Početna strana > Hronika > Sa zalaskom sunca, Jevreji širom sveta slave Jom Kipur, praznik pokajanja, praštanja i pomirenja
Hronika

Sa zalaskom sunca, Jevreji širom sveta slave Jom Kipur, praznik pokajanja, praštanja i pomirenja

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 24. septembar 2023.

 Sa zalaskom sunca, za jevrejski narod počinje Jom Kipur, Dan pokajanja i pomirenja. Jom Kipur predstavlja vrhunac svetih dana, prazničnog perioda koji počinje Roš Hašanom - jevrejskom Novom godinom.

Jom Kipur, praznik koji podseća da niko nije bezgrešan, provodi se u molitvama koje pozivaju na praštanje. Dvadeset pet sati potpunog posta, bez jela i pića, i posvećenosti molitvama, trajaće do sutra uveče.

Uoči i na dan praznika, ljudi se mire, rukuju, mole jedni druge za oproštaj ako su im ranije učinili nešto nažao.

Svevišnji otvara 3 knjige - Knjigu pravednika, Knjigu grešnika i Knjigu kolebljivaca, kojih je najviše. Prvi se odmah upisuju u Knjigu života, grešnici u Knjigu smrti, a odluka o kolebljivcima donosi se na današnji dan.

Postoji i Kaparot - običaj simboličnog prenošenja grehova na živinu. Pre žrtvovanja, glava porodice recituje molitvu, kružeći živinom oko glave svakog člana porodice. Molitvom se izražava želja da smrt živine bude otkup za dug, miran i srećan život. Živina se zatim daje u dobrotvorne svrhe, mnogi daju prilog u novcu.

Drugi običaj, Tašlih, podrazumeva bacanje mrvica, koje predstavljaju grehe, u vodu.

Na Jom Kipur obično se oblači bela odeća kao simbol čistote i ne nosi se kožna obuća. Obredni deo praznika završava se poslednjim otvaranjem svetog ormana u kojem se drže svici Tore, molitvom i oglašavanjem tradicionalnog roga, sofara.

(RTS)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner