петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Ђоговић: Србија је већ у рецесији
Хроника

Саша Ђоговић: Србија је већ у рецесији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. март 2009.

Привреда Србије већ је ушла у рецесију, што се види по паду индустријске производње у претходна три месеца и паду спољнотрговинске размене, рекао је сарадник Института за тржишна истраживања Саша Ђоговић.

Стручњаци Института за тржишна истраживања (ИЗИТ) оценили су да је привреда Србије већ ушла у рецесију. Сарадник ИЗИТ-а Саша Ђоговић изјавио је на конференцији за новинаре да се то види по паду индустријске производње у претходна три месеца и паду спољнотрговинске размене, поготово извоза.

"У претходних шест месеци забележен је пад прилива домаћих извозних поруџбина, а очекује се пад и у наредном периоду", рекао је Ђоговић.

Према Ђоговићевим речима, ове године не треба рачунати на раст бруто домаћег производа, јер се очекује да ће бити смањен и до пет одсто у односу на прошлу годину.

"Главни удар кризе још није наишао и наредни месеци ће бити још тежи за српску привреду", рекао је Ђоговић, додајући да анкета у 200 предузећа коју ради ИЗИТ показује да 51 одсто привредника очекује пад привредне активности.

Сарадник ИЗИТ-а је оценио да је Србија принуђена да уђе у аранжман са ММФ-ом јер постоји висока неликвидност, али да је потребно имати добар план како та средства искористити. Потребно је драстично смањење постојећег буџета за око 20 одсто, и како наводи, смањење плата у јавном сектору и запослених у администрацији, а пензије треба замрзнути или чак и смањити.

"Треба укинути канцеларију за НИП, јер је њена сврха управо подстицање јавне потрошње",  додао је Ђоговић.

Сарадник Института објаснио је да би требало увести и порез на увоз робе широке потрошње да би се дошло до буџетског прихода који би се пласирао за подстицање извозних активности и за јачање пољопривреде.

Директор ИЗИТ-а Милоје Кањевац сматра да је много новца отишло на одбрану динара и да то није потребно, јер би требало да курс буде реалан.

Кањевац је навео да је шанса за српску привреду у добрим приватним предузећима и пољопривреди и да треба помагати тим секторима.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер