субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров и Дејвид Милибанд за забрану тестирања нуклеарног оружја
Хроника

Сергеј Лавров и Дејвид Милибанд за забрану тестирања нуклеарног оружја

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. новембар 2009.

МОСКВА – Шефови дипломатије Русије и Велике Британије, Сергеј Лавров и Дејвид Милибанд, заложили су се данас за забрану тестирања нуклеарног оружја и производње материјала за такву врсту наоружања, јавили су руски медији.

"Сматрамо да нуклеарно разоружање и режим неширења треба да буду ојачани забраном тестирања нуклеарног оружја и производње фисионих материјала за нуклеарно оружје и других нуклеарних експлозивних направа", наведено је у заједничкој изјави двојице министара након састанка у Москви.

Лавров и Милибанд су у изјави потврдили намеру Русије и Велике Британије да пруже неопходну подршку државама на Блиском истоку ради јачања режима неширења и стварања зоне ослобођене од нуклеарног оружја и других врста оружја за масовно уништавање и средстава за њихово допремање.

Говорећи на конференцији за новинаре после сусрета, шеф руске дипломатије је предложио да се сазове сусрет „шесторке“ међународних посредника, која не би била само још једно разматрање процедуралних питања, већ конкретан дијалог о предлозима које је група „3+3“ поднела Ирану маја 2008. године.

Милибанд је рекао да Лондон жели да Иран брзо одговори на иницијативу Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) за обогаћивање горива за нуклеарни истраживачки реактор у Техерану и предлоге „шесторке“ из маја прошле године.

„Иран има још 48 сати да дâ одговор на предлог за истраживачки реактор“, рекао је шеф Форин офиса.

Милибанд је рекао да очекује да ће руско-амерички преговори о нуклеарном разоружању бити успешно завршени и да се нада да ће они добити мултилатерални карактер, пренела је агенција Итар-Тас.

„Иако се у Русији и САД налази 90 одсто нуклеарног арсенала, одговорност за разоружање је на свим нуклеарним државама, између осталог и Великој Британији“, рекао је британски министар, додајући да Лондон знатно смањује број ракета.

Лавров је пак рекао да Русија не сматра сврсисходним потпуно одустајање пет држава од нуклеарног оружја, на шта позивају неки међународни експерти и политичари, јер постоје и незваничне нуклеарне државе и није искључено да се нуклеарне технологије – „практично доступне преко интернета“ – могу даље ширити.

„Глобално нуклеарно разоружање подразумева веома много фактора, укључујући практичне договоре који би онемогућили овладавање нуклеарном технологијом за производњу нуклеарног оружја било где у свету“, рекао је шеф руске дипломатије.

У заједничкој изјави Лавров и Милибанд такође су позвали Израел да хитно прекине са активностима насељавања, између осталог и у Источном Јерусалиму, и да омогући приступ Сектору Газе.

Залажући се за што скорије обнављање палестинско-израелских преговора и подржавајући напоре администрације САД, министри су позвали палестинску управу да настави напоре за јачање безбедности и владавине закона.

Министри су најавили да ће после обнављања преговора бити сазвана блискоисточна мировна конференција у Москви.

У изјави која се односи на Авганистан, Лавров и Милибанд су изразили заинтересованост две земље за довршетак изборних процедура у тој земљи и за формирање нове владе. Они су, такође, одлучно осудили покушаје покрета талибана да наруше ток изборне кампање и дестабилизују стање у Авганистану.

У интервјуу руском радију Ехо Москве Милибанд је касније рекао да је Велика Британија руским властима пружила неопходну информацију о тровању Александра Литвињенка и да није променила захтев за изручење руског бизнисмена и посланика Думе Андреја Луговоја, кога Лондон сумњичи да је починио убиство.

Коментаришући могућност организовања процеса на територији Русије уз учешће британских правосудних органа, шеф Форин офиса је рекао да се „убиство десило у Лондону и да на тој основи британски закон и међународна пракса кажу да истрага и судски претрес треба да буду спроведени тамо“.

Лавров је пак на заједничкој конференцији за новинаре рекао да Москва није променила своју позицију и да не намерава да удовољи захтеву Лондона за екстрадицијом Луговоја.

Указујући на то да екстрадицију не омогућава руски устав, шеф руске дипломатије је додао да „британске колеге, изгледа, схватају нереалност свог захтева“.

Истичући спремност Москве да руско тужилаштво у случају предаје британских налаза из истраге са британским колегама спроведе поступак, Лавров је рекао да би тада био решен проблем који отежава односе и „били би деблокирани други вештачки створени проблеми“.

Милибанд је допутовао у Москву синоћ и први је шеф британске дипломатије који је посетио Русију за последњих пет година.

Почев од јесени 2006. политички односи између две земље су погоршани, између осталог, због „случаја Литвињенко“ и правних основа за рад Британског савета у Русији.

Данас је најављено је да ће 5. новембра у Лондону бити одржано редовно заседање руско-британског међувладиног комитета за трговину и инвестиције, на којем ће са руске стране учествовати министар финансија Алексеј Кудрин.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер