужи Србију како због поступка тако и због привремено одузете имовине. Суботићу ће аутоматски бити враћено јемство од 538.000 евра. Биће постављено питање плаћања огромних судских трошкова за осмогодишњи поступак. Суботић је током поступка преко сајтова које је финансирао водио кампању у којој се тврдило да тужилаштво, медији и представници власти чине криминалну групу која га прогони. 

(НСПМ-Блиц-ИН4С)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер