среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије усвојила Декларацију о Сребреници
Хроника

Скупштина Србије усвојила Декларацију о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. март 2010.

Скупштина Србије усвојила је Декларацију о Сребреници. Од 149 присутних посланика, за Декларацију се изјаснило 127 посланика, 21 је био против, а један се уздржао од гласања.

Посланици Српске радикалне странке (СРС) и Либерално демократске странке (ЛДП) нису учествовали у гласању. Декларацију су подржале посланичке групе "За европску Србију", Г17 плус, Социјалистичка партија Србије - Јединствана Србија, Партије уједињених пензионера Србије (СПС-ЈС-ПУПС) и мањине.

Против су били посланици Демократске странке Србије (ДСС) и Нове Србије (НС). Посланици Српске напредне странке (СНС) напустили су салу пре гласања, када је одбијен предлог шефа посланичке групе ДСС Милоша Алигрудића да посланици гласају прозивком.

У Декларацији, Скупштина Србије позива све некадашње сукобљене стране у Босни и Херцеговини и другим државама бивше Југославије да наставе процес помирења и јачања услова за заједнички живот заснован на равноправности нација и пуном поштовању људских и мањинских права и слобода, да учињени злочини више никада не би били поновљени.

Скупштина Србије изражава очекивање да ће и највиши органи других држава с територије бивше Југославије на овај начин осудити злочине извршене против припадника српског народа, као и да ће упутити извињење и изразити саучешће породицама српских жртава, неведено је у Декларацији.

Председница парламента Славица Ђукић-Дејановић најавила је да ће у четвртак 1. априла, бити одржане консултације у вези са декларацијом о осуди злочина почињених над Србима на просторима бивше Југославије.

Организација српских удружења породица несталих у бившој Југославији тражи објашњење због чега се, усвајањем посебне декларације о Сребреници, једне жртве одвајају од других, и да ли се тежина злочина мери само бројкама.

"Ако је и по бројкама, зар око 47 хиљада страдалих Срба, од Словеније до Косова и Метохије, не заслужује сличну декларацију", пита Организација српских удружења породица несталих у бившој СФРЈ, наводећи да им није намера да оспоравају и омаловажавају било чије жртве.

Током седнице, припадници Контрадиверзионе јединице полиције прегледали су терен и проверили све паркиране аутомобиле испред Дома Народне скупштине и утврдили да је дојава о подметнутој бомби била лажна,

"Вечерас је непозната особа упутила телефоном дојаву да је подметнута бомба испред Дома Народне скупштине, али је провером утврђено да је дојава лажна", рекао је Танјугу директор полиције Милорад Вељовић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер