петак, 27. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Влада Србије усвојила нове мере помоћи - свим грађанима по 60 евра, пензионерима по 110; Брнабић: Имали смо пад БДП од 1 одсто - најбољи резултат у Европи
Хроника

Синиша Мали: Влада Србије усвојила нове мере помоћи - свим грађанима по 60 евра, пензионерима по 110; Брнабић: Имали смо пад БДП од 1 одсто - најбољи резултат у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. фебруар 2021.

Министар финансија Синиша Мали представио је данас са премијерком Аном Брнабић нови пакет помоћи.

На седници Владе Србије усвојени су сви правни акти неопходни да се спроведе трећи пакет мера помоћи привреди за санирање последица пандемије вируса корона, изјавио је министар финансија Синиша Мали. Овај пакет ће, према његовим речима, бити вредан 249,4 милијарде динара, што заједно са претходна два чини укупно 953 милијарде динара, односно осам милијарди евра издвојених за помоћ привреди. Пакет подразумева исплату три пута по пола минималца за запослене, секторску помоћ, исплату 60 евра пунолетним грађанима, 50 евра пензионерима и нове кредите из гарантне шеме за привреду.

Исплата помоћи од три пута по пола минималца односи се на предузетнике, микро, мала, средња, а овај пут и на велика предузећа.

„Прва исплата биће 8. априла за мартовску плату.  Исплата пола минималне зараде запосленима односи се на мартовске, априлске и мајске зараде“, рекао је Мали.

Како је навео, пријава ће бити једноставна – од 1. марта биће установљен једноставан образац преко кога ће фирма сваки пут да се пријави за плату за претходни месец.

„Постоје два ограничења – нема отпуштања више од 10 одсто радника током три месеца по исплати последње половине минималне зараде. И друго – они који узму помоћ немају право исплате дивиденди“, истакао је Мали.

Овај пут у пакет помоћи укључена су и велика предузећа. То је, како је навео Мали, додатних 300.000 запослених, што је укупно око 1,4 милиона радника на које се односи ова помоћ.

Уз три половине минималца, сектор угоститељства и туризма, туристички водичи и рент-а-кар добиће, како је најавио Мали, још једну целу минималну зараду.

„Имамо још две секторске помоћи. За све градске хотеле биће иста помоћ као у 2020 – 350 евра по лежају и 150 евра по соби. Трећа секторска помоћ се односи на сектор аутопревозника, који ће добити 600 евра месечно за сваки аутобус“, најавио је министар финансија, додајући да ће јавни позив за аутопревознике бити  у наредних десетак дана, преко Министарства саобраћаја, а прве исплате од априла.

Мали је најавио и две гарантне шеме – банкарске кредите привредницима уз гаранцију државе. Једно је проширење прошлогодишње гарантне шеме са 500 милиона евра, а друга је такође од 500 милиона евра намењених фирмама у највећем проблему.

Закони којим ће овај пакет мера бити спроведен у дело биће, како каже –  усвојени у априлу.

Када је реч о исплати новчане помоћи, она је овај пут у износу од 60 евра, односи се на пунолетне грађане.

„Ова једнократна помоћ биће исплаћена у два пута по 30 евра. Већ крајем априла отворићемо и пријаве преко кол центра и интернета – за исплате у мају и новембру. Грађани треба да се пријаве само једном, а пријава ће важити за обе уплате“, навео је Мали.

Пензионери ће, како је додао, до краја године уз поменутих 60 евра, добити додатних 50 евра помоћи.

„Прошле године помоћ од 100 евра била је исплаћена за тачно 6.118.911 грађана“, истакао је Мали.

Све више фриленсера се јавља и прихвата да плати што дугује на име пореза

Упркос прекинутим разговорима, све већи број фриленсера се јавља и прихвата да – или плати што дугује на име пореза, или сачека измене Закона о порезу на доходак грађана који смо најавили у априлу, како би обавезе платили под лакшим условима, изјавио је Синиша Мали коментаришући репрограм пореза и доприноса који је држава понудила радницима на интернету, преноси Н1.

„Две недеље смо посветили разговорима са фриленсерима. Не можемо да прихватимо могућност да се порези тек тако отпишу и не наплате“, истакао је Мали.

Преговори са представницима Удружења радника на интернету су, подсетимо, пропали, а репрограм који подразумева плаћање дуга по основу пореза и доприноса за ПИО и здравство за протеклих пет година и текућу, уз отпис камате, фриленсери сматрају – неприхватљивим, пише Н1.

Мали је на конференцији за новинаре, уприличеној поводом представљања новог пакета мера државне помоћи истакао да се понуђени репрограм не односи на оне који су зарађивали клађењем на интернету и издавањем луксузних некретнина.

„Имате господина који је 500.000 евра зарадио издајући своју луксузну вилу, са њим нећемо да разговарамо. Разговарали смо како да људима, социјално угроженим, који су зарађивали до 200 евра месечно, омогућимо да исплате своју пореску обавезу“, истакао је он.

Како пише Н1, потом је поновио пример да фриленсер, који је зарађивао 200 евра месечно, а до данас му се накупило 5.000 евра дуга на име пореза и доприноса, по измени Закона о порезу на доходак грађана дугује 2.000 евра мање.

„Тих 3.000 евра дуга, значи да ће месечна рата током десет година да му износи 26 евра, што је око 3.000 динара“, навео је Мали. Он наводи да за неплаћање пореза „увек постоји неко оправдање“. „Неко вам није рекао, нисте знали… Али, уређена и озбиљна држава не може да опрости такав дуг. Ми смо урадили максимално да будемо флексибилнији, омогућимо плаћање на дужи рок, без обрачуна камате. А, ту улазите у ризик да вас остали питању, а што и ми не можемо на рате“, навео је Мали.

Он је истакао да су заустављена сва пореска решења до доношења новог закона.

„Позивам све да измире своје пореске обавезе. Пријавите се најближој филијали. Има још један корак даље – до краја године изаћи ћемо са новим законом о флексибилним облицима запошљавања како би коначно решили статус фриленсера. Највећи број фриленсера већ јесте организован као предузетник. На једно питање током преговора нисам добио одговор – шта је са нелојалном конкуренцијом. А човек присутан на преговорима каже да предаје енглески преко интернета. Али, имаш и друге који то исто раде, али су органихзовани као предузетници и плаћају 10 одсто пореза“, навео је Синиша Мали, пише Н1

Мали: Обвезнице Србије биће од јуна укључене у ЈП Морган индекс

Министар финансија Србије Синиша Мали најавио је данас да ће три државне обвезнице од јуна бити укључене у ЈП Морган индекс земаља у развоју.

Он је новинарима рекао да је на томе рађено у протекле две године.

Како је објаснио, у ЈП Морган индекс су укључене само обвезнице земаља које су довољно кредибилне и које немају проблем са ликвидношћу.

Додао је да је то добар показатељ и за стране инвеститоре, који говори о кредибилности спроведних реформи у земљи и квалитету нових хартија од вредности. 

Брнабић: Имали смо пад БДП од 1 одсто и то је најбољи резултат у Европи

Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је на данашњој конференцији за медије да је Влада усвојила пакет мера подршке који је предложен и, како каже, већ почињу да пристижи економски и привредни резултати из 2020. године. Они показују да су два пакета подршке била успешна и правовремена.

- Србија се борила на здравственом и привредном фронту током пандемије. Хвала председнику који је предводио привредни кризни штаб и што је осмислио пакете помоћи привреди. Овај пакет смо почели да осмишљавамо још крајем прошле године - каже премијерка.

На оба фронта је, каже Брнабић, Србија остварила одличне резултате. Србија је постала модел за борбу против коронавируса, а сигурна је, каже, да ће се говорити о успесима Србије на економском плану.

Издвојила је, каже, 6-7 резултата, који су добијени кроз пакете мера.

- Имали смо пад БДП од 1 одсто и то је најбољи резултат у Европи. Резултати нису само у БДП-у. За неверовати, али током 2020. године, када је цео свет трпео због пандемиоје, индустријска производња била је већа за 0,4 одсто у односу на 2019. У току 2020., године имали смо више од 50.000 новозапослених, каже премијерка.

У току 2020., године имали смо више од 50.000 новозапослених, каже премијерка.

Извоз се, каже, повећао у 2020, али расле су и плате и пензије.

- Просечна плата у новембру била је 518 евра. Инфлација је остала стабилна и јавни дуг је остао под контролом. И најуспешније економије имале су повећање јасвног дуга, а нама је испод 60 одсто - каже премијерка.

Ови резултати, каже, показују да су пакети били правовремени, успешни, да нам је привреда жилава и да су инвеститори наставили да верују у Србију.

- Србија је показала да је јака и стабилна и да, и грађани и привреда, на њу могу да рачунају када је најтеже. Трећи пакет мера подршке треба да настави у том правцу - рекла је Брнабић новинарима.

Овај успех који данас сви виде није пао са неба и није се десио случајно, већ је резултат напорног рада, визије и реформи од 2014. до данас, каже премијерка.

"Мере нам помажу да наша привреда не изгуби кисеоник, да грађани не изгубе посао, да нам пензионери преживе и да имају веру у своју државу, као и да наставимо да се развијамо", рекла је премијерка Ана Брнабић, додајући да је наша привреда жилава и да се показало да страни инвеститори верују у Србију.

Мали: Влада помогла грађане и привреду са укупно 8 милијарди евра

Министар финансија Синиша Мали рекао је да је влада до сада, кроз три пакета мера, помогла грађане и привреду са укупно 8 милијарди евра.

"Похвале смо добили и од ММФ и Свтеске банке, а то је одговорност да тим темпом наставимо и даље. Имамо и 2,9 милијарди евра страних инвестиција у прошлој, најтежој, години. Осећамо и видимо негде крај проблемима", рекао је Мали.

Мали је рекао и да "корона и даље ради, као и да даље трпимо последице и да је због тога и дошла одлука о трећем пакету подршке".

Подршка грађанима

Сви пунолетни грађани, њих 6,1 милион добиће кроз нови пакет по 60 евра. Исплата ће ићи у две рате, прва у мају 2021. а друга у новембру. Пензионери ће добити додатних 50 евра, дакле укупно 110 евра.

Пријављивање почиње у априлу, а ко се пријави за првих 30 евра, аутоматски ће добити и других 30 евра. Није потребно два пута се пријављивати, а процедура ће бити иста као и прошле године када је држава давала по 100 евра.

Подршка привреди, прва исплата 8. априла

У оквиру подршке привреди, сваки предузетник и радник запослен у микро, малим, средњим и великим предузећима добиће три месеца по 50 одсто минималне зараде. То је укупно око 48.000 динара, односно 16.000 динара месечно.

Право на ову меру има 1.505.093 радника. Мера ступа на снагу од 1. марта ове године са првом исплатом 8. априла априлу. Мера не укључује банке и финансијске институције.

"Пријава ће бити једноставна преко сајта Пореске управе. Услов је да нема отпуштања више од 10 одсто запослених, три месеца након исплате последње минималне зараде, као ни исплате дивиденде", рекао је Мали.

Поред 50 одсто минималне зараде током три месеца, још један цео минималац (32.000 динара по раднику) добиће угоститељи, туристичке агенције, лиценцирани туристички водичи и пратиоци, као и хотели, одмаралишта и рента-кар агенције. Исплата је април, мај и јун по 50 одсто минималца и у јулу иде цео минималац.

Такође, градски хотели добиће 350 евра по индивидуалном лежају и 150 евра по смештајној јединици.

Како је раније најављено, сектор превозника у друмском саобраћају и аутобуских станица добиће 600 евра по аутобусу. Ова мера се спроводи кроз 6 месечних исплата.

Подршка и за ликвидност

Програмом подршке предвиђене су и мере за очување ликвидности приватног сектора. Конкретно, реч је о продужењу постојеће гарантне шеме.

Такође, биће успостављена нова гарантна шема за подршку најугрожењим предузећима. Детаљи нове гарантне шеме биће одређени кроз преговоре са банкама у циљу постизања најбољих услова за угрожена предузећа.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер