Početna strana > Hronika > Seljaci u EU zarađuju sve manje i gomilaju gubitke
Hronika

Seljaci u EU zarađuju sve manje i gomilaju gubitke

PDF Štampa El. pošta
utorak, 06. oktobar 2009.

BRISEL – Belgija i dobar deo Evropske unije (EU) sada su blokirani zbog masovnih protesta seljaka koji u proizvodnji mleka i drugih poljoprivrednih proizvoda zarađuju sve manje i gomilaju gubitke, prenosi britanska radio i tv mreža Bi-Bi-Si iz Brisela.

Farmeri u EU, posebno proizvođači mleka, pitaju zvaničnike u Briselu, kako je moguće da je otkupna cena tog važnog prehrambenog proizvoda u proteklih godinu dana pala za 40 odsto, dok je istovremeno u pradavnicama mleko poskupelo za jedan do dva odsto.

Postavlja se sada pitanje ko onda uzima razliku između otkupne i prodajne cene mleka na tržištu EU, ističe se u izveštaju Bi-Bi-Sija, uz napomenu da je su i ministri poljoprivrede iz 27-članog bloka država ove nedelje morali da održe hitan sastanak i pozabave se tekućim problemima u privrednoj delatnosti koja godišnje „proguta”, u vidu raznih dotacija i podsticaja, oko polovinu budžeta Unije.

Kriza u proizvodnji mleka u EU je došla do takvih razmera da više nije moguće nastaviti dosadašnju praksu, navodi Bi-Bi-Si i ukazuje istovremeno da trenutno litar mleka košta proizvođače u Uniji duplo više nego što dobiju u otkupu.

Konkretno, 40 evrocenti za litar je proizvodna cena mleka, dok proizvođači u otkupu dobiju tek polovinu te sume.

Zbog toga je, kako primećuje izveštač Bi-Bi-Sija, sasvim razumljivo da su proizvođači već nekoliko meseci češće na protestima nego u proizvodnji pa da se i scene zabeležene poslednjih dana na belgijskim njivama, ponavljaju i u nizu drugih zemalja.

Samo prošlog meseca su u Belgiji seljaci prolili, u znak protesta, oko tri miliona litara mleka.

Sada je situacija još alarmantnija.

Iz svih evropskih pravaca su krenuli traktori prema Briselu, Evropskoj komisiji i Savetu ministara, tražeći da Unija smanji kvote i tako spasi proizvodnju mleka i pozivajući ministe poljoprivrede da hitno nađu rešenje za sve dramatičniju situaciju.

Švedski ministar pljoprivrede i predsedavajući Saveta ministara EU Eskil Erlandson je priznao da su tokom minulih 12 meseci cene mleka za proizvođače pale 40 odsto i da je trenutno stanje neodržvio.

Za mnoge su postojeće kvote u proizvodnji mleka glavni uzrok problema.

Jedni ih smatraju previsokim, drugi bi da ih potpuno ukinu.

U svakom slučaju, upozorava se sa više strana, sadašnja kriza mlečne industrije u EU ne pogađa samo proizvođače mleka na prostoru Unije, već i one u trećim zemljama, jer su i njhova tržišta prepuna evropskog mleka, konstatuje Bi-Bi-Si.

Isto glasilo navodi da ni ministri poljoprivrede iz EU nisu na skupu u Briselu mogli da uvoje konkretne mere za rešenje problema, već su za tražnje pravog izlaza zadužili poseban tim eksperata koji bi trebalo prvi put da se sastane do polovine iduće nedelje.

Zadatak tog ekspertskog tima je ne samo da reši težak problem nastao u otkupu mleka, već i da na zdrave noge postavi i celu posrnulu evropsku poljoprivredu.

Kao krajni rok za davanje konačnih predloga navedena je sredina iduće godine.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner