Početna strana > Hronika > Slaviša Ristić: EU i Vlada Srbije treba da shvate da se jedan narod ne može silom naterati da prihvati nezavisno Kosovo
Hronika

Slaviša Ristić: EU i Vlada Srbije treba da shvate da se jedan narod ne može silom naterati da prihvati nezavisno Kosovo

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. maj 2013.

KOSOVSKA MITROVICA - Srbi sa Kosova žele da nastave da rade sa svojom državom, ali je nepremostivi, duboki jaz što sporazumom iz Brisela moraju prihvatiti Ustav Kosova, izjavio je večeras predsednik opštine Zubin Potok Slaviša Ristić, ističući da bi se o svim ostalim pojedinostima sporazuma moglo razgovarati.

"Činjenica je da briselski sporazum nudi integraciju u nezavisno Kosovo, na način da moramo da se integrišemo u ustavno-pravni okvir. To je nepremostivi jaz", rekao je Ristić novinarima posle sastanka prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića sa odbornicima četiri opštine sa severa Kosova.

Predsednik opštine Zubin Potok je rekao da "Srbi sa Kosova i Metohije duboko veruju da će današnji dan pomoći Vladi (Srbije) da vidi da oni ne mogu da prihvate Ustav i zakone Kosova".

"Spremni smo da tražimo neko novo rešenje, jer rešenje nije naša integracija u nezavisno Kosovo", rekao je on.

Ristić je rekao da međunarodna zajednica i EU i Vlada Srbije treba da shvate da se jedan narod ne može silom naterati da prihvati nezavisno Kosovo.

"Samo onda kada oni koji odlučuju shvate da niko nema pravo da silom nameće jednom narodu političko rešenje, može se tragati za novim rešenjima", zaključio je Ristić.

Odbornik Demokratske stranke Srbije Marko Jakšić ocenio je tokom razgovora Vučića sa odbornicima da je briselski sporazum štetan i da predstavlja veleizdaju nacionalnih i državnih interesa.

"Ovo je faktički pravljenje albanske države uz blagoslov Srbije. Mislim da je bitno da sadašnja vlast ne sprečava rad Ustavnog suda. Svi znamo da je ceo ovaj sporazum protivustavan i zato mora da ide pred Ustavni sud", rekao je Jakšić.

Milović: Štete neće biti, a za korist ne znam

Večernje novosti u današnjem izdanju ističu da je glavni argument Srba sa severa da će ukoliko se primeni sporazum, oni živeti na nezavisnom Kosovu po albanskom ustavu i zakonima, a oni to ni po koju cenu ne žele. Oni smatraju da se briselskim dokumentom gase sve institucije države Srbije, što je dovoljan argument da sporazumu kažu - ne.

"Vučić je dobrodošao na sever. On treba da objasni građanima zašto da prihvate sporazum. Ako u tome uspe, onda će odbornici četiri opštine doneti odluku da se sporazum primeni i to će biti obavezujuće za sve nas. U suprotnom, od implementacije neće biti ništa. Svakako, od njegove posete štete neće biti, a za korist ne znam", izjavio je za "Novosti" Dragiša Milović, predsednik opštine Zvečan.

On ističe da će to biti prilika da prvi potpredsednik Vlade čuje mišljenje Srba iz pokrajine i da odgovori na mnogobrojna životna pitanja. Ta pitanja tiču se državljanstva (da li će biti državljani Srbije ili Kosova), diploma, imovine...

Milović naglašava da narod sa severa ni po koju cenu ne želi sukobe sa svojom vladom, ali da narod oseća da bi implementacija briselskog sporazuma značila nestajanje Srba i severno i južno od Ibra.

"Kada je reč o sporazumu o implementaciji, očigledno je da Albanci neće da izađu izvan okvira svog ustava i zakona. Ako je neko mislio da će kroz imlementaciju dobiti nešto više, prevario se", poručuje Milović.

Ivanović: Naši argumenti su strah i nepoverenje

Da bi Vučićeva poseta mogla da bude od velike koristi smatra Oliver Ivanović, lider Građanske inicijative sa severa.

"Narodu mnogo znači to što dolazi najuticajnija politička figura u Srbiji, i ta poseta i razgovor mogli bi da doprinesu da Srbi promene mišljenje o sporazumu", ocenjuje Ivanović za Novosti.

A da li su jači Vučićevi argumenti koji idu u prilog prihvatanju sporazuma ili argumenti tamošnjih Srba koji mu se oštro protive?

"Naši argumenti su strah i nepoverenje", kaže Ivanović. "Oni jesu jaki, ali na njima se ne može graditi dugoročna strategija. Naš život na Kosovu određuju dve konstante - nepoverenje prema Albancima i međunarodnoj zajednici, i druga da ne možemo bez Srbije. Sada treba rešiti tu kontradikciju."

Ivanović ističe da Vučić mora da objasni šta je suština dogovora i koje su grancije za Srbe, da rastera strah da se Srbija izvlači sa Kosova, da ponudi garancije da Srbima neće biti ugrožena ekonomska egzistencija, odnosno da neće biti masovnih otpuštanja i da neće biti prekinuto finansiranje...

"Vučićev odlazak na sever je uterivanje straha"

S druge strane, poslanik DSS Slobodan Samardžić uveren je da Vučić na Kosovo nosi pretnje, a ne argumente.

"On u pokrajinu ide da suoči Srbe sa sankcijama koje će uslediti ukoliko ne pristanu na dogovor. Gde god se okrenu, suočeni su sa pretnjama. Prete im Albanci da će ih proterati i oteti im imovinu, preti im međunarodna zajednica da će ih ostaviti nezaštićene, a sada im preti sopstvena država da će ih ostaviti bez prinadležnosti. Tako su suočeni sa tri pretnje", kaže Samardžić.

On tvrdi da Vučić nema argumente da ih ubedi da prihvate sporazum, pa taj dokument može samo silom da se nametne.

Jer, naglašava Samardžić, Srbi znaju šta bi značila implementacija briselskog sporazuma, znaju da, ako ga primene, od države Srbije na Kosovu neće ostati ništa.

"Oni nisu mala deca i znaju da ništa neće biti kao što je bilo i da će preći u nadležnost druge lažne države Kosovo. Vučićev odlazak na sever je uterivanje straha. A u tome najviše učestvuju Vučić i Dačić", ističe Samardžić.

U Briselu zapelo oko implementacije

I dok u Srbiji traje ubeđivanje između vlasti i Srba sa severa, u Briselu je zapelo oko izrade sporazuma o implementaciji. Dosadašnji sastanci završeni su bez dogovora, jer Albanci pokušavaju da kroz taj dokument o implementaciji promene sporazum na štetu srpske strane.

Šef beogradskog tima za primenu sporazuma sa Prištinom Marko Đurić izjavio je da Srbija neće dozvoliti da ovaj dokument, zbog različitih interpretacija o sprovođenju, s vremenom postane nepovoljan i loš po interese srpskog naroda.

"Situacija je takva zato što dve strane zasada različito tumače suštinu nekih odredbi sporazuma", rekao je Đurić.

Prema njegovim rečima, prištinski tim je, zasada, veoma isključiv u svojim stavovima i viđenjima i tu nastaje jaz koji posrednici ne uspevaju da premoste.

Ipak, mnogo toga biće jasnije u narednim danima, kada se može očekivati i postizanje dogovora, jer 21. maja u Briselu treba da se sastanu Ivica Dačić i Hašim Tači koji, prema nekim najavama, tada treba da potpišu implementacioni sporazum.

Inače, srpski lideri s Kosova pozvali su narod da u nedelju mirno i dostojanstveno dočeka Aleksandra Vučića, bez incidenata i ružnih reči.

"Svako ko želi incidente radi protiv interesa svog naroda", poručuje Slaviša Ristić, načelnik opštine Zubin Potok.

Komentarišući spekulacije da sporazum odbijaju samo srpski lideri iz DSS, Dragiša Milović, koji je funkcioner ove stranke, kaže da to nije tačno i da su na severu pokrajine svi jedinstveni.

"Ja mogu da podnesem ostavku, ako kvarim slogu. Ali predsednici opština ovde sprovode odluke građana. Ako smo mi nebitni, neka nas smene i postave veća preko kojih će moći da sprovode svoje odluke", poručuje Milović.

Slobodan Samardžić kaže da ne treba lagati da će, ukoliko se sporazum primeni, sve biti kao pre:

"Ništa više neće biti isto. Srbi će imati samo manjinska prava, kao što imaju, na primer, u Mađarskoj ili Rumuniji. U sporazumu piše da će sve oblasti - školstvo, zdravstvo, privreda, socijalna politika... biti u zakonskom sistemu Kosova i da od države Srbije tamo neće biti ni traga.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner