Početna strana > Hronika > Saif al Islam Gadafi: Francuska je stvorila libijsku opoziciju
Hronika

Saif al Islam Gadafi: Francuska je stvorila libijsku opoziciju

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 11. jul 2011.

Sin lidera DŽamahirije Saif al Islam Gadafi je izjavio da zvanični Tripoli faktički vodi pregovore sa Francuskom, a ne sa opozicijom Libije, koja je započela rat.

- „Istina je u tome da mi pregovaramo sa Francuskom, a ne sa ustanicima. Naš predstavnik je veoma tačno odredio poziciju predsednika te zemlje. Sarkozi je rekao našem poslaniku: „Mi smo stvorili savet (Prelazni nacionalni savet Libije) i bez naše podrške, našeg novca i oružja, on nikada ne bi mogao da opstane. Francuska izjavljuje da kada Pariz postigne dogovor sa Tripolijem, nateraće Nacionalni savet Libije da prekine vatru“ – dodao je sin Moamera Gadafija.

Situacija u Libiji je zašla u ćorsokak. Moamar Gadafi je ponovo izjavio o spremnosti da se bori do kraja, a čak je zapretio da će za uzvrat poslati u Evropu stotine kamikaza da bi Evropljani došli sebi. Međutim, ta je retorika namenjena za sopstvene pristalice. Što se tiče protivnika – s njima Gadafi, prema nezvaničnim podacima, preko posrednika vodi pregovore. On i dalje ističe uslove, pod   kojima bi mogao da napusti vlast. Međutim, većinu ih smatraju neprihvatljivim i predstavnici NATO-a, i libijski ustanici.

Rešavanje situacije u Libiji u skorije vreme neće uspeti. Takvu je izjavu dao šef MIP RF Sergej Lavrov. Vojna operacija traje od marta, ali konflikt i dalje nije regulisan.

- NATO-ovci se nalaze u složenoj situaciji. Oni bombarduju Libiju duže nego što su bombardovali Jugoslaviju. Tamo je bombardovanje trajalo 78 dana, Libiju bombarduju više od 3 meseca. Kraj tog procesa se ne vidi. Kada čujemo iz zapadnih prestonica izjave da je potrebno bombardovati sve do pobede, dok Gadafi ne prestane da ugrožava civile i povuče snage u kasarne, cena takve političke izjave je visoka sa gledišta ljudskih života.

Muamer Gadafi je ove nedelje istakao  još jedan uslov, čije poštovanje bi moglo da utiče na njegov odlazak. On želi da bi u demokratskim izborima u Libiji posle njegovog odlaska učestvovao njegov sin Sejf al-Islam. Za sebe on traži samo garancije bezbednosti.  Zemlje NATO-a bi nekako mogle da pristanu na to. Međutim, za libijsku opoziciju sama mogućnost da bi rođaci pukovnika pretendovali na vlast u zemlji, izgleda da nije prihvatljiva.

U vezi sa tim zahtevima Gadafija i njegovim rečima o spremnosti za kompromis čudne su izjave Sejfa al-Islama. U intervjuu britanskom listu Telegraf on je jasno stavio na znanje da ni porodica, ni sam Moamar Gadafi ne razmatraju varijantu napuštanja Libije.

Eksperti ističu da su svi učesnici libijskog konflikta umorni od njega. Zemlja pati u građanskom ratu, svaki dan od bombardovanja kao i sukoba između  pristalica i protivnika Gadafija ginu ljudi, među njima civili. U uslovima stalnog bombardovanja i neuspelih pokušaja strana da se dogovore Rusija je počela da isporučuje u Libiju humanitarnu pomoć. Dva aviona su donela u Tripoli i Bengazi 72 tone robe, uglavnom su to namirnice: pirinač, šećer, konzerve, dečija ishrana. Dostavljanje humanitarne robe se vrši prema nalogu ruskog rukovodstva, usklađeno je s obema stranama u konfliktu. U Moskvi kažu da je to samo početak punovrednog humanitarnog rada u toj zemlji. MIP Rusije ističe da se pomoć pruža van političkog konteksta. Roba je upućena za sve kojima je ona potrebna – sa obe strane libijskog fronta.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner