субота, 31. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Србија постигла известан напредак у верским слободама
Хроника

САД: Србија постигла известан напредак у верским слободама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. октобар 2009.

ВАШИНГТОН – У Србији је, у односу на претходни период, пријављено мање случајева дискриминације на основу верске припадности, наведено је у новом извештају о верским слободама у свету, који је објавио амерички Стејт департмент.

Највише критика у погледу верских слобода у Србији у извештају је упућено на рачун закона о верама, који, како се наводи, прави дискриминацију међу верским групама и појединим групама ускраћује правни статус.

„Устав обезбеђује слободу вероисповести; међутим, закон о верама прави дискриминацију међу верским групама и од мањинских група, укључујући оне које су претходно биле признате, тражи да се поново региструју у оквиру претерано тешке процедуре како би дошли до статуса признате верске групе”, наводи се у извештају.

У тексту се наводи да, „иако не постоји државна религија, известан повлашћенији положај имају Српска православна црква и друге 'традиционалне' верске заједнице”.

Додаје се да су полицијске истраге случајева говора мржње и вандализма обично споре и не изводе се до краја.

Наводи се и да су у протеклом периоду забележени изоловани случајеви у којима су званичници у јавности износили негативне изјаве против мањинских верских група.

С друге стране, иако су лидери мањинских верских заједница пријављивали случајеве вандализма, говора мржње, физичких напада и негативног медијског извештавања, у протеклом периоду је забележено „мање случајева друштвеног малтретирања, односно дискриминације на основу верске припадности, убеђења или праксе”, наводи се у тексту.

Додаје се да је у Србији настављен напредак у погледу враћања имовине одузете 1945. и након тога.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер