недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саудијска Арабија постаје чланица Шангајске организације за сарадњу. Јача односе са Русијом и Кином
Хроника

Саудијска Арабија постаје чланица Шангајске организације за сарадњу. Јача односе са Русијом и Кином

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. март 2023.

Влада Саудијске Арабије одобрила је одлуку да приступи Шангајској организацији за сарадњу (ШОС), пренела је тамошња државна агенција СПА.

Реч је о наставку јачања односа између те заливске монархије и чланица ШОС-а, пре свих Кине и Русије.

Живадин Јовановић: Ово је тачка која опомиње свакога на планети да је готово са униполарним светским поретком и да оно што је од њега остало не може бити дугог века

Саудијска Арабија је одобрила меморандум о давању статуса партнера у дијалогу у ШОС-у, пренела је саудијска агенција.

Шангајска организација за сарадњу основале су 2001. године Русија, Кина и државе из Централне Азије, док су јој се накнадно прикључиле Индија и Пакистан.

Иран је прошле године потписао документа о приступању, а очекује се да ће постати пуноправна чланица те организације током ове године.

Чланство у ШОС-у била је тема састанка саудијског престолонаследника Мохамеда бин Салмана и кинеског председника Си Ђинпинга током његове посете Ријаду крајем прошле године, преноси Ројтерс.

Статус партнера у дијалог представља први корак на путу ка пуноправном чланству, што за Ријад представља дугорочни циљ.

Кина је недавно посредовала у постизању споразума о поновном успостављању дипломатских односа између Саудијске Арабије и Ирана, што преставља један од најзначајнијих међународних споразума у последњих неколико година.

Одлука је уследила након објаве саудијске државне нафтне компаније "Сауди Арамко" да инвестира више милијарди долара у Кини.

Поред тога, приводе се крају и израда планова за заједничко улагање на североистоку Кине, наводи Ројтерс.

Поред Саудијске Арабије и Ирана, очекује се да ће и Белорусија ускоро постати чланица ШОС-а.

Ово је тачка прелома за Саудијску Арабију која је била један од најближих и најважнијих сарадника САД међу земљама арапског света, каже за РТ Балкан некадашњи министар спољних послова СРЈ Живадин Јовановић коментаришући одлуку владе те земље да одобри приступ Шангајској организацији за сарадњу (ШОС).

Наш саговорник истиче да ће чланство Саудијске Арабије дати нови квалитет овој организацији, која води рачуна о циљевима од интереса за глобалну сарадњу, развој и безбедност.

"Саудијска Арабија је земља која ужива велики углед у арапском свету и свету уопште, па ће њено чланство деловати подстицајно за снажење организације, њен развој, али и престиж", оцењује Јовановић.

Додаје да је ово подстицај арапском свету да следи принципе равноправности, једнаких могућности и права у глобалном окружењу, те да ће многе земље ту одлуку примити са разумевањем и подршком.

"Разуме се да САД и такозвани колективни Запад не морају нужно да буду радосни због таквог развоја, али биће то за њих порука колико је значајно да се прилагоде новој реалности и да се понашају другачије у глобалним односима него до сада", сматра Јовановић.

Јовановић каже да је ово опомена да је време пирамидалног уређивања светских односа прошлост, и да више нема места за хегемонизам и изузетност.

"Ово је порука да је потребно да се и најокорелији противници демократизације глобалних односа прилагоде. Од њиховог капацитета поимања нове глобалне ситуације зависи хоће ли то примити рационално или ће по навици и инерцији кренути у размишљање о некаквим мерама, ограничавањима протекционизму или другим превазиђеним мерама", каже наш саговорник.

Јовановић додаје да је ово тачка која опомиње свакога на планети да је готово са униполарним светским поретком и да оно што је од њега остало не може бити дугог века.

Шангајску организацију за сарадњу основале су 2001. године Русија, Кина и државе из Централне Азије, док су јој се накнадно прикључиле Индија и Пакистан.

Иран је прошле године потписао документа о приступању, а очекује се да ће постати пуноправна чланица те организације током ове године. Поред Саудијске Арабије и Ирана, очекује се да ће и Белорусија ускоро постати чланица ШОС-а.

Одлука Ријада израз ослобађања од западног јарма

Митар Ковач из Евроазијског безбедносног форума каже за РТ Балкан да одлука Саудијске Арабије није изненађујућа, те да је у питању израз слободне воље и ослобађања од западног јарма, пре свега Америке и Велике Британије.

Митар Ковач: Моћ глобализма предвођеног евроатланским структурама на издисају

"Оне су посредно и непосредно господариле многим ресурсима Саудијске Арабије и у том смислу се може сматрати великим даном за ту земљу. Арапски свет полако покушава да се ослобађа тог тешког загрљаја Запада, посебно последњих година", сматра Ковач.

Наш саговорник истиче то да је центар моћи сада на простору евроазије, односно Русије, Кине, Индије и других азијских земаља, такозваних привредних малих змајева, те да је јасно да Европска унија губи утакмицу у тој сфери.

"И Америка у извесном смислу губи иницијативу на глобалном плану, постаје свесна да није једини играч у међународним односима, да мора да прихвати реалност постојања великих сила у међународним односима и да ће у будућем периоду морати све више са њима да се договара и споразумева", напомиње Ковач.

Појашњава да пре свега мисли на Русију и Кину, али и на регионалне силе које имају блиске односе са њима.

"Видимо да Кина у том арапском свету, а посебно у Африци има велики политички потенцијал и да је у стању да изграђује добре односе међу земљама које су имале традиционално лоше односе, чак и на ивици сукоба, као што су Саудијска Арабија и Иран", каже Конавћ.

Он оцењује да ће овај догађај сигурно бити добар путоказ за друге земље на Блиском истоку, те да ће то бити потврда јачања евро-азијског простора у политичком, безбедносном, економском и енергетском смислу.

Већ живимо у мултиполарном свету, Запад није спреман то да прихвати

"Ово није време припреме за мултиполарни светски поредак, ми га већ живимо", каже Ковач и додаје да је то узрок огромних претумбавања на политичкој и економској сцени света, где се јасно профилишу три центра моћи у свету.

Наш саговорник сматра да је моћ глобализма предвођеног евроатланским структурама на издисају, те да регионалне иницијативе све више попримају глобални карактер попут Шангајске иницијативе и то су државе које предводе суверенистички покрет у свету.

"Тај суверенистички покрет следи најмање три четвртине света и зато је веома мали број земаља увео санкције Руској Федерацији, што је индиректно признање политике Русије и Кине у актуелним међународним односима", каже Ковач.

Он сматра да колективни Запад покушава да фингира јединство на међународној сцени, али не успева да добије нове чланице.

"Створен је привид при гласању у Генералној скупштини УН и различитим формама састанака такозваних демократских држава, а заправо је у питању коришћење различитих механизама принуде, уцена малих и средњих земаља да формално подстичу или присуствују тим скуповима Америке, а интимно, њихови народи су против политике тих земаља", рекао је Ковач.

Кина је недавно посредовала у постизању споразума о поновном успостављању дипломатских односа између Саудијске Арабије и Ирана, што представља један од најзначајнијих међународних споразума у последњих неколико година.

Одлука је уследила након објаве саудијске државне нафтне компаније "Сауди Арамко" да инвестира више милијарди долара у Кини.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер