Početna strana > Hronika > SMG: Da li će srpski državljanin i Vučićev prijatelj Mohamed Dahlan, favorit SAD i Ujedinjenih Emirata, biti novi palestinski lider?!
Hronika

SMG: Da li će srpski državljanin i Vučićev prijatelj Mohamed Dahlan, favorit SAD i Ujedinjenih Emirata, biti novi palestinski lider?!

PDF Štampa El. pošta
petak, 02. april 2021.

 Kako se približavaju palestinski parlamentarni (22. maja) i predsednički izbori (31. juna), postaje sve verovatnije da će na njima učestvovati srpski državljanin Mohamed Dahlan, prijatelj Mohameda bin Zajeda, de fakto vladara Ujedinjenih Arapskih Emirata, a prema pojedinim navodima, i predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Iako je 2011. godine izbačen iz partije Fatah, čiji je bio jedan od lidera, a nakon toga i osuđen u odsustvu na ukupno 5 godina zatvora zbog klevete i pronevere, kontroverzni političar je zdaržao svoje pristalice, sa kojima će pod imenom „Demokratski reformistički pokret“ učestvovati na prvim izborima Palestinske Uprave u poslednjih 15 godina.

 Od 2006. godine, kada je Hamas, islamistička struja unutar Palestinske Oslobodilačke organizacije pobedila na parlamentarnim izborima i u oružanom sukobu koji je usledio u Gazi, lider Fataha i predsednik Palestinske Uprave Mahmud Abas je održavao status kvo u Palestini, balansirajući između interesa Palestinaca, Izraela i ostatka arapskog sveta. Prema pisanju Vanity Fair-a iz 2008. godine, Mohamed Dahlan, koji je u to vreme bio načelnik palestinskih Preventivnih Snaga Bezbednosti u Gazi, bio je zadužen da sprovede puč protiv demokratski izabrane vlade u toj oblasti, uz pomoć nekoliko hiljada boraca obučenih i naoružanih uz pomoć SAD-a, no Hamas je preduhitrio ovaj potez, i u nizu oružanih sukoba istisnuo snage Fataha iz pojasa Gaze.  Dahlan, čija je kuća uništena tokom sukoba je privremeno uspeo da se rekonsoliduje i proširi svoj uticaj u Ramali, prestonici Palestinske Uprave.

Njegov ugled je bio trajno urušen, a njegovi protivnici unutar Fataha na čelu sa Mahmudom Abasom su ga usled događaja u Gazi optuživali za kolaboracionizam sa SAD i Izraelom, pokušaj atentata na ministra unutrašnjih poslova, ali i ubistvo Jasera Arafata

Ipak, njegov ugled je bio trajno urušen, a njegovi protivnici unutar Fataha na čelu sa Mahmudom Abasom su ga usled događaja u Gazi optuživali za kolaboracionizam sa SAD i Izraelom, pokušaj atentata na ministra unutrašnjih poslova, ali i ubistvo Jasera Arafata, nakon čega je usledilo njegovo izbacivanje iz organizacije, nakon čega je uspešno izbegao pokušaj hapšenja i potražio zaštitu šeika Mohameda bin Zajeda, prestolonaslednika Abu Dabija, i jednog od glavnih zagovornika normalizacije odnosa arapskih zemalja sa Izraelom. Prema mišljenju Adnana Abu Amera, politikologa i profesora na univerzitetu u Gazi, Dahlan, koji u javnosti ne krije svoju političku i finansijsku podršku UAE, u izbornu trku ulazi kao podobna figura kako svojim poviteljima, tako i zapadnim silama i sekularno nastrojenim režimima arapskog sveta, koji bi najradije minimalizovali islamistički uticaj u regionu, koji je najsnažnija osovina otpora okupaciji Izraela.

Srpsko državljanjstvo

Tokom svog delovanja u službi bin Zajeda, u svojstvu savetnika za bezbednost, Dahlan je „zaslužio“ i srpsko državljanstvo. Kako otkriva BIRN, pozivajući se na rešenja iz Službenog glasnika, Dahlanu, njegovoj supruzi, njihovo četvoro dece i pet najbližih političkih saradnika, vlada Republike Srbije je na zatvorenoj sednici dodelila državljanstva u periodu između 2012 i 2013 godine.

Sredinom marta 2013. godine  potpisan je sporazum o saradnji Srbije i UAE. Mesec dana kasnije, tadašnji predsednik, Tomislav Nikolić mu je kao ličnom savetniku prestolonaslednika Abu Dabija i  Zameniku vrhovnog komandanta oružanih snaga UAE, uručio Orden srpske zastave drugog stepena, zbog zasluga u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa dve zemlje. BIRN je takođe 2015. Godine otkrio da je državna vila na Dedinju, koju je je Dahlan iznajmljivao, prodata za 1,600,000 evra jednom od njegovih najbližih saradnika, Adhanu Abo Madalali, iako je generisala priliv od 3600 evra mesečno u državni budžet. Na sličnoj osnovi, Dahlan I njegova porodica dobili su i državljanstvo Crne Gore 2010. godine.

https://bit.ly/31HhhEo

https://bit.ly/3dwtTUv

https://www.middleeasteye.net/fr/node/1095

https://bit.ly/39zUwqv

https://www.arabnews.com/node/1810041/middle-east

https://www.vanityfair.com/news/2008/04/gaza200804

https://bit.ly/3rNYu4W

https://bit.ly/3mcom9z

https://bit.ly/3mcAHdI

https://bit.ly/2QPCvOb

https://bit.ly/3sMrcEv

(Serbia Media Group)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner