Početna strana > Hronika > Sanda Rašković Ivić: Zamrznuti konflikt najpametnije rešenje za KiM; Vučiću su pregovori u Briselu potrebni da bi sačuvao vlast
Hronika

Sanda Rašković Ivić: Zamrznuti konflikt najpametnije rešenje za KiM; Vučiću su pregovori u Briselu potrebni da bi sačuvao vlast

PDF Štampa El. pošta
petak, 01. septembar 2017.

 Kao da neko magarči sve građane Srbije i ljude na Kosovu, a to izvodi vlast. Potpuno je jasno da su pregovori potrebni Aleksandru Vučiću da bi sačuvao vlast i bio faktor mira kao Milošević posle 1995, smatra šefica poslaničke grupe Pokret za spas Srbije - Nova Srbija Sanda Rašković Ivić.

Ona tvrdi da razgovori Vučića i Hašima Tačija služe da se dogovara dogovoreno i dodaje da ako je briselski sporazum potpisan, "šta ima da se priča".

"Naopak je, jer je državu povukao sa Kosova, stavljen je potpis i sada se to rekapitulira, to je jedna dimna zavesa, nisu dogovorili ništa drugo što bi moglo mrvice srpskoj strani da da, a ZSO već 5 godina nije zaživela. Vučić nije ni predsednik ni pregovarač, više mi liči na konferensija sporazuma. Vučić treba da vodi računa o interesima države, srpskog naroda ali i o interesima albanskog naroda ne kršeći ustav. Odlazak vučića kod Mogerini na razgovor sa Tačijem, koji je zločinac, predstavlja poniženje i Vučić nije smeo da ode na razgovor", smatra Rašković Ivić.

Bivši šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borko Stefanović navodi da je svaki svaki sastanak bio neuspešan i dodaje da čak ni štetni, kao ni dobri elementi briselskog sporazuma nisu ispoštovani.

"To je kupovanje alibija, čine uslugu Mogerini da pokažu kako su u redu, da pokažu kako nema sukoba. Kad Hašim Tači kaže pomirenje naroda, on misli da Srbija prizna Kosovo, a Vučić stidljivo u kontrolisanim medijima pokazuje da se govori o implementaciji onoga što se već primenjuje, da je naše pravosuđe stavljeno u okvire Kosova, primenjuju kosovske zakone, sede pod grbom Kosova, to je nepopularno Đuriću i Vučiću da kažu, pokušavaju to da sakriju, hoće da sakriju i kažu da su pričali o nečemu, a niko od nas ne zna o čemu se priča. Ja se plašim da su Tači i Rama pokazali senzibilitet prema osećanjima Vučića. Rama i Tači znaju mnogo više nego ostali o čemu se tamo razgovara i šta ko obećava", kaže Stefanović.

Stefanović smatra da je rešenje pitanje kosova prevelik zalogaj za vlasti i u Prištini i u Beogradu i da samo žele da se "pokriju pred biračima", dodajući da su neiskreni prema građanima.

"Kosovo ima izbore, teško da će moći da se dogovore išta. Ako se očekuje rešenje, da neko smisli formulu koja će biti prihvaćena s obe strane - to se neće destini, naši interesi su toliko suprotstavljeni. Priština ne želi da ispuni dogovore, Tači priča da ne može to da izdrži zbog svojih birača. Treba svi da se pravimo da se ništa nije desilo, a desio se jedan geopolitički tektonski poremećaj koji se osetio na mnogim mestima".

On smatra da nedorasla politička klasa vodi Srbiju, a da je vrlo slična klasa i na Kosovu koja je, kako kaže, uprljanih ruku iz rata.

"Vlast mora da kaže imamo tri rešenja - status kvo, ostavimo sve kako jeste, obavezujući sporazum Beograda i Prištine koji će precizno da reguliše odnose bez priznanja i treća opcija je podela, koja je nesrećna i loša. Naša vlast da kaže narodu šta hoće i šta nude, šta nas čeka", kaže Stefanović.

Sanda Rašković Ivić s druge strane, kaže da je zamrznuti konflikt najpametnije rešenje i da treba sačekati da Srbija ojača.

"Imamo zamrznute konflikte širom planete, Srbija s ovom vlašću ne može ojačati, imamo BDP 1,2 i pitanje je da li će biti 2, plate i penzije su pale, najgori smo u regionu. Vučić pušta dimne zavese, trenutno mu je glavna Kosovo i ovaj odlazak u Brisel je dimna zavesa. Đurić više ne viče 5:0 za sporazum o sudstvu, poslednji paragraf koji se tiče srpskog sudstva stavljamo pod jurisdikciju vlasti u Prištini koja je uzurpatorska, poniženje je imati Tačija i Haradinaja za predsednika i premijera. Srbi su dovedeni u situaciju da moraju da sarađuju s takvim čovekom, teranje ljudi na lokalne izbore 2013. je bila greška, sami smo stavili potpis na odricanje od Kosova, a kad se jednom nečeg odreknete ne možete ga više tražiti", ističe Rašković Ivić.

Ostarila sam čekajući da se evropska perspektva prebaci u evropsku sadašnjost, kaže poslanica, i dodaje da niej protiv Evrope, već protiv briselske administracije i protiv uslovljavanja Srbije.

"U Hrvatskoj imate ustašofilstvo, imate problem Agrokora, tu EU pere ruke i neće da se meša. EU je prepuna problema, zašto da mi ulazimo u taj Titanik, postavlja nam uslove i sve ovo što se radi s Kosovom, žrtvujemo slobodu u Srbiji", navela je ona.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner