понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самуел Жбогар: ЕУ је врло јасна у ставу да је потребно распустити српске институције на Косову
Хроника

Самуел Жбогар: ЕУ је врло јасна у ставу да је потребно распустити српске институције на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. јун 2012.

ПРИШТИНА, БЕОГРАД -Специјални представник Европске уније (ЕУ) на Косову Самуел Жбогар изјавио је да би Влада Косова требало да предузме нешто како би смирила ситуацију на северу, додајући да је ЕУ врло јасна у ставу да је потребно распустити српске институције, преноси Косова Сот.

"Влада је почела са отварањем канцеларије у Митровици и то је један од начина да се управа приближи грађанима", рекао је Жбогар за приштински лист.

Жбогар је оценио да ће једно од најважнијих питања у будућности бити слобода кретања и истакао да је потребно примењивати споразуме које су договорили Београд и Приштина.

"Наравно, постоје одређене ствари које Косово мора да учини у примени ових споразума, али сматрам да је много више тога што би Србија требало да уради", рекао је Жбогар.

Медији у Србији писали су недавно да је изасланик ЕУ Мирослав Лајчак, приликом недавне посете Београду, испоставио три нова налога, како би Србија до краја године добила датум почетка преговора са Унијом, који су неприхватљиви и којима се тражи напуштање политике и Европа и Косово.

"ЕУ сада покушава да прогура немачки захтев за укидање институција на северу Косова", писало је у медијима.

Потпредседник Демократске странке Србије (ДСС) Слободан Самарџић изјавио је тада да је оснивање привремених органа управе на Косову "корак ка укидању српских институција и наметање политичке воље грађанима".

"У првој фази ће бити погажена политичка воља народа и наметнути привремени органи, али ће се они претворити у поверенике за српску дијаспору на Косову. Тако то више неће бити локална самоуправа, него систем повереништва, а то је у складу са захтевом ЕУ да Србија угаси своје инситуције", рекао је Самарџић за агенцију Бета.

(Фонет-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер