Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov: Rusija neće odustati od isporuke oružja Siriji
Hronika

Sergej Lavrov: Rusija neće odustati od isporuke oružja Siriji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 19. januar 2012.

Jednostrane sankcije, uvedene Damasku od SAD, EU i još nekih država, ne mogu da budu merilo ponašanja za Moskvu.

Rusija neće odustati od isporuke oružja Siriji, izjavio je juče u Moskvi ministar inostranih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov, a prenela agencija „Njuzru”. Govoreći na konferenciji za štampu šef ruske diplomatije je istakao da njegova zemlja isporukama Siriji ni na koji način nije izašla iz okvira međunarodnih normi i da nema nameru da krši ranije postignute dogovore.

Osvrćući se na nedavni istup stalnog predstavnika SAD u Savetu bezbednosti UN Suzan Rajs, koja je izrazila otvoreno nezadovoljstvo vojnom saradnjom Moskve i Damaska, Lavrov je bio odlučan: „Ne smatram da moramo bilo šta da objašnjavamo, ili da se zbog bilo čega pravdamo, pošto ne kršimo međunarodne sporazume...”

Prvi ruski diplomata dodao je i da jednostrane sankcije, uvedene Siriji od strane SAD, EU i još nekih država, ne mogu da budu merilo ponašanja i za Rusiju, pogotovo što je svima jasno da se i sirijski pobunjenici naoružanjem snabdevaju iz inostranstva. „To samo uvećava spiralu nasilja”, istakao je Lavrov.

Govoreći o situaciji u Iranu, a u vezi sa sankcijama uvedenim ovoj zemlji zbog za Zapad spornog nuklearnog programa, ruski ministar je, takođe, naglasio da se stav njegove zemlje umnogome razlikuje od onog koji zastupaju zapadne države predvođene Vašingtonom. Po njemu, pomenute sankcije za cilj imaju „gušenje” iranske ekonomije i ni na koji način ne doprinosi opštoj borbi protiv neširenja nuklearnog oružja.

Prema tvrdnjama Lavrova, Teheran je spreman na obnovu šestostranih pregovora po ovom pitanju. „Zamenik sekretara Saveta bezbednosti Irana dolazi danas u Moskvu i sa njime ćemo o tome razgovarati. Slični kontakti obnovljeni su i između njegove zemlje i EU.”

„Posledice eventualnog vojnog udara na Iran bile bi izuzetno teške”, smatra Lavrov. „Kakve su šanse da se ta katastrofa dogodi treba da pitate one koji govore o tome kao o opciji koja je ’na stolu’”,

U tom slučaju, kaže on, „reke izbeglica bi iz Irana potekle u Azerbejdžan, a preko Azerbejdžana i u Rusiju”.

„To ne bi bila šetnja i predvideti sve posledice nije moguće. Takav razvoj situacije bi samo dolio ulje na vatru sunitsko-šiitskog sukoba, što bi izazvalo lančanu reakciju za koju se ne zna gde bi se završila. Činimo sve da se to ne dogodi”, zaključio je Lavrov.

Kada je reč o odnosima Rusije i SAD ruski diplomata smatra da dve sile nisu na pragu trke u naoružanju ili hladnog rata.

„Hladni rat je davno završen, Rusija i SAD nisu protivnici, blisko sarađujemo o pitanjima međunarodne bezbednosti. Konfrontacija nije naš izbor i ne mislim da razumni političari u SAD žele nekakve sukobe”, rekao je Lavrov.

Ruski ministar je, međutim, dodao da ako SAD nastave sa razvijanjem protivraketne odbrane, i to onako kako su planirale, onda mogu da se pojave određeni rizici po ruske strateške nuklearne snage.

„Naša logika je prilično jednostavna i razumljiva. Ukoliko se u blizini naših granica razmešta naoružanje koje potencijalno može da onemogući naše strateško naoružanje i snizi nivo naše bezbednosti, onda mi na to odgovaramo merama koje to ne mogu da dopuste”, zaključio je šef ruske diplomatije.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner