Početna strana > Hronika > Sarajevo: Obeležena godišnjica stradanja 42 vojnika JNA u Dobrovoljačkoj; Nedeljko Čubrilović: Ni posle 26 godina niko nije odgovarao za zločine; predstavnici Zelenih beretki odali poštu onima koji su "istinski branili grad od agresora"
Hronika

Sarajevo: Obeležena godišnjica stradanja 42 vojnika JNA u Dobrovoljačkoj; Nedeljko Čubrilović: Ni posle 26 godina niko nije odgovarao za zločine; predstavnici Zelenih beretki odali poštu onima koji su "istinski branili grad od agresora"

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 03. maj 2018.

U Miljevićima, u Istočnom Sarajevu, danas je obeleženo 26 godina od stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine, prilikom napada na vojnu kolonu koja se povlačila iz kasarne na Bistriku.

U pravoslavnoj crkvi služen je parastos, a potom su kod Spomen-krsta položeni venci.

Obeležavanju stradanja vojnika JNA u Istočnom Sarajevu prisustvovali su predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović, predstavnici Vlade RS, Boračke organizacije RS, kao i članovi porodica stradalih vojnika.

Od prošle godine predstavnici institucija RS, Boračke organizacije i porodica žrtava ovaj događaj obeležavaju u Istočnom Sarajevu, a ne u Dobrovoljačkoj ulici, jer su se ranijih godina dešavali incidenti na mestu gde se napad dogodio.

Različiti podaci o broju stradalih vojnika

Posle 26 godina posle napada barata se različitim podacima o broju stradalih vojnika.

Mediji iz RS su objavili da je u napadu pripadnika Zelenih beretki, Patriotske lige i Teritorijalne odbrane BiH na kolonu JNA 2. i 3. maja 1992. godine život izgubilo 42 vojnika, od kojih su 32 bili Srbi, šestorica Hrvati, dvojica Bošnjaci i dvojica Albanci.

Zarobljeno je 207 pripadnika JNA, 71 je ranjen, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijena, navode mediji iz RS.

Mediji iz Federacije BiH, pozivajući se na izjavu Milutina Kukanjca, nekadašnjeg komandanta Druge vojne oblasti, koji je i naredio povlačenje JNA iz Sarajeva, navode da tvrdi da je u Dobrovoljačkoj ulici poginulo šest vojnika JNA.

U koloni JNA je bilo 261 osoba.

Tužilaštvo BiH je u januaru 2012. obustavilo istragu protiv 14 osoba za slučaj "Dobrovoljačka", među kojima su bili i penzionisani general Armije BiH Jovan Divjak, koji je bio na mestu napada, i ratni član Predsjedništva BiH Ejup Ganić.

Povlačenje vojnika JNA iz Sarajeva bilo je pod nadzorom snaga UN, a bezbednost mirnog napuštanja grada vojnicima JNA garantovao je tadašnji predsedavajući Predsedništva BiH Alija Izetbegović.

On je dan ranije bio zadržan na sarajevskom aerodromu, po povratku sa mirovnih pregovora u Lisabonu.

Vuković: JNA nije bila agresor

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Vuković izjavio je da pripadnici JNA nisu bili agresori u Sarajevu.

"Žalimo jer nismo u mogućnosti da ovakav zločin obeležimo na mestu gde i treba, u Dobrovoljačkoj ulici. Poražavajuće je da 23 godine posle rata i 26 godina posle ovog događaja, u 21. veku imamo situaciju u kojoj ne možemo otići na mesto stradanja ljudi da položimo vence i zapalimo sveće", kazao je Vuković.

On je istakao da Srbi nisu bili agresori u Sarajevu i da nisu bili u Dobrovoljačkoj ulici kako bi krenuli u osvajanje zgrade Predsedništva BiH, "kako se to govori u Sarajevu".

Predsednik Boračke organizacije RS Milomir Savčić rekao je da svaki narod treba obeležavati stradanje svojih sunarodnnika na mestu gde se taj događaj i desio.

"Treba postići taj dogovor. Ali ako ne možemo mi, neće moći ni drugi. Mogu zamisliti šta bi se desilo da mi uskratimo pravo stradalim iz drugih naroda da obeležavaju stradanja na mestu gde se to desilo. Čitav svet bi se digao na nas, izmislili bi neka nova pogrdna imena za nas i bili bi žigosani na najmonstruozniji način", naveo je Savčić.

Predstavnici Zelenih beretki odali poštu onima koji su "istinski branili grad od agresora"

Na drugoj strani, u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, danas su se okupili predstavnici Udruženja Zelenih beretki da bi, kako su naveli, odali poštu onima koji su "istinski branili grad od agresora".

Oni su ocenili da su u maju 1992. godine odbranili grad od agresora i pobedili tadašnju "treću po snazi vojnu silu u svetu".

Čubrilović: Ni posle 26 godina niko nije odgovarao za zločine

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je u Istočnom Sarajevu da je bolna činjenica da ni posle 26 godina niko nije odgovarao za zločine nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, te izrazio nadu da će ubuduće biti više razuma na svim stranama i da će sudovi suditi po pravu i pravdi, a ne po političkim porukama.

- Tada možemo očekivati boljitak za celu BiH - rekao je Čubrilović danas na obeležavanju stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici.

On je pozvao političko Sarajevo da shvati ozbiljnost situacije, kao i Sud i Tužilaštvo BiH, koji su najodgovorniji što posle 26 godina nema odgovornih za ova nedela.

- Teško je što ne možemo ovaj dan obeležiti na mestu stradanja sa porukom da se to nikad više nigde ne dešava. Dokle god postoje oni koji to slave i oni koji to obeležavaju, kao mi danas ovde, u BiH neće biti napretka - upozorio je Čubrilović.

Predsednik Odbora Vlade Republike Srpske za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Milenko Savanović izjavio je da stradanje pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici pokazuje svu surovost i laž jednog, tadašnjeg režima u BiH.

Savanović je naglasio da su nedužni mladići, oficiri, civili koji su služili u JNA bili žrtve laži, podvale, mržnje, nepravde, a, nažalost, za počinjeni zločin niko nije procesuiran.

- Dvadesetšestog aprila je potpisan dogovor da će povlačenje JNA ići mirnim putem od 19. maja 1992, ali, nažalost, to se nije desilo uprkos obećanju tadašnjeg predsedavajućeg Predsedništva BiH Alije Izetbegovića. “Patriotska liga”, “Zelene beretke”, MUP i Teritorijalna odbrana BiH su napravili zasedu i napali jedinu oružanu silu koja je legalno i legitimno po Ustavu bivše zajedničke države postojala da brani teritoriju naroda te zemlje - naveo je on.

Savanović, koji je i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, poručio je da mlade generacije nikada ne smeju da zaborave šta se dešavalo srpskom narodu kroz istoriju.

(Agencije – N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner