петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Спутњик: Амерички удар на „непослушну“ Грузију - Спремају државни удар по узору на Мајдан
Хроника

Спутњик: Амерички удар на „непослушну“ Грузију - Спремају државни удар по узору на Мајдан

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. октобар 2023.

Запад спрема државни удар у Грузији с циљем да отвори још један нови антируски фронт, али и да казни „непослушни“ Тбилиси који продубљује сарадњу са Москвом и одбија да уведе санкције Русији, кажу експерти, коментаришући сазнања грузијске обавештајне службе да Сједињене Државе у тој земљи припремају сценарио попут украјинског Евромајдана.

Служба државне безбедности Грузије упозорила је да Сједињене Државе спремају нереде за насилну промену власти, а у припреми обојене револуције умешано је и троје Срба, чланова организације „Канвас“.

Изабран је период од октобра до децембра јер ће у том периоду бити објављени привремени извештаји Европске комисије и коначни извештај Европске уније о томе да ли ће Грузија добити статус кандидата за чланство у ЕУ, каже руски експерт Константин Тасиц.

„Радикалне снаге се и даље фокусирају на питање добијања статуса кандидата за чланство у ЕУ за Грузију. Односно, у октобру ће бити објављен извештај на ову тему, где ће ЕУ оценити напредак, испуњеност услова за добијање статуса, а на крају године ће бити донета одлука“, додао је Тасиц.

Запад сматра да Грузија треба да следи спољну и безбедносну политику ЕУ, укључујући и увођење санкција Русији, али Тбилиси то одбија јер сматра да би то нанело економску, па и безбедносну штету Грузији и задало јак ударац земљи.

Осим тога, државе које захтевају увођење санкција Москви одбијају да Грузији пруже безбедносне гаранције и економску подршку, док је гурају ка ескалацији са Русијом и тога су у Тбилисију свесни.

Многи у Грузији се залажу за економске везе са својим суседом. Русија је, после Турске, други највећи трговински партнер те земље. Трговински промет између Грузије и Русије од јануара до јуна ове године премашио је 1,2 милијарде долара, што је за скоро 76 одсто више него у истом периоду 2022.

У мају ове године су, први пут након 2019. године, поново уведене директне авио-линије између те две земље, а Москва је укинула визе за грузијске држављане. Осим тога, гости из Русије значајно доприносе приходу Грузије. Ако у Грузију престану да долазе руски туристи, земља губи милијарду долара годишње.

„Могућа варијанта је да ће грузијске власти бити оптужене да нису уложиле довољно напора да се интегришу у ЕУ. То је кршење Устава, у коме се наводи да сви органи власти треба у том правцу да улажу напоре и у том контексту треба да привуку што више људи“, каже Тасевиц.

Служба државне безбедности Грузије упозорила је да Сједињене Државе спремају нереде за насилну промену власти у тој земљи, а у припреми обојене револуције умешано је и троје Срба, чланова организације „Канвас“.

Улога Срба у припреми револуције

Тасевиц објашњава да се Грузија суштински одлучила за евроинтеграције, али да пре свега покушава да заштити своје националне интересе и не жели да постане арена сукоба Запада и Русије, као што се то догодило на територији Украјине. Због свега тога, труди се да води вишевекторску политику.

„И не ради се само о односима са Русијом. Недавно је, на пример, грузијски премијер Гарибашвили посетио Кину, где je потписанa декларацијa о стратешком партнерству. Односно, Грузија покушава да води избалансирану политику следећи националне интересе како би, с једне стране, избегла умешаност у сукоб, а с друге стране остварила националне интересе, пошто је Кина један од највећих економских партнера Грузије. Сходно томе, ЕУу целини је најважнији партнер, а Русија, посебно у последње време, такође игра веома велику улогу у грузијској економији“, каже експерт.

Грузијска Служба државне безбедности саопштила је да припрему обојене револуције у Грузији финансира Вашингтон, а да у њој учествују и држављани Србије, који су крајем септембра спровели обуку за представнике грузијских невладиних организација и грађанске активисте о организовању државног удара.

Синиша Шикман, Јелена Стошић и Слободан Ђиновић допутовали су у Грузију на позив Института Исток-Запад УСАИД програма. Како је саопштено, ови људи су повезани са револуционарним догађајима који су се десили 2003. године у Грузији, као и у сличним процесима у Србији и Украјини.

Такође, наводи се да су на саслушању, у присуству адвоката и преводилаца, њих троје покушавали да сакрију прави разлог свог боравка у Грузији како би избегли могућу кривичну одговорност, али Грузијска служба безбедности је објавила видео снимке тј. део доказа.

Они су на саслушању рекли да је њихова сврха посете Грузији спровођење обуке за групе у области културе по питањима „стратешки ненасилнe борбe“, али је истрагом утврђено да то није био једини циљ њиховог путовања у Грузију.

Грузијски медији наводе да су српски чланови „Канваса“ обучавали групу која треба да одигра одлучујућу улогу у насилном рушењу власти. Подучавани су како да наступе против власти, Грузијске православне цркве, Службе државне безбедности и других ресора. Разматране су методе организације протеста, блокаде саобраћаја, постављања шатора испред зграда, упада у административне зграде и слично, а такође припремани су за могућа хапшења и учени методама отпора у таквом тренутку. Бавили су се питањима финансирања, упада у зграду парламента, гашења радио станица и преузимања власти, рушења владе Грузије, при чему је као пример дато искуство револуционарних процеса који су се одвијали у Србији, наводе грузијски медији, додајући да су Шикман и Ђиновић бивши чланови организације Отпор.

Вашингтон финансира обојене револуције

Амбасада САД у Грузији оповргла је наводе грузијских безбедносних служби о финансирању припрема нереда, наводећи да су оптужбе изнете против једног од пројеката које Вашингтон подржава погрешне и да се погрешно представљају циљеве америчке помоћи Грузији. Амбасада додаје да УСАИД „подржава“ народ Грузије од 1992., али експерти подсећају на устаљену праксу Запада да се меша у унутрашње ствари других земаља, организујући обојене револуције у Украјини, Југославији, Грузији, Киргистану и другим земљама.

„Један од праваца деловања америчких фондова је подршка грађанском активизму, помоћ цивилном друштву, подизање свести младих о политичким процесима, али под тим стварима младима се усађују прозападни ставови, уче се методама политичке борбе, укључујући и оне повезане са обојеним револуцијама. Није тајна да су у Грузији ови тренинзи били повезани са онима који су извели "револуцију ружа", 2003. Стога је могуће да би сада људи могли да се обучавају у револуционарним технологијама“, каже Тасиц.

"Револуција ружа" или Ружичаста револуција назив је за догађаје у Грузији, који су довели до смене тадашњег председника Едуарда Шеварднадзеа и доласка на власт Михаила Сакашвилија који је тада тријумфално иступио пред масом држећи у руци ружу.

Један од главних покретача те обојене револуције била је невладина организација Кмара, што у преводу значи "доста". Та организација је била инспирисана и обучавана од стране активиста српског Отпора, чак је и симбол стиснуте песнице директно пресликан.

Служба државне безбедности Грузије је још средином септембра упозорила да група завереника планира да организује нереде ради насилне промене власти у земљи ако ЕУ не одобри статус кандидата њиховој земљи.

Грузија је оптужила бившег заменика министра унутрашњих послова, а садашњег заменика шефа украјинске војне обавештајне службе Гиоргија Лорткипанидзеа да планира да подстакне грађанске немире у покушају да збаци владу у Тбилисију, која у последње време продубљује односе са Русијом.

Лорткипанидзе, који је претходно био заменик министра у изразито прозападно оријентисаној грузијској влади, сковао је неколико сценарија. Један од њих је постављање шатора на централним авенијама и затварање владиних зграда, а затим активирање бомбе у делу града где ће бити шатори како би цивилне жртве довеле до немира у граду.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер