Početna strana > Hronika > Specijalni sud: Darko Šarić osuđen na 20 godina zatvora zbog krijumčarenja 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu
Hronika

Specijalni sud: Darko Šarić osuđen na 20 godina zatvora zbog krijumčarenja 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 13. jul 2015.

Darko Šarić osuđen je u Specijalnom sudu prvostepeno na 20 godina zatvora zbog krijumčarenja 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu.

Šarić, kao ni njegov advokat nisu se pojavili u sudnici. Advokat je bio u publici, a Šarić je izjavio je da ne želi da prisustvuje izricanju presude. Na suđenju se nisu pojavili ni članovi Šarićeve porodice.

Tročlano veće sudija, kojim predsedava sudija Siniša Petrović utvrdilo je da su organizatori grupe krijumčara optuženi Darko Šarić, Goran Soković i Željko Vujanović. Veće je takođe utvrdilo da je organizator bio i Dragan Dudić "Fric", koji je ubijen krajem maja 2010.

Članovi Šarićeve grupe proglašeni su krivima za svaki transport narkotika iz Latinske Amerike u Evropu.

Članovi veća suda su sudije Aleksandar Trešnjev i Vladimir Vučinić.

Ostali optuženi osuđeni su na kazne od 11 i po do 20 godina zatvora.

Rodoljub Radulović, poznatiji kao "Miša Banana" kome se sudilo u odsustvu osuđen je na 11 i po godina. Sudija Petrović je obrazložio da su najvažniji dokazi protiv Radulovića presretnuti razgovori sa sinom Đorđem Radulovićen, kao i kapetanom broda kojim je švercovan kokain. U tim razgovorima Radulović detaljno govori o kretanju prekookeanskih bridova.

Organizatori krijumčarenja Soković i Vujanović nepravosnažno su osuđeni su na 20 godina, odnosno 18 godina zatvora. Marko Pandrc osuđen je na 15 godina, a Miloš Caić na 12 godina.

Soković, koji je pored Šarića dobio najveću kaznu i dalje je u bekstvu. Sudija Petrović, obrazlažući presudu, rekao je da su svi dokazi, uključujući i one dobijene iz inostranstva, prikupljeni u skladu sa zakonom. Među njima je istakao iskaze svedoka saradnika, kao i presretnutu komunikaciju optuženih, telefonom, SMS porukama i mejlom.

Svedocima saradnicima takođe su određene kazne: Radan Adamović osuđen je na 10 meseci, Draško Vuković osam meseci i Nebojša Joksović pet meseci.

Aleksandra Mišić, jedina optužena žena je oslobođena. Aleksandru su teretili da je nabavila avionske karte za članove Šarićeve grupe. Krivice su oslobođeni i Bojan Stanojković i Darko Gazdić.

Poslednji uhapšeni iz grupe, Darko Tošić, koji je nedavno uhapšen u Holandiji osuđen je na 13 godina i šest meseci.

Na pitanje odbrane o produženju roka za žalbu, sudija Petrović rekao da će rok umesto propisanih 15 dana biti 30 dana. On je naveo da je od septembra 2010. do juna 2015. održano više od 130 ročišta u ovom postupku.

Kazne bliže minimumu

Predsedavajući sudija Siniša Petrović obrazložio je da je veće primenilo stroži zakon, koji je počeo da važi pre nego što su okrivljeni izvršili poslednje delo koje im je optužnica stavila na teret. Prema tom zakonu, kada je u pitanju organizovana kriminalna grupa kazne su od 10 do 40 godina zatvora, tako da su osuđeni dobili kazne bliže donjoj granici. Sudija Petrović rekao je da veće nije prihvatilo stav tužilaštva da ne postoje olakšavajuće okolnosti za optužene. Sudija nije dao detaljno obrazloženje zašto je izrekao ove kazne.

Šef narko mafije Darko Šarić, u javnosti, tačnije medijima, prvi put se “pojavljuje” u oktobru 2009, kada su agencije prenele da je urugvajska policija zaplenila 2,8 tona kokaina na jahti “Maui”, pod britanskom zastavom, u luci Santjago Vaskes, 25 kilometara zapadno od Montevidea.

Tom prilikom uhapšene su dve osobe, Urugvajac i Srbin, koji su pokušali da kokain sa jahte prebace na prekookeanski brod, čija je krajnja destinacija bila zapadna Evropa. Tovar sa drogom presretnut je u okviru zajedničke akcije “Balkanski ratnik” američke agenicije DEA, srpske BIA i policije Urugvaja.

Paralelno, beogradska policija uhapsila je pripadnike Šarićeve grupe koji su se zatekli u Srbiji.

U januaru 2010. za Darkom Šarićem raspisana je međunarodna poternica.

Darko Šarić se nakon višegodišnjeg bekstva, 18. marta 2014. godine, predao srpskim vlastima, nakon čega je uhapšen i od tada se nalazi u pritvoru.

Tvrdio je da nije kriv ni po jednoj tački optužbe kao i da droga koja je zaplenjena nije njegova, pa je u više navrata optuživao policajce i kontroverzne biznismene da su mu montirali optužbe.

Iako je po šest spojenih optužnica optuženo ukupno 36 članova Šarićeve grupe, na optuženickoj klupi Specijalnog suda u Beogradu su osim Šarića još devet optuženih, pošto je još njih 14 u bekstvu, devet je priznalo krivicu, a trojica su dobila status svedoka saradnika.

Na optuženičkoj klupi su osim Šarića i Nikola Dimitrijević, Željko Vujanović, Miloš Cajić, Borislav Tunjić, Nikola Dimitrijević, Živko Sibinski, Boban Stanojković, Marko Dabović i Aleksandra Mišić. U Holandiji je nedavno uhapšen optuženi Darko Tošić, čije izručenje je Srbija zatražila. 

Svedoci saradnici u ovom postupku su Radan Adamović, Nebojša Joksović i Draško Vuković.

Oni nisu izuzeti od optuženja iako im se na kraju procesa ne izriče kazna, kao “nagrada” za saradnju u rasvetljavanju krivičnih dela.

U aprilu prošle godine u Specijalnom sudu u Beogradu je krenulo objedinjeno suđenje Šarićevoj grupi po šest optužnica zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.

U bekstvu su još Rodoljub Radulović zvani Miša Banana, Goran Soković, Marko Pandrc, Nenad Novaković, Boško Nedić, Darko Gazdić, Milovan Milovac, Bojan Stanojković, Petar Obradović, Marko Račić, Vladimir Račić, Mihajlo Đoković i Nebojša Sretenović.

Za njima je raspisana Interpolova poternica.

Šarićev branilac: Presuda prepisana optužnica

Radoslav Baćević, branilac Darka Šarića nakon objavljivanja presude izjavio je da je odluka suda bila očekivana, to jest, da je presuda "prepisana optužnica".

Baćević je izricanje presude pratio iz prostora za publiku. Odmah nakon što je sudija njegovog branjenika osudila nepravosnažno na 20 godina zatvora, Baćević je ustao i napustio sudnicu.

Takođe je napomenuo da će u zakonskom roku, od mesec dana, uputiti žalbu na presudu.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner