Početna strana > Hronika > Skupština Srbije o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu: Sanda Rašković Ivić - Srpsku zemlju ne treba prodavati, zemlja strancima 10 godina nakon ulaska u EU
Hronika

Skupština Srbije o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu: Sanda Rašković Ivić - Srpsku zemlju ne treba prodavati, zemlja strancima 10 godina nakon ulaska u EU

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 24. avgust 2017.

U toku je vanredno zasedanje Skupštine Srbije, a početak rada poslanici koriste da postave pitanja i traže obaveštenja od državnih organa. Skupštinski Odbor za poljoprivredu prihvatio je danas u načelu predložene izmene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koje će stranim državljanima iz zemalja EU ograničiti kupovinu zemljišta.

Izmene zakona o poljoprivrednom zemljištu predložene su da se donesu po hitnom postupku zbog ispunjenja međunarodnih obaveza i usklađivanja sa propisima EU, a to je i jedina tačka dnevnog reda sednice.

Sanda Rašković Ivić, poslanička grupa Nova Srbija - Pokret za spas Srbije: Srpsku zemlju ne treba prodavati

Srpsku zemlju ne treba prodavati, smatra poslanička grupa Nova Srbija - Pokret za spas Srbije. Sanda Rašković Ivić je izjavila da će amandmanom pokušati da eventualnu prodaju zemlje strancima vežu za ulazak Srbije u EU.

Ona je danas rekla da bi amandmanom njene poslaničke grupe na izmene Zakona o poljoprivrednom zemljištu, a o čemu danas raspravlja Skupština Srbije, bilo precizirano da se tek deset godina nakon ulaska Srbije u EU može prodavati zemlja strancima. "Tako su uradile i zemlje u okruženju, Slovačka, Poljska, dok je Mađarska bila vrlo radikalna i jednostavno zabranila kupovinu zemlje", rekla je Rašković Ivić novinarima u Skupštini.

Kaže i da smatra da je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) jako loše ispregovaran, ali da je aktuelna vlast imala vremena i da je obećala da će da dođe do suštinske revizije tog sporazuma pa i u vezi s prodajom zemlje strancima.

"Ovo što se sada radi nije suštinska revizija, nego je to 'magarčenje' Brisela sa jedne strane, jer se stiče utisak da se samo pro forme potvrđuje SSP i ovom prilikom, a s druge strane, to je 'magarčenje' i naše javnosti, jer, uvode se ograničenja za fizička lica, za one koji su vrlo slabo zainteresovani za kupovinu i od kojih ne preti opasnost", rekla je Sanda Rašković Ivić.

Zoran Živković: Zemljište može kupiti Haradinaj, kao i Tomson

Sličan stav izneo je i poslanik Nove stranke Zoran Živković, takođe nazivajući izmene zakona besmislenim.

On je novinarima u Skupštini kazao da je, ako strani državljanin sa 50 evra registruje preduzeće u Srbiji koje dobije status domaćeg pravnog lica i moći će da kupi i poljoprivredno zemljište, potpuno besmisleno donositi taj zakon.

Živković je kazao da poljoprivredno zemljište može kupiti lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj, jer ga vlast tretira kao srpskog državljanina, a da to može da učini i hrvatski pevač Tomson, ako registruje preduzeće u Srbiji.

"Vučić nastavlja da pravi farsu, i kada bude usvojen ovaj zakon, opet će reći da je spasio zemlju", ocenio je Živković.

Boško Obradović: Prodaja zemljišta strancima predstavlja izdaju srpskih nacionalnih interesa

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović rekao je tokom rasprave da omogućavanje prodaje zemljišta strancima predstavlja izdaju srpskih nacionalnih interesa u sektoru domaće privrede.

On je kazao da je sadašnja vlast "nastavljač politike Borisa Tadića i Demokratske stranke jer trče da ispune nešto što je DS potpisao, a na pamet im ne pada da urade nešto što je u interesu Srbije".

Šef Dveri je naveo i da ni jedan zemlja koja je trebala da pristupi EU nije imala ovakav zakon, već je mogućnost prodaje zemlje ostavljala nekoliko godina posle pristupanja EU, i nazvao sadašnju vlast slugama EU.

Šef poslaničke grupe Sprske napredne stranke (SNS) Alekandar Martinović odgovorio je Obradoviću da je u vreme Demokratske stranke Srbije (DSS), s kojom su Dveri izašle na parlamentarne izbore, nekoliko srpskih važnih preduzeća prodato "Agrokoru" hrvatskog biznismena Ivice Todorića. 

Goran Ješić (DS): Kupovina zemlje iz političkih razloga

Besmislene su predložene izmene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu, smatra poslanik DS Goran Ješić, koji je danas u Skupštini Srbije rekao da taj zakon predviđa stvari koje se jednostavno neće desiti.

- Besmislen je zato što sprečava imenom i prezimenom fizičko lice da dođe i kupi zemljište. Kada je paor iz Nemačke napustio svoju zemlju i otišao u drugu? Tu nema opasnosti. Ono što jeste opasnost, a nije tema ovog zakona, jeste uzurpacija najboljeg zemljišta koje imamo i zato kažem da je besmislen - rekao je Ješić. Taj zakon, kako je rekao, predviđa stvari koje se neće desiti.

„Donosimo zakon o prodaji poljoprivrednog zemljišta strancima, a pre samo dve nedelje ste dali „Tenisu“ 3000 hektara. Vi ovim zakonom hoćete da se zemlja kupuje iz političkih razloga“ , rekao je Ješić.

Zoran Krasić SRS: Predložene izmene zakona nisu u skladu sa Ustavom, poljoprivredno zemljište dobro od opšteg interesa, zato ne može da bude u svojini stranaca

U raspravi, član odbora iz SRS Zoran Krasić je rekao da predložene izmene zakona nisu u skladu sa Ustavom iz više razloga, te da se grdno vara onaj koji misli da nas SSP obavezuje.

Kaže da po članu 135 SSP, sve institucije EU i države članice Unije ne tretiraju Kosovo i Metohiju kao sastavni deo Srbije, te da ta odredba SSP ne može da nas obavezuje.

Pozivajući se na Ustav i zakone Srbije, Krasić kaže da je poljoprivredno zemljište dobro od opšteg interesa, te da zato ne može da bude u svojini stranaca, ni stranih fizičkih ni pravnih lica.

Predložene izmene su, smatra on, i diskriminatorske jer su stranci iz država članica EU privilegovani, dok su diskriminisani stranci iz država koje su prijatelji Srbije.

Gordana Čomić (DS): Zakon ne treba donositi i ne želim da učestvujem u pravljenju štete državi

Članica odbora iz DS Gordana Čomić rekla je da predlagač izmena zakona nije dao dovoljno jasno obrazloženje da su predložena rešenja u skladu sa Ustavom, navodeći da taj zakon ne treba donositi i da ona ne želi da "učestvuje u pravljenju štete državi".

Posebno je loše, rekla je ona, što će se sve ovo pretvoriti u poruku "ne bismo mi, ali SSP", što je, ocenjuje, loše za Vladu Srbije.

Kako je naveo član odbora iz SPS Neđo Jovanović, predložene izmene zakona apsolutno imaju utemeljenje u Ustavu i zakonima, navodeći da oni propisuju načelo reciprociteta i uzajamnosti.

Poslanici će danas na sednici parlamenta početi raspravu o tom predlogu, koji je stigao u skupštinsku proceduru po hitnom postupku, a ministar poljoprivrede Branislav Nedimović kaže da rokovi iz zakona počinju da teku od dana njegovog donošenja.

Na sednici odbora, Nedimović je rekao da je ministarstvo, vodeći se odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, utvrdilo posebne uslove u pogledu sticanja prava za ulazak u pravo svojine državljana iz zemalja EU.

"Mi smo jedina zemlja koja se pre ulaska u EU obavezala još 2008. da liberalizuje tržište poljoprivrednog zemljišta. To je nažalost bilo loše rešenje. Mi ovim popravljamo stanje, pokušavamo da rešimo problem kako ne bi proistekli drugi problem", rekao je Nedimović.

Objasnio je da su predložena ograničenja za strance prilikom kupovine poljoprivrednog zemljišta, a ko ispuni te uslove, maksimalno će moći da kupi do dva hektara zemlje.

Precizirao je da je zakonom predviđeno da strana pravna lica ne mogu sticati pravo svojine, dok za pravna lica osnovana u Srbiji postoji normalan režim.

"Imamo ograničenja u pogledu vrste zemljišta koje ne može biti predmet prodaje. Imamo još jedan alat koji stoji na raspolaganju državi, a to je pravo preče kupovine zemljišta, o čemu se izjašnjava vladina komisija na osnovu pravila koje utvrđuje Ministarstvo poljoprivrede", kaže Nedimović.

Odbor je bez rasprave prihvatio u načelu predložene izmene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu koje treba da spreče potpunu liberalizaciju prometa poljoprivrednim zemljištem, što je bilo predviđeno Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).

Vojislav Šešelj: SRS neće glasati za izmene zakona

Srpska radikalna stranka neće glasati za predložene izmene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu, jer se, kako je istakao šef radikala Vojislav Šešelj, protivi i samoj mogućnosti da se strancima prodaje naša zemlja.

- “Nećemo glasati, protiv smo toga da uopšte postoji mogućnost da se strancima prodaje naša zemlja. To je razlog. Naravno, mi vidimo da je ovo bolje od onoga što je bilo i da ovo u poslednjem trenutku nešto spašava od potpune propasti, ali mi smo i protiv ulaska u EU - rekao je Šešelj novinarima u Skupštini.

O tome će govoriti kada na njega dođe red u Narodnoj skupštini, dodao je.

Odbor: Zakon o poljoprivrednom zemljištu u skladu sa Ustavom

Skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo ocenio je danas, posle kraće polemike, da su predložene izmene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Srbije.

Za takvu odluku na sednici obora glasalo je 10 poslanika vladajuće koalicije, dok su SRS i DS bili protiv.

Na kritike članova odbora iz opozicionih DS i SRS da predložena rešenja nisu u skladu sa Ustavom i zakonima Srbije, ministar poljoprivrede Branislav Nedimović ističe da su izmene zakona apsolutno utemeljene u Ustavu i zakonima Srbije.

Ministar je, između ostalog, naveo član 85 Ustava koji propisuje da strana fizička i pravna lica mogu da steknu pravo svojine nad nepokretnostima.

Nedimović je, međutim, rekao da prema predloženim izmenama zakona zabrana kupovine poljoprivrednog zemljišta ostaje za strana pravna lica, dok će biti omogućena fizičkim licima, uz ograničenja, a onaj ko ispuni te uslovi maksimalno će moći da kupi do dva hektara zemlje.

Precizirao je da je zakonom predviđeno da strana pravna lica ne mogu sticati pravo svojine, dok za pravna lica osnovana u Srbiji postoji normalan režim.

"Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU ima svoje pravne posledice. Gledali smo maksimalno da interese Srbije zaštitimo što je moguće više", napomenuo je ministar.

Izmenama tog zakona predviđeno je da državljani članica Evropske unije mogu da kupuju poljoprivredno zemljište u Srbiji, ali pod uslovom da najmanje 10 godina žive u lokalnim samoupravama u kojima žele da kupe zemljište, da najmanje tri godine obrađuju zemljište koje je predmet kupovine, i da u svom vlasništvu imaju potrebnu opremu i mehanizaciju.

Srbija se tim zakonom obavezuje i da će u naredne četiri godine postepeno usklađivati svoje zakonodavstvo o sticanju svojine nad nepokretnostima kako bi izjednačila građane Srbije i EU, u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).

Poslanici su pre početka rada minutom ćutanja odali poštu preminulom poslaniku iz Partije ujedinjenih penzionera Srbije Miroljubu Stankoviću.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner