петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руско-амерички дуел о Косову пред Међународним судом правде
Хроника

Руско-амерички дуел о Косову пред Међународним судом правде

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. октобар 2009.

Припреме правног тима Србије за јавну расправу о легалности проглашења независности Косова, која пред Међународним судом правде (МСП) почиње 1. децембра, ушле су у завршну фазу. Своје ставове у прилог и против независности Косова у току деветодневне расправе образложиће 29 држава. Према распореду који је објавио суд, петнаесточланом судском већу првог дана ће се обратити чланови правног тима Србије и адвокати које су ангажовали косовски Албанци. Они ће моћи да говоре по три сата.

У наставку процеса усмена образложења свог става даће, између осталих, Сједињење Америчке Државе, Русија, Кина, Шпанија, Немачка, Велика Британија, Румунија, Аргентина чији представници су добили по 45 минута.

Занимљиво је да ће истог дана, 8. децембра своје ставове изложити САД и Русија које се први пут у историји овог суда појављују у истом процесу, али на различитим странама. У усменој расправи учествује и Хрватска чији ће заступници говорити у прилог косовској независности. Хрватска ће бити једина држава бивше Југославије која ће учествовати у овом делу процеса. Словенија која је поднела писмени поднесак у корист косовских Албанаца није се пријавила за усмено образлагање става. Појављивање Хрватске пред судом, према оцени медија у овој земљи, могло би да заоштри односе са Србијом, а у Загребу су већ спремни на негативне реакције које могу стићи из Београда.

Према процени правних стручњака суд би саветодавно мишљење које је од њега тражила Генерална скупштина УН могао да донесе најкасније половином следеће године. „Случај” Косово је по много чему јединствен. МСП никада до сада у својој пракси није одлучивао о томе да ли је сецесија дела територије у складу са међународним правом. Такође, први пут од оснивања суда 1946. године пред њим ће се појавити и Кина.

Осим овог процеса, Србију следеће године чека и спор са Хрватском због тужбе за наводни геноцид. Суд је Србији дао рок до 22. марта да одговори на тужбу, а како је најављено из нашег правног тима, уз одговор ће упутити и противтужбу.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер