среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Русија не жели да буде суперсила и да свима намеће своју политику; Јачање свеобухватне сарадње са Кином и продубљивање стратешког партнерства са Индијом су наши безусловни приоритети
Хроника

Сергеј Лавров: Русија не жели да буде суперсила и да свима намеће своју политику; Јачање свеобухватне сарадње са Кином и продубљивање стратешког партнерства са Индијом су наши безусловни приоритети

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. јун 2021.

 Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров је изјавио да Москва нема амбиција да постане суперсила и да намеће свима своју политику.

„Ми немамо амбиције да постанемо суперсила, колико год да неко себе и остале убеђује у супротно. Ми немамо тај месијански синдром, са којим наше западне колеге покушавају да на целу планету прошире своју вредносну демократску политику. Нама је одавно јасно да спољно наметање модела развоја не води ничему добром“, рекао је Лавров на форуму „Примаковска читања“.

Лавров је такође рекао и да то што је Русија спремна за дијалог не говори о њеној слабости, већ о намери да самостално брани своје ставове по питању светског поретка, као и то како је потребно развијати међународне односе у складу са принципима који су зацртани у повељи УН.

Он је подвукаои  да данашњи светски поредак представља збир споразума сила држава-победница у Другом светском рату. Русија ће одговорити онима који желе да доведу у питање исход овог рата.

„Ми не можемо и нећемо сарађивати са онима који покушавају да преокрену природни ток историје“, додао је министар.

Лавров се осврнуо и на то да представници Запада нису спремни на искрен дијалог са Москвом.

„Не само Русија, већ и многе друге државе се суочавају са тим да представници Запада нису спремни за искрен дијалог који се заснива на чињеницама, већ више воле да поступају у духу ‘врло вероватно’. Примери овог приступа су бројни. То, без сумње, подрива поверење у саму идеју дијалога као начина за решавање несугласица“, изјавио је Лавров.

Према његовим речима, Русија ће активно допринети наставку мирних промена „у правцу полицентричности, засноване на колективном лидерству водећих држава у решавању глобалних проблема“.

„Ми смо ипак реални и не можемо игнорисати тврдоглаву неспремност западних колега, чак бих рекао агресивну неспремност да признају објективну стварност таквом каква она јесте. Не можемо занемарити жељу колективног Запада да себи обезбеди привилегован положај на светској арени без обзира на цену“, додао је министар спољних послова Русије.

О сарадњи Русије са Кином и Индијом

„Јачање свеобухватне сарадње са Кином је један од наших безусловних приоритета. Ове године славимо 20. годишњицу великог билатералног споразума са Кином. Поред тога, приоритет нам је и продубљивање посебно привилегованог стратешког партнерства са Индијом“, рекао је Лавров.

Он је навео да Русија такође шири партнерство и са земљама Асоцијација нација Југоисточне Азије (АСЕАН) и другим државама Азијско-Тихоокеанског региона.

Споразум између Русије и Кине је потписан 16. јуна 2001. године и ратификован 28. фебруара 2002. године. Стране су договориле да се аутоматски обнови Споразум о добросуседству, пријатељству и сарадњи на пет година.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер