Хроника

Снежана Самарџић Марковић: Фали ми Динкићева енергија у влади

Штампа
понедељак, 16. мај 2011.

Београд - Након одласка Млађана Динкића из Владе Србије односи међу коалиционим партнерима се нису битније променили, без обзира на то што су многи покушавали да релације између министара из ДС и УРС прикажу горим него што јесу. Сви смо ми на заједничком задатку и ту нема простора за емоције, већ за ефикасност.

Што се мене тиче, односи су сасвим коректни, али је тачно да ми Млађан Динкић недостаје, због огромне енергије и храбрости коју има - истиче Снежана Самарџић Марковић, министарка омладине и спорта и чланица Председништва Уједињених региона Србије, у разговору за Данас поводом годину дана од оснивања УРС. Она каже да верује да ће Влада Србије у овом саставу дочекати редовне изборе.

Аналитичари спекулишу да ће привидно примирје у владајућој коалицији трајати до септембра, јер ће УРС тада напустити владу?

- Ако се сетите колико су истините биле раније спекулације, схватићете колико је и ова истинита. Аналитичарима и самозваним коментаторима јавног мњења поручила бих: ако желе да се баве политиком, нека се политички активирају. Њихово би знање могло бити конструктивно употребљено. Молим их да не дају претпоставке наших поступака, уместо нас самих. И поред смене лидера странке, остали смо у влади - због европских интеграција и због стабилне инвестиционе климе.

Колико је акција УРС на прикупљању потписа за децентрализацију Србије заправо део предизборне кампање?

- Не очекујем ванредне изборе. Петиција за децентрализацију, где смо за месец и по прикупили више од 365.000 потписа, тражи да више новца остаје локалној самоуправи, да се имовина врати локалним самоуправама, као и да грађани директно бирају градоначелнике. Петицију ћемо предати ускоро, а очекујемо усвајање измене закона већ на лето. То је истинска демократизација земље, а не било чија предизборна кампања.

На представљању фискалне децентрализације у парламенту представници ДС и СПС су ћутали?

- То ћете морати да питате њих. Што се УРС тиче, ћутање тумачимо као знак одобравања.

Недавно је председник ДС на седници Главног одбора странке рекао да једна политичка партија сада преписује ДС-ову вишегодишњу идеју о децентрализацији?

- Нисам то чула. Ко год има неку идеју, али је не спроводи, то је исто као и да је нема. УРС је био најхрабрији да покрене иницијативу да се децентрализација, о којој се прича више од деценије, коначно реализује.

Да ли су тачне Тадићеве тврдње да Динкић жели истовремено да буде играч и Партизана и Звезде, односно и власт и опозиција?

- Нисам чула такву изјаву. Иначе, свиђа ми се идеја да се спортска терминологија користи, јер значи да је спорт присутан у свакој пори нашег друштва. Привилегија је бити министар омладине и спорта.

Динкић, у исто време, наставља да обилази предузећа по Србији, као да није смењен?

- Зар вам је чудно што шеф посланичке групе обилази Србију и помаже грађанима? То би требало да раде сви посланици. Верујем да многи и обилазе своју „базу“, али се то у медијима мање види. Осим тога, Динкић одлази по позиву из тих предузећа. Радује ме и што Верица Калановић и Небојша Ћирић имају снаге да наставе политику која је допринела да Бенетон, Фијат, Панасоник, Јура, Фалке и други послују у Србији.

С којим странкама ће УРС правити коалицију када напредњаци неће с вама, а ни СПС-у нисте прирасли за срце?

- Са свима који су демократског и проевропског опредељења и који се на делу залажу за децентрализацију и јачање општина и градова. Ако говоримо о републичким изборима, ја бих гласала да УРС самостално иде на изборе. Но, о томе ће се одлучивати кад за то дође време.

Сарадња са ДСС?

Слажете ли се са оценом Млађана Динкића да је најбољи за сарадњу био Коштуница?

- Као што је централни разлог за останак у овој влади била њена проевропска политика, разлог за излазак из Коштуничине владе био је евроскептицизам, који је тадашњи премијер све више испољавао. Даља сарадња са ДСС зависиће од става ове странке о европским интеграцијама и децентрализацији.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]