недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Специјални суд ослободио Луку Бојовића и Владимира Милисављевића, Сретко Калинић и Милош Симовић осуђени на 35 и 30 година затвора
Хроника

Специјални суд ослободио Луку Бојовића и Владимира Милисављевића, Сретко Калинић и Милош Симовић осуђени на 35 и 30 година затвора

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. мај 2015.

Лука Бојовић и Владимир Милисављевић су ослобођени, а Сретко Калинић и Милош Симовић осуђени на 35 и 30 година затвора због више убистава и покушаја убиства.

Лука Бојовић и Владимир Милисављевић

Пресуда је саопштена у специјалној судници Окружног затвора у Београду, где је суђење и одржано.

Бојовићу и Милисављевићу је пресуда изречена у одсуству јер се налазе у притвору у Шпанији због оптужби тамошњих правосудних органа, а на оптуженичкој клупи су се нашли Калинић и Симовић.

У завршним речима тужилаштво је предложило да суд Бојовића у одсуству осуди на максималну казну затвора од 30 до 40 година због оптужби за више убистава и покушаја убистава 2004. године, док су његови браниоци затражили ослобађајућу пресуду.

Максималне казне затвора због истих кривичних дела у завршној речи тужилаштво је предложило и за припаднике Земунског клана, који су 2004. били у бекству - Милисављевића, Калинића и Симовића.

Сретко Калинић и Милош Симовић

Београдско Тужилаштво за организовани криминал Бојовића и остале терети за убиство Бранка Јефтовића Јорге и за покушај убиства Андрије Драшковића и Зорана Недовића Шока 2004. године, као и за убиство њихових телохранитеља Дејана Живанчевића и Милутина Јовичића, који су настрадали приликом покушаја убистава.

На почетку суђења у октобру 2010. године, Калинић је признао кривицу за убиство Јефтовића и оптужио Бојовића за кривична дела која му се стављају на терет, као и за друга убиства која нису описана у оптужници.

Бојовић је крајем 2014. у главном граду Шпаније ослобођен оптужби за убиство Милана Јуришића Јурета у Мадриду у 2009. године, за које га је својим исказом пред шпанским истражним органима оптужио "Калинић".

Изјашњавајући се пред шпанским судом, Бојовић и Милисављевић су пак оптужили Калинића за убиство Јуришића и друге злочине.

Специјални уд: Бојовић није био вођа Земунског клана

Лука Бојовић је ослобођен оптужби за организовање убистава и покушаје убиства пред Специјалним судом због недостатка доказа.

Како јавља репортер Б92, у образложењу пресуде се наводи да је оптужница постављена тако да се заснивала само на исказима Сретка Калинића и Милоша Симовића, чланова Земунског клана који су у овом случају осуђени на 35 и 30 година затвора.

Такође, наведено је да није било доказа да је Лука Бојовић преузео контролу над Земунским кланом после убиства Душана Спасојевића 2003. године.

У образложењу стоји да је Бојовић све радио на пријатељској бази, да је помагао члановима Земунског клана, али да тада није било хијерархијске организованости, да Земунски клан није био организована криминална група и да Бојовић чланове клана није помагао сакривањем или логистиком.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер