Početna strana > Hronika > Serž Bramerc: Pohvale Srbiji, pokude Hrvatskoj
Hronika

Serž Bramerc: Pohvale Srbiji, pokude Hrvatskoj

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. novembar 2009.

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc zadovoljan je trenutnim stepenom napora koje vlasti u Beogradu ulažu da bi uhapsile preostalu dvojicu beguanca, Ratka Mladića i Gorana Hadžića, saznaje RTS u krugovima bliskim Savetu bezbednosti u Njujorku, koji su imali uvid u novi izveštaj koji šef tužilaštva u Hagu treba da predstavi Savetu bezbednosti 3. decembra.

I dalje, međutim, ostaje nejasno da li će ta ocena biti dovoljna za deblokadu nastavka evrointegracija Srbije. Bramerc u istom izveštaju oštro kritikuje Hrvatsku zbog nesaradnje. Diplomate u EU smatraju da bi to moglo biti dovoljno za odmrzavanje Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU, koji Holandija blokira upravo zbog Haškog suda.

Bramerc ne upotrebljava izraz puna saradnja, ali kaže da je, citiramo, "zadovoljan trenutnim stepenom napora" koje u saradnji sa njegovom kancelarijom ulažu vlasti Srbije. Ovo je treći po redu Bramercov izveštaj u kome tužilac ocenjuje da je Srbija napravila napredak u saradnji sa Tribunalom u Hagu, ali prvi u kome se eksplicitno navodi da očekuje da bi akcije koje se sprovode mogle da dovedu do hapšenja Mladića i Hadžića.

Tužilac dalje konstatuje da je Akcioni tim Srbije za hapšenje preostalih begunaca podigao efikasnost operacija i poboljšao koordinaciju između vladinih tela i bezbednosnih službi.

Istovremeno, prema izvorima iz EU koji su imali uvid u sadržaj najnovijeg Bramercovog izveštaja, piše zagrebački dnevnik, glavni haški tužilac izražava nezadovoljstvo istragama i postupcima koje Hrvatska preduzima u vezi sa "topničkim dnevnicima", u kojoj su svi podaci o granatiranju Knina u vreme akcije "Oluja".

Kancelarija glavnog tužioca smatra da su rezultati do kojih je došla radna grupa "ograničeni", kao i da "nijedan od traženih artiljerijskih dokumenata nije pronađen". Navodi se i da je istražen samo mali broj tragova identifikovanih za eventualnu istragu o nestalim vojnim dokumentima.

Tužilaštvo navodi da očekuje nastavak istrage hrvatskih vlasti i pronalaženje i predaju tih dokumenata pre završetka suđenje generalu Anti Gotovini.

Hrvatska vojska je pod komandom generala Gotovine u vreme "Oluje" topovima teško bombardovala Knin. Protiv generala je u Hagu podignuta optužnica zbog ratnih zločina, a posle bekstava i četvorogodišnjeg skrivanja uhapšen je 2005. na Kanarskim ostrvima i prebačen u Hag.

Problem saradnje Hrvatske sa Tribunalom otvara se kao glavni prepreka za nastavak procesa pridruživanja te države Evropskoj uniji.

U EU, piše Jutarnji list, nisu optimisti ni kada je reč o odmrzavanju otvaranja poglavlja o pravosuđu sa Hrvatskom.

Holandski ministar inostranih poslova Maksim Ferhagen nekoliko je puta rekao da će njegova zemlja o ovom slučaju odlučivati po principu "strogi, ali pravedni".

Zbog takvog stava, neki u EU smatraju da će Holandija verovatno ostati uzdržana prema nastavku pregovora na relaciji Hrvatska–EU.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner