Početna strana > Hronika > Rusija i Grčka potpisale memorandum o saradnji na izgradnji "Turskog toka" na teritoriji Grčke
Hronika

Rusija i Grčka potpisale memorandum o saradnji na izgradnji "Turskog toka" na teritoriji Grčke

PDF Štampa El. pošta
petak, 19. jun 2015.

Rusija i Grčka potpisali su danas najavljeni sporazum o Turskom toku, javlja Raša tudej. 

Potpise na dokument su, u okviru Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu, stavili ruski ministar energetike Aleksandar Novak i njegov grčki kolega Panajotis Lafazanis, javio je Tas.

Potpisani memorandu predviđa osnivanje zajedničkog projektnog preduzeća, a prema rečima Novaka, za realizaciju projekta biće privučeni ruski kreditni resursi.

Suosnivač zajedničke kompanije za izgradnju grčkog produžetka Turskog toka, čiji je kapacitet 47 milijardi kubnih metara gasa, biće VEB Kapitel.

Ministar energetike Grčke je rekao da će finansiranje grčkog dela Turskog toka realizovati po pola „ćerka” VEB-a i grčke gasne kompanije, navodi Tas.

Prema rečima Novaka, izgradnja nastavka Turskog toka u Grčkoj počeće 2016. godine, a završiće se 2019. godine.

Novak je juče najavio da bi do kraja juna i Rusija i Turska mogle da potpiše sporazum o tom gasovodu.

Šef grčke državne gasne kompanije DEPA, Spiros Paleojanis izjavio je da bi produženje ruskog gasovoda Turski tok do Grčke bilo korisno za Atinu kao dodatni izvor gasa i osnažilo grčku energetsku bezbednost.

"Kada bi postojao i ruski gas, imali bismo viši nivo sigurnosti isporuke", rekao je Paleojanis za rusku agenciju Sputnik, dodajući da se Rusija pokazala kao pouzdan snabdevač Evrope gasom.

Paleojanis je rekao da Iran ne može da bude alternativa Rusiji kao veliki snabdevač Evrope prirodnim gasom.

"Ne...Rusija je ubedljivo najvazniji snabdevač Evrope i nastaviće (da to bude)", rekao je Paleojanis na pitanje da li Iran može da ponudi alternativu.

On je, međutim, dodao da i Iran može da igra dodatnu ulogu u snbdevanju gasom, pod uslovom da budu ukinute zapadne sankcije Teheranu i da ;ne bude drugih prepreka da Iran uđe na evropsko tržište.

Rusija je u decembru prosle godine obustavila projekat Južni tok i umesto njega najavila izgradnju gasovoda Turski tok, koji bi trebalo da preko Crnog mora doprema gas do ;skladišta na tursko-grčkoj granici, odakle bi mogao da bude transportovan do potrošaca u južnoj Evropi.

U maju ove godine, ministar energetike Grčke Panajotis Lafazanis rekao je agenciji Sputnik da bi Evropa trebalo da pozdravi eventualni produžetak gasovoda Turski tok do Evrope, jer bi taj projekat obezbedio njenu energetsku sigurnost.

(Tanjug)    

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner