Početna strana > Hronika > Ron DŽonson sa Aleksandrom Vučićem: SAD ne nameću rešenje, dajmo Vučiću prostora da postigne kompromis sa Prištinom; Vučić: Hvala predsednikuTrampu, što posle dosta vremena neko u SAD hoće da čuje i stav Beograda
Hronika

Ron DŽonson sa Aleksandrom Vučićem: SAD ne nameću rešenje, dajmo Vučiću prostora da postigne kompromis sa Prištinom; Vučić: Hvala predsednikuTrampu, što posle dosta vremena neko u SAD hoće da čuje i stav Beograda

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 10. septembar 2018.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je zahvalio predsedniku SAD Donaldu Trampu, potpredsedniku Majklu Pensu i senatoru Ronu DŽonsonu na tome što posle dosta vremena neko u SAD hoće da čuje i stav Beograda.

Aleksandar Vučić je na konferenciji za novinare nakon sastanka sa senatorom Ronom DŽonsonom rekao da i američkog senatora trenutno više brinu politička nego ekonomska pitanja.

"Ako bi bio održiv mir u regionu, ne bi bilo nikakvih problema za ekonomiju u budućnosti", rekao je Vučić.

Na sastanku je bilo reči o daljem unapređenju odnosa SAD i Srbije. "U svim društvenim oblastima ima mnogo prostora za unapređenje", naveo je Vučić.

Predsednik Srbije je zahvalio predsedniku SAD Donaldu Trampu, potpredsedniku Majklu Pensu i senatoru Ronu DŽonsonu na tome što posle dosta vremena neko u SAD hoće da čuje i stav Beograda.

"Mi nemamo uvek u svemu i po svim pitanjima iste stavove, ista mišljenja, naprotiv, ali danas o svemu tome razgovaramo i trudimo se da pronađemo zajednike imenitelje u svim važnim pitanjima, da prevaziđemo teškoće koje su postavljale barijere u prošlosti između nas, da ih prevazilazimo i da napravimo najbolje odnose između Srbije i SAD", istakao je Vučić.

Istakao je da je upoznao senatora DŽonsona i o poseti KiM.

"Upoznao sam senatora i sa situacijom na KiM i rekao da bi bilo važno kada bismo imali više pomoći iz regiona i sveta, da čuju šta se govori, a ne da se izvlači iz konteksa".

 

Vučić: Mislim da nema rešenja ni bez SAD, ni bez Nemačke ni bez Rusije

Odgovarajući na pitanja novinara o postizanju sporazuma Beograda i Prištine, Vučić je rekao:

"Mislim da nema rešenja ni bez SAD, ni bez Nemačke ni bez Rusije. Bilo kakav sporazum je veoma teško, užasno teško, gotovo nemoguće postići, ali treba da damo sve od sebe. Ako bi se tako nešto kojim slučajem dogodilo onda bi bilo veoma važno da sve velike sile to podrže. Mislim da velike sile pre svega treba da podstaknu razgovore".

On je naglasio da je Rusija "uvek bila na našoj strani".

"Rusija je dosad uvek bila na našoj strani, na strani međunarodnog prava, isto kao što su SAD i Nemačka mislile da su na strani međunarodnog prava kada je reč o priznanju kosova. Zato nam je i potrebno rešenje kojim ćemo i jedni i drugi biti podjednako nezadovoljni ili bar malo zadovoljni", zaključio je Vučić.

"Vidim da i ambasada SAD, pa čak i gospodin DŽonson, su bolje upoznati sa sadržajem mog govora nego oni koji bi trebalo, oni koji su morali da slušaju ili bar pročitaju to što sam govorio", rekao je Vučić.

Ukazao je da bi bilo važno kada bismo imali više pomoći i podrške i iz regiona i iz Evrope i iz sveta.

DŽonson: SAD ne nameću rešenje, dajmo Vučiću prostora da postigne kompromis sa Prištinom

Američki senator Ron DŽonson rekao je da SAD ne žele da nameću rešenje kosovskog pitanja, već da žele da podrže predsednika Aleksandra Vučića i da mu daju prostora da postigne kompromis sa Prištinom.

DŽonson je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Vučićem podsetio da je nedavno obeleženo 100 godina od kada se srpska zastava vijorila na Beloj kući, i ukazao da je srećna slučajnost što se taj jubilej obeležava u isto vreme kada postoje nada i mogućnost za produbljivanje odnosa Srbije i SAD, i za postizanje rešenja kosovskog problema i stabilizaciju ne samo Srbije, već i čitavog Balkana.

DŽonson je dodao da svi u Vašingtonu – i predsednik Donald Tramp, i potpredsednik Majk Pens, državni sekretar Majk Pompeo i pomoćnik državnog sekretara Ves Mičel – shvataju koliko je važno rešiti problem Kosova.

“SAD ne žele da nametnu rešenje, želimo da podržimo predsednika Vučića, da mu damo prostora da postigne komprimisno rešenje. Imate hrabrog lidera, lidera koji želi najbolje za srpski narod. On će pokazati hrabrost i biti hrabar da reši ovaj problem. Daću sve od sebe da vam dam podršku, da dam podršku ljudima na u Srbiji i na Kosovu koji se bore za mir i stabilnost”, poručio je DŽonson.

Vučić: Falsifikovali su moj govor o Miloševiću

Predsednik Vučić zahvalio je DŽonsonu što je od prvog susreta, kako je rekao, želeo da čuje i sasluša srpsku stranu.

“Uvek je želeo i zalagao se za očuvanje mira i stabilnosti na Balkanu, što je politika Srbije, zalagao se da svojim autoritetom, znanjem i prisustvom pomogne stvaranju okruženja koje bi nas dovelo do kompromisnog rešavanja problema između Srba i Albanaca, između Beograda i Prištine”, naveo je Vučić.

Ponovio je da će biti veoma teško postići sporazum sa Prištinom, ali daje važno da velike sile podrže dijalog kako bi se došlo do rešenja kojim bi obe strane bile podjednako nezadovoljne imi makar pomalo zadovoljne.

Vučić je kazao i da su senator DŽonson i ambasada SAD bolje upoznati sa njegovim jučerašnjim govorom u Kosovskoj Mitrovici, dok su drugi izvlačili iz konteksta ono što im odgovara.

“Falisifikovali su ono što sam rekao o Miloševiću. Zato ću ponoviti – on je imao najveću podršku, bio je veliki lider, ali rezultati njegove vladavine za Srbiju bili su veoma loši. Taj drugi deo mnogi su ispustili (…) Nama je važno da više ne gajemo kult grobova, već kult živih, ne kult prošlosti, već budućnosti”, poručio je predsednik Srbije.

Razloge za to vidi u tome što će Srbija, kako je rekao, za tri godine po preteći mnoge zemlje u regionu.

Vučić je rekao i da Beograd i Vašington nemaju iste stavove po svim pitanjima, ali da razgovaraju i da žele da pronađu zajedničke imenitelje u svim važnim pitanjima, prevazilaze ih i poboljšaju odnose. Dodao je i da bi bilo jako značajno da predsednik Tramp poseti Srbiju, te da se nada da će naći vremena za to. 

"Ljude koji bi zaista hteli da čuju šta neko stvarno govori, a ne da izvlače iz konteksta ono što im odgovara, zarad svojih politika koje i nisu baš pokazale naročiti uspeh", dodao je Vučić.

Američki republikanski senator i predsedavajući Odbora za unutrašnju bezbednost Ron DŽonson dolazi danas u dvodnevnu posetu Srbiji u okviru posete regionu.

DŽonson će u Beogradu razgovarati s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i sa premijerkom Anom Brnabić.  

Ivica Dačić razgovarao sa senatorom DŽonsonom

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić razgovarao je danas sa senatorom Ronom DŽonsonom, koji boravi u poseti Beogradu, u okviru svoje regionalne turneje. 

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izrazio je zadovoljstvo zbog uspešne proslave stogodišnjice od kada je, u znak savezništva sa našom zemljom, podignuta srpska zastava na Beloj kući. Ukazao je da bi i u budućnosti trebalo da se oslonimo na brojne tačke koje povezuju naše dve zemlje i naroda.

Senator DŽonson ukazao je da SAD žele da podrže našu zemlju u njenim naporima u pogledu normalizacije regionalnih prilika, jer će to doprineti prosperitetu čitavog Zapadnog Balkana.

SAD se zalaže za stabilan mir u regionu

DŽonson je juče u Prištini izjavio da njegova zemlja podržava sve napore za stabilan mir u regionu. DŽonson je u proteklih godinu dana više puta boravio u regionu. U februaru ove godine posetio je Prištinu i Beograd gde je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tražio od njega da "zamoli kosovske Albance da budu spremni na fleksibilna rešenja koja će omogućiti kompromis".  

Američki senator, koji je i član Odbora za spoljnu politiku, tada je rekao da svi u regionu moraju da gledaju u budućnost, da su strpljenje i fleksibilnost od suštinskog značaja i da bilo kakav dogovor Beograda i Prištine mora biti pravedan za obe strane.  

Radio Glas Amerike (VOA) preneo je ranije da je Ron DŽonson blizak predsedniku SAD Donaldu Trampu i da se očekuje da će pomoći u novoj fazi dijaloga Beograda i Prištine.

Senator izneo stav SAD o "kosovskom problemu"

Američki senator Ron DŽonson, koji će boraviti u Beogradu, ocenio je da postizanje rešenja za kosovski problem nije lako. On je dodao da ono mora da se traži sa obe strane. DŽonson je za "Glas Amerike" dodao da SAD žele da daju prostor Beogradu i Prištini da rešenje nađu u Briselu.

"Jednom kada postignete neki dogovor, razmotrićemo da li postoji bilo kakva zabrinutost, ali sada želimo da damo prostor Kosovu i Srbiji da pod okriljem EU, nađu rešenje. Ponavaljam, to neće biti lako, ali verujem da postoji iskrena želja da se pronađe rešenje", rekao je DŽonson.

DŽonson je ponovio da SAD snažno podržavaju pronalaženje rešenja za kosovski problem.

"Glas Amerike" piše da se pregovori Kosova i Srbije o budućnosti njihovih odnosa odvijaju u svetlu ideja o razgraničenju, razmeni teritorija ili "korekcije granica".

Debate su podstakle reakcije u obe zemlje, ali i podele na međunarodnoj sceni na one koji bi prihvatili takvo rešenje ako se strane slažu i one koje se protive takvim idejama zbog posledica koje bi takvo rešenje moglo imati na region Zapadnog Balkana ali i šire, navodi Glas Amerike i dodaje da je DŽonson ocenio da su takve zabrinutosti legitimne.

U intervjuu za Glas Amerike senator DŽonson govorio je i o ruskom uticaju na Balkanu i referendumu o novom imenu Makedonije.

(Agencije)