недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Ситуација у Грузији у великој мери подсећа на кијевски „Мајдан“ 2014. године, када је изведен државни удар. Закон о регистровању НВО био је само изговор да се започне покушај насилне смене власти
Хроника

Сергеј Лавров: Ситуација у Грузији у великој мери подсећа на кијевски „Мајдан“ 2014. године, када је изведен државни удар. Закон о регистровању НВО био је само изговор да се започне покушај насилне смене власти

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. март 2023.

Министар спољнис послова Русије Сергеј Лавров гостовао је у емисији „Велика игра“ која се емитује на руском Првом програму где је одговарао на питања актуелне политичке ситуације у свету, а пре свега у осврту на ситуацију у Грузији, Молдаивији и Украјини.

Како је рекао, ситуација у Гурзији у великој мери подсећа на кијевски „Мајдан“, када је 2014. године изведен државни удар.

„Нема сумње у то да је закон о регистровању тих невладиних организација које добијају средства из иностранства у висини од само 20 одсто од свог буџета био само изговор да се започне покушај насилне смене власти“, рекао је он.

О Молдавији

У Молдавији протести против актуелне власти се осуђују јер, за разлику од Грузије где опозиције заступа интересе Запада, опозиција у Молдавији заступа другачији поглед за разлику од владе и председника.

„Буквално се пред нашим очима дешавају две веома сличне ситуације само су поставке различите“, истакао је.

О Украјини

Лавров је подсетио на не баш тако давну изјаву руског лидера Владимира Путина који је рекао да они који буду желели да покрену нови рат у Донбасу да ће уништити Украјину.

„Међутим, према информацијама које се појављују у медијима, украјинска војска у већој мери разуме погубност акција у случају распламсавања сукоба. Искрено се надам да их политичари неће хушкати, а пре свега Запад на челу са САД“, истакао је.

Министар се дотакао и теме мирних преговора са Украјином. Он је рекао да у Москви не виде никакве назнаке да би до тога могло доћи у скорије време, о чему су руски званичници, али и неки западни политичар говорили у последње време.

Шта после украјинског конфликта?

На питање новинара шта нас чека након завршетка украјинског конфликта, Лавров је рекао да сматра да ће уследити један сасвим нов период у којем ће владати мултиполарност. Он је додао да мисли да тај процес преласка неће трајати кратко, али да ће сам пут до мултиполарности трајати доста дуго.

„Стварање многополарности у свету биће једна нова историјска епоха. У то сам убеђен“, оценио је шеф руске дипломатије. Лавров је казао и да је Запад постао агресиван јер осећа да се ситуација у свету мења, те да због тога још више прибегава различитим притисцима, посебно када је реч о конкуренцији.

Кина – следећи противник Запада

Министар је, такође, акцентовао да је Кина следећи противник Запада о чему су његове колеге већ на неки начин јавно говориле.

Притисак санкцијама на Пекинг у будућности ће само наставити да расте“, оценио је Лавров и додао да је за сада ипак највише „на тапету“ Руска Федерација.

Запад покушава да завади Кину и Индију

Западне колеге покушавају да заваде Кину и Индију, али обе земље то добро виде и разумеју да НАТО покушава да постане доминантна сила и у Азијско-тихоокеанском региону, казао је Лавров.

Како је оценио, Индија се води, пре свега, својим националним интересима, али на њу, баш као и на Кину, Запад врши притисак.

Русија, са друге стране, жели да ове две велесиле имају добре односе јер ће сви имати користи од доброг дијалога Кине и Индије, поручио је он.

О разговору са Блинкеном

Одговарајући на питање о сусрету са државним секретаром САД Ентонијем Блинкеном на маргинама самита Г20, Лавров је потврдио да се сусрет догодио и додао да су разговарали о стратешкој стабилности у контексту одлуке Русије да суспендује своје учешће у споразуму о контроли нуклеарног наоружања (СТАРТ).

Такође је рекао и да је било речи и о украјинском конфликту, као и да ни о чему другом није било речи сем о те две теме.

„Разговор је трајао десет минута, а све што сам чуо већ сам имао прилику и раније да чујем од америчких колега. Разговор је био конструктиван, без емоција, руковали смо се, то је био један сасвим обичан цивилизовани разговор“,закључио је Лавров.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер