Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov i Dejvid Miliband za zabranu testiranja nuklearnog oružja
Hronika

Sergej Lavrov i Dejvid Miliband za zabranu testiranja nuklearnog oružja

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 02. novembar 2009.

MOSKVA – Šefovi diplomatije Rusije i Velike Britanije, Sergej Lavrov i Dejvid Miliband, založili su se danas za zabranu testiranja nuklearnog oružja i proizvodnje materijala za takvu vrstu naoružanja, javili su ruski mediji.

"Smatramo da nuklearno razoružanje i režim neširenja treba da budu ojačani zabranom testiranja nuklearnog oružja i proizvodnje fisionih materijala za nuklearno oružje i drugih nuklearnih eksplozivnih naprava", navedeno je u zajedničkoj izjavi dvojice ministara nakon sastanka u Moskvi.

Lavrov i Miliband su u izjavi potvrdili nameru Rusije i Velike Britanije da pruže neophodnu podršku državama na Bliskom istoku radi jačanja režima neširenja i stvaranja zone oslobođene od nuklearnog oružja i drugih vrsta oružja za masovno uništavanje i sredstava za njihovo dopremanje.

Govoreći na konferenciji za novinare posle susreta, šef ruske diplomatije je predložio da se sazove susret „šestorke“ međunarodnih posrednika, koja ne bi bila samo još jedno razmatranje proceduralnih pitanja, već konkretan dijalog o predlozima koje je grupa „3+3“ podnela Iranu maja 2008. godine.

Miliband je rekao da London želi da Iran brzo odgovori na inicijativu Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) za obogaćivanje goriva za nuklearni istraživački reaktor u Teheranu i predloge „šestorke“ iz maja prošle godine.

„Iran ima još 48 sati da dâ odgovor na predlog za istraživački reaktor“, rekao je šef Forin ofisa.

Miliband je rekao da očekuje da će rusko-američki pregovori o nuklearnom razoružanju biti uspešno završeni i da se nada da će oni dobiti multilateralni karakter, prenela je agencija Itar-Tas.

„Iako se u Rusiji i SAD nalazi 90 odsto nuklearnog arsenala, odgovornost za razoružanje je na svim nuklearnim državama, između ostalog i Velikoj Britaniji“, rekao je britanski ministar, dodajući da London znatno smanjuje broj raketa.

Lavrov je pak rekao da Rusija ne smatra svrsishodnim potpuno odustajanje pet država od nuklearnog oružja, na šta pozivaju neki međunarodni eksperti i političari, jer postoje i nezvanične nuklearne države i nije isključeno da se nuklearne tehnologije – „praktično dostupne preko interneta“ – mogu dalje širiti.

„Globalno nuklearno razoružanje podrazumeva veoma mnogo faktora, uključujući praktične dogovore koji bi onemogućili ovladavanje nuklearnom tehnologijom za proizvodnju nuklearnog oružja bilo gde u svetu“, rekao je šef ruske diplomatije.

U zajedničkoj izjavi Lavrov i Miliband takođe su pozvali Izrael da hitno prekine sa aktivnostima naseljavanja, između ostalog i u Istočnom Jerusalimu, i da omogući pristup Sektoru Gaze.

Zalažući se za što skorije obnavljanje palestinsko-izraelskih pregovora i podržavajući napore administracije SAD, ministri su pozvali palestinsku upravu da nastavi napore za jačanje bezbednosti i vladavine zakona.

Ministri su najavili da će posle obnavljanja pregovora biti sazvana bliskoistočna mirovna konferencija u Moskvi.

U izjavi koja se odnosi na Avganistan, Lavrov i Miliband su izrazili zainteresovanost dve zemlje za dovršetak izbornih procedura u toj zemlji i za formiranje nove vlade. Oni su, takođe, odlučno osudili pokušaje pokreta talibana da naruše tok izborne kampanje i destabilizuju stanje u Avganistanu.

U intervjuu ruskom radiju Eho Moskve Miliband je kasnije rekao da je Velika Britanija ruskim vlastima pružila neophodnu informaciju o trovanju Aleksandra Litvinjenka i da nije promenila zahtev za izručenje ruskog biznismena i poslanika Dume Andreja Lugovoja, koga London sumnjiči da je počinio ubistvo.

Komentarišući mogućnost organizovanja procesa na teritoriji Rusije uz učešće britanskih pravosudnih organa, šef Forin ofisa je rekao da se „ubistvo desilo u Londonu i da na toj osnovi britanski zakon i međunarodna praksa kažu da istraga i sudski pretres treba da budu sprovedeni tamo“.

Lavrov je pak na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da Moskva nije promenila svoju poziciju i da ne namerava da udovolji zahtevu Londona za ekstradicijom Lugovoja.

Ukazujući na to da ekstradiciju ne omogućava ruski ustav, šef ruske diplomatije je dodao da „britanske kolege, izgleda, shvataju nerealnost svog zahteva“.

Ističući spremnost Moskve da rusko tužilaštvo u slučaju predaje britanskih nalaza iz istrage sa britanskim kolegama sprovede postupak, Lavrov je rekao da bi tada bio rešen problem koji otežava odnose i „bili bi deblokirani drugi veštački stvoreni problemi“.

Miliband je doputovao u Moskvu sinoć i prvi je šef britanske diplomatije koji je posetio Rusiju za poslednjih pet godina.

Počev od jeseni 2006. politički odnosi između dve zemlje su pogoršani, između ostalog, zbog „slučaja Litvinjenko“ i pravnih osnova za rad Britanskog saveta u Rusiji.

Danas je najavljeno je da će 5. novembra u Londonu biti održano redovno zasedanje rusko-britanskog međuvladinog komiteta za trgovinu i investicije, na kojem će sa ruske strane učestvovati ministar finansija Aleksej Kudrin.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner