недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Нови, полицентрични светски поредак биће демократскији и стабилнији
Хроника

Сергеј Лавров: Нови, полицентрични светски поредак биће демократскији и стабилнији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. јануар 2011.

Спољнополитички тестови

Нови, полицентрични светски поредак који се формира на планети биће демократскији, стабилнији и одговараће савременим реалијама.Такво мишљење изразио је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров на конференцији за штампу о резултатима 2010. године.

Отопљавање и опоравак међународних односа у целини у многоме зависи од два светска фактора – Русије и САД. Резултати, како се изразио Лавров, познати су свима. То је потписивање и завршавање процеса ратификације Споразума о смањењу офанзивног наоружања и стуапње на снагу Споразума о сарадњи у сфери цивилног коришћења атомске енергетике.

У свету се појавило разумевање да је неопходан колективан рад на формирању заједничког простора безбедности у евроалтанском региону, сматра Сергеј Лавров. Руска иницијатива склапања Споразума о европској безбедности, у којем би био прописан принцип недељивости безбедности, и даље игра важну улогу катализатора ових позитивних промена. Руска страна не очекује хитно одобравање свог пројекта.

Идеја Споразума о европској безбедности активно је разматрана на разним међународним платформама. Канцелар Немачке Ангела Меркел са своје стране предложила је Русији и ЕУ да формирају комитет за питања спољне политике и безбедности на нивоу министара иностраних послова. Сергеј Лавров је уверио да су он и његов колега у ЕУ Кетрин Ештон спремни да започну рад у том правцу.

Много ће у развоју сарадње зависити од дијалога о европској ПРО. Лидери НАТО-а и Русије на систем ПРО гледају на различите начине. Али и ово сложено питање стране су спремне да разматрају, подвукао је Лавров.

У Лисабону смо се договорили да изведемо анализу могућности стварања заједничке европске ПРО. Председник Медведев је истакао наше захтеве виђења таквог пројекта на основу равноправности и сарадње постојећих потенцијала и без стварања било каквих међусобних проблема. Овај рад започиње и рачунамо да ће се водити поштено и отворено. Ако се дијалог са нама буде водио да се одвуче пажња од НАТО ПРО, која неће узимати у обзир руске интересе, онда ћемо пропустити шансу да постигнемо невиђени пробој, који ће означити крај наслеђу хладног рата. Способност да се направи заједничка ПРО са учешћем Русије и НАТО-а јесте прави тест искрености изјава да је безбедност недељива.

Сергеј Лавров је истакао да Русија за сада не може да назове НАТО стратешким партнером. Ипак на прошлогодишњем самиту у Лисабону шефови држава први пут су поставили пред собом циљ да постану такви парнтери. Ако ће за сарадњу Русије и НАТО-а бити тест европска ПРО, провера стратешког карактера односа Русије и ЕУ биће укидање виза, сматра руски министар иностраних послова.

Говорећи о нашим односима са ЕУ, не може се занемарити слобода кретања. Овај задатак је забележен у мноштву докумената ОЕБС-а. За сада се он до краја не решава. Постоји битан пробој у олакшању визног режима. За стратешке партнере као што су Русија и ЕУ, принципијално је важно одустати од виза уопште. То је тест стратешког карактера наших односа. Мислим да ће том питању наши партнери прићи не исполитизовано, већ полазећи од објективне реалности. Рачунамо у овој години да активно затворимо ова питања, каже Сергеј Лавров.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер