Početna strana > Hronika > Španija: Vladajuća Narodna stranka pobednik na izborima, ali nije osvojila apsolutnu većinu u parlamentu, Podemosu oko 80 mesta; Ni Socijalisti ni Podemos neće u vladu sa Rahojevim konzervativcima
Hronika

Španija: Vladajuća Narodna stranka pobednik na izborima, ali nije osvojila apsolutnu većinu u parlamentu, Podemosu oko 80 mesta; Ni Socijalisti ni Podemos neće u vladu sa Rahojevim konzervativcima

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 21. decembar 2015.

Marijano Rahoj: Pokušaću da formiram stabilnu vladu

Španski premijer Marijano Rahoj izjavio je da će, posle izbora na kojima je njegova Narodna partija odnela pobedu, ali bez apsoultne većine, pokušati da formira stabilnu vladu.

Rahoj je, obraćajući se pristalicama sa balkona sedišta stranke u centru Madrida, rekao da dani posle izbora neće biti laki i da će morati da se "sklope paktovi".

- Pokušaću da formiram vladu, stabilnu vladu - kazao je Rahoj.

Narodna partija Španije je "ponovo uspela da postane vodeća politička snaga u zemlji", rekao je Rahoj.

- Imali smo četiri teške godine, ali sam radio ono što je, prema mom viđenju, bilo najbolje za interese Španije - naveo je Rahoj, naglasivši važnost nastavka ekonomskih reformi.

- Ulazimo u težak period u kom su neophodni pregovori i postizanje sporazuma. Pokušaću to da uradim - poručio je Rahoj.

Prema skoro potpunim rezultatima izbora, Narodna partija je osvojila 122 od ukupno 350 mesta u parlamentu, prenele su agencije.

Na drugom mestu su socijalisti sa 91 mestom, potom sledi Podemos (Možemo) sa 69 mandata i Siudadanos (Građani) sa 40 mesta.

Za apsolutnu većinu potrebno je 176 mesta u parlamentu.

Lider socijalista Pedro Sančes je rekao da vladajuća Narodna partija treba da bude prva koja će pokušati da formira vladu, s obzirom da je dobila najveći broj glasova.

- Španija je glasala za levicu. Španija želi promene, ali glasovi pokazuju da je Narodna partija vodeća politička snaga - rekao je Sančes pristalicama, preneo je Rojters.

Lider Podemosa Pablo Iglesijas je rekao da je Španija ušla u novu političku eru posle jučerašnjih izbora, označivši kraj četiri decenije dugog dvopartijskog sistema.

- Danas je istorijski dan za Španiju...Započinjemo novu političku eru u našoj zemlji - rekao je Iglesijas.

Iglesijas je istakao da Španija više neće biti ista. 

Vladajuća Narodna stranka premijera Marijana Rahoja pobednik je današnjih izbora u Španiji, ali nije uspela da osvoji apsolutnu većinu u parlamentu.

To pokazuju ankete sa birališta.

Kako javljaju agencije, Rahojevi konzervatici su osvojili između 114 i 124 poslaničkih mandata u španskom parlamentu koji ima 350 poslanika.

Na drugom mestu su, prenosi Rojters, socijalisti koji će imati između 79 i 85 mandata, a iza njih su levičarski Podemos (Možemo) sa 70 do 80 mesta, i desničarski Siudadanos (Građani) sa između 46 i 50 mandata.

AFP javlja, takođe se pozivajući na izlazne ankete, da su narodnjaci osvojili najviše glasova, 26,8 odsto.

Francuska agencija, međutim, prenosi da je Podemos, koja se protivi oštrim merama štednje, i bliska je grčkoj Sirizi, izbila na drugo mesto, ispred socijalista, sa 21,7 odsto glasova.

Narodna stranka, koja je dosad imala apsolutnu većinu u parlamentu, moraće da traži podršku bar još jedne velike partije. Podemos ne dolazi u obzir, a opoziciona Socijalistička stranka predvođena Pedrom Sančesom nije mnogo verovatan kandidat, navodi AFP.

Narodna stranka i Siudadanos se preklapaju kada je reč o ekonomskoj politici, ali lider Siudadanosa Albert Rivijera je rekao da neće podržati ni Rahoja ni Sančesa za premijera.

Međutim, njegove reči su protumačene kao da bi mogao da podrži vladu Narodne stranke ukoliko bi se na njenom čelu našao neko drugi, a Rahojev zamenik Soraja Saenz Santamarija važi za najverovatnijeg kandidata.

Na levoj strani političkog spektra, socijalisti bi se mogli udružiti sa Podemosom, ali izlazne ankete pokazuju da nemaju dovoljno poslanika za apsolutnu većinu od 176 poslanika.

Podemos: Došao kraj dvopartijskom sistemu u Španiji

Levičarski Podemos saopštio je večeras da preliminarni rezultati izbora pokazuju da je došao kraj dvopartijskom političkom sistemu, koji je Španijom vladao od kraja Frankove diktature 70-ih godina prošlog veka.

-Došao je kraj dvopartijskom političkom sistemu i ulazimo u novu eru -rekao je čovek broj dva iz Podemosa Inigo Erehon, obraćajući se pristalicama, preneo je Rojters.

Prema zvaničnim rezultatima na osnovu 75 odsto izbrojanih glasova, vladajuća Narodna stranka premijera Marijana Rahoja pobedila je na izborima sa osvojenih 124 mesta u parlamentu, ali konzervativci nemaju apsolutnu većinu.

Socijalisti su osvojili 97 mesta, Podemos (Možemo) 70, a desničarski Siudadanos (Gradjani) 31.

(Tanjug)

Ni Socijalisti ni Podemos neće u vladu sa Rahojevim konzervativcima

Dve glavne levičarske partije u Španiji tvrde da neće dozvoliti vladajućoj Narodnoj partiji (PP) premijera Marijana Rahoja da oformi novu vladu.

Španska Socijalistička partija, koja je zauzela drugo mesto nakon nedeljnih parlamentarnih izbora, saopštila je danas da će glasati protiv toga da Rahoj formira novu vladu, preneo je AP.

Predstavnik socijalista Cezar Luena rekao je da će se Narodna partija (PP), koja je osvojila najviše glasova, imati problema u formiranju vlade, ali da ih socijalisti neće podržati.

On je time isključio mogućnost uspostavljanja koalicije bez presedana između dve stranke, koje su dominirale španskom politikom decenijama.

Pablo Iglesias, lider španske partije Podemos, koja je zauzela treće mesto na jučerašnjim parlamentarnim izborima, izjavio je da neće dozvoliti vladajućoj Narodnoj partiji da oformi novu vladu.

"Da ne ostane sumnja...Podemos neće ni aktivno ni pasivno dozvoliti vladu PP", rekao je Iglesias na konferenciji za novinare, preneo je Rojters.

Iglesias je napomenuo da će uskoro početi razgovore sa ostalim partijama o postizanju eventualnih poltiičkih sporazuma.

Narodna partija je osvojila većinu poslaničkih mesta - 124, ali to ni blizu nije dovoljno da samostalno formira vladu. Za apsolutnu većinu potrebno je 176 od ukupno 350 mesta u španskom prlamentu.

Socijalistička partija (PSOE) osvojila je 90 poslaničkih mesta, a Podemos 69.

Desničarski Siudadanos (Građani), našao na četvrtom mestu sa 40 osvojenih mesta.

Preostala mesta pripala su regionalnim strankama koje će, kako ocenjuje Politiko, biti ključne u procesu formiranja koalicione vlade, što bi moglo da dovede i do formiranja levičarske koalcije u koju bi bile uključene katalonske stranke koje se zalažu za nezavisnost te regije.

 

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner