Početna strana > Hronika > Rusko-američki duel o Kosovu pred Međunarodnim sudom pravde
Hronika

Rusko-američki duel o Kosovu pred Međunarodnim sudom pravde

PDF Štampa El. pošta
petak, 16. oktobar 2009.

Pripreme pravnog tima Srbije za javnu raspravu o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova, koja pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) počinje 1. decembra, ušle su u završnu fazu. Svoje stavove u prilog i protiv nezavisnosti Kosova u toku devetodnevne rasprave obrazložiće 29 država. Prema rasporedu koji je objavio sud, petnaestočlanom sudskom veću prvog dana će se obratiti članovi pravnog tima Srbije i advokati koje su angažovali kosovski Albanci. Oni će moći da govore po tri sata.

U nastavku procesa usmena obrazloženja svog stava daće, između ostalih, Sjedinjenje Američke Države, Rusija, Kina, Španija, Nemačka, Velika Britanija, Rumunija, Argentina čiji predstavnici su dobili po 45 minuta.

Zanimljivo je da će istog dana, 8. decembra svoje stavove izložiti SAD i Rusija koje se prvi put u istoriji ovog suda pojavljuju u istom procesu, ali na različitim stranama. U usmenoj raspravi učestvuje i Hrvatska čiji će zastupnici govoriti u prilog kosovskoj nezavisnosti. Hrvatska će biti jedina država bivše Jugoslavije koja će učestvovati u ovom delu procesa. Slovenija koja je podnela pismeni podnesak u korist kosovskih Albanaca nije se prijavila za usmeno obrazlaganje stava. Pojavljivanje Hrvatske pred sudom, prema oceni medija u ovoj zemlji, moglo bi da zaoštri odnose sa Srbijom, a u Zagrebu su već spremni na negativne reakcije koje mogu stići iz Beograda.

Prema proceni pravnih stručnjaka sud bi savetodavno mišljenje koje je od njega tražila Generalna skupština UN mogao da donese najkasnije polovinom sledeće godine. „Slučaj” Kosovo je po mnogo čemu jedinstven. MSP nikada do sada u svojoj praksi nije odlučivao o tome da li je secesija dela teritorije u skladu sa međunarodnim pravom. Takođe, prvi put od osnivanja suda 1946. godine pred njim će se pojaviti i Kina.

Osim ovog procesa, Srbiju sledeće godine čeka i spor sa Hrvatskom zbog tužbe za navodni genocid. Sud je Srbiji dao rok do 22. marta da odgovori na tužbu, a kako je najavljeno iz našeg pravnog tima, uz odgovor će uputiti i protivtužbu.

(Politika)