Početna strana > Hronika > Singapur: Održan sastanak Donalda Trampa i Kim DŽong Una; Jednom od tačaka potpisane deklaracije Severna Koreja se obvezuje da će raditi na "potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva"
Hronika

Singapur: Održan sastanak Donalda Trampa i Kim DŽong Una; Jednom od tačaka potpisane deklaracije Severna Koreja se obvezuje da će raditi na "potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva"

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. jun 2018.

Seul -- Nakon istorijskog samita u Singapuru, predsednik SAD i severnokorejski lider potpisali su deklaraciju. Ona ima četiri tačke i evo šta u njima piše.

Iako Donald Tramp i Kim DŽong Un nisu odmah objavili što stoji u deklaraciju koja je potpisana, ona je podeljena prisutnim novinarima. Deklaracija sadrži četiri ključne tačke, prenosi Index.hr.

1. SAD i Severna Koreja posvećeni su uspostavljanju novih odnosa između dve zemalje u skladu sa željama naroda obe države za mirom i prosperitetom. 

2. SAD i Severna Koreja će zajedno raditi na izgradnji dugotrajnog i stabilnog režima mira na Korejskom poluostrvu. 

3. U skladu s deklaracijom iz Panmunjoma koja je potpisana 24. aprila, Severna Koreja se obvezuje da će raditi na potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva. 

4. SAD i Severna Koreja obavezuju se na povratak ratnih zarobljenika i onih koji su nestali u borbama, što uključuje povratak onih koji su već identifikovani u svojim zemljama.

 Sastanci Trampa i Kima završeni, potpisan zajednički dokument

Nema zvaničnog objašnjenja šta u njemu piše. Očekuje se da Tramp sve objasni na konferenciji.

Predsednik SAD i severnokorejski lider danas su na samitu u Singapuru potpisali zajednički dokument, posle čega je Tramp rekao da proces denuklearizacije Severne Koreje počinje "veoma, veoma brzo", a Kim se oprostio od američkog predsednika i otišao iz Singapura.

Za CNN je neimenovani američki zvaničnik prethodno naveo da se radi o "sporazumu kojim se potvrđuje napredak u razgovorima i obećanje da se nastavi istim tempom".

Tramp je posla potpisivanja upitan da li je Kim pristao na denuklearizaciju. "Mi započinjemo ovaj proces brzo, veoma, veoma brzo. Apsolutno", poručio je američki predsednik. 

Tramp je naveo da njih dvojica "potpisuju veoma važan dokument, prilično sveobuhvatan dokument" i najavio da će "podrobno" o tome pričati uskoro na konferenciji za medije. 

Kim je rekao da želi da iskaže zahvalnost Trampu što je do njihovog sastanka došlo. "Imali smo istorijski sastanak i odlučili da prošlost ostavimo iza sebe i potpisujemo istorijski dokument", poručio je Kim uz pomoć prevodioca. 

Nakon potpisivanja Tramp je kazao da je razvio "veoma posebnu vezu" sa Kimom, na šta su ga novinari pitali da će pozvati severnokorejskog vođu u Belu kuću. "Apsolutno, hoću", rekao je Tramp.

Njih dvojica su se, stojeći ispred zastava SAD i Severne Koreje, na mestu gde su započeli samit, rukovali poslednji put i pozdravili, a Tramp je naveo da će se njih dvojica ponovo sastati u budućnosti.

Održan sastanak Donalda Trampa i Kim DŽong Una

 Singapur -- Sastankom i rukovanjem u Singapuru, američki predsednik Donald Tramp i severnokorejski lider Kim DŽong-un ispisali su novu stranicu istorije.

Tramp je postao prvi aktuelni lider SAD, koji se sastao s severnokorejskim liderom. Rukovanje dvojice lidera promenilo je tok istorije, ocenjuje Bi-Bi-Si.

Bela kuća je navela da je "tet-a-tet" sastanak Tramp i Kim trajao 38 minuta. 

Ukoliko se u obzir uzme vreme koje je potrebno za prevođenje, to je prilično kratko, ocenio je Bi-Bi-Si.

 Rano jutros u Singapuru su se sastali američki predsednik Donald Tramp i severnokorejski lider Kim DŽong Un.

Njih dvojica su se dugo i srdačno rukovali i zajedno prošetali po ostrvu Sentosa gde su zatim održali sastanak i radni ručak.

Prve zajedničke trenutke su proveli u šetnji bez prevodilaca. Njihovo rukovanje su svetski mediji opisali kao "trenutak koji je promenio tok istorije".

Nakon susreta i ručka sa Kimom Tramp je kratko prokomentarisao: "Sastanak se odvija bolje nego što je iko mogao da očekuje".

Kako prenosi BBC, on je rekao i da treba nešto da "potpišu" ali za sada nije poznato šta.

Bela kuća je navela da je sastanak Trampa i Kima kojem su prisustvovali još samo prevodioci, trajao 38 minuta.

Ukoliko se u obzir uzme vreme koje je potrebno za prevođenje, to je prilično kratko, ocenio je BBC.

Nakon toga su se dvojici lidera na sastanku pridružili i ostali članovi delegacija, a zatim im je priređen zajednički ručak.

Kako je saopšteno, posle ručka su dvojica lidera ponovo zajedno prošetala.

- Osećam se sjajno. Ovo će biti sjajan sastanak - rekao je Tramp novinarima pre početka sastanka iza zatvorenih vrata.

Kako je rekao, on predviđa "odličan odnos" sa kolegom iz Severne Koreje.

Kim DŽong Un je rekao da put do sastanka nije bio lak i da su mu prethodile "istorijske prepreke" koje su dve zemlje morale da pređu.

Tramp se složio rekavši: "To je tačno".

Po završetku njihovog samita, očekuje se da Donald Tramp da izjavu za novinare.

Nekoliko sati uoči samita sa severnokorejskim liderom u Singapuru, predsednik SAD napisao je na Tviteru da će se uskoro saznati da li je moguć "istinski dogovor", dok je Kim u obilasku Sinapura rekao da je "impresioniran čistim i lepim gradom".

Tramp je u tvitu naveo da sastanci na nivou osoblja između SAD i Severne Koreje "protiču dobro i brzo", ali da "na kraju, to nije važno".

- Svi ćemo uskoro saznati da li istinski dogovor, za razliku od onih u prošlosti, može da se postigne - poručio je američki predsednik.

Istovremeno, Kim je prekinuo pripreme za samit i u večernjem obilasku grada-države pozirao na "selfijima" sa singapurskim zvaničnicima u tropskoj bašti, pre nego što se popeo do "beskonačnog bazena" na vrhu čuvenog hotela "Marina bej sends", na iznenađenje gostiju, prenosi Rojters.

Od pretnji do sastanka

Današnji sastanak je s pravom prozvan istorijskim. Radi se o prvom susretu predsednika ovih dveju država koje nemaju diplomatske odnose i koje jedna drugu smatraju neprijateljima. Manje od godinu dana ranije, Tramp i Kim su jedan drugog žestoko vređali i pretili nuklearnim ratom, a ceo svet je u strepnji posmatrao sve to.

Situacija se smirila početkom godine, kako su se poboljšavali odnosi Severne i Južne Koreje, nakon diplomatskih napora južnokorejskog predsednika Mun DŽae Ina i takođe, pod velikim pritiskom sankcija koje su UN nametnule Pjongjangu.

Predsednici Severne i Južne Koreje su održali dva sastanka na kojima su se dogovorili da uskoro i zvanično objave završetak Korejskog rata.

Na proleće je dogovoren i sastanak Trampa i Kima, međutim, sve do danas niko nije bio siguran da će do sastanka uopšte doći, jer su zvaničnici SAD i Severne Koreje ponovo počeli sa kritikama i pretnjama.

Kada je Severna Koreja ipak pokazala znak dobre volje, objavom da je uništila tunel za nukelarne testove, međutim, onda je Tramp uputio ljutito pismo Kimu u kojem je otkazao zakazani sastanak, zbog "neprijatelsjkih izjava" iz Pjongjanga.

Ipak, nakon novih diplomatskih susreta i uticaja iz Južne Koreje i sastanka severnokorejskih i američkih zvaničnika, sastanak je ipak održan.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner