Početna strana > Hronika > Ruska Duma usvojila Izjavu kojom se protivi članstvu Crne Gore u NATO: To može imati negativne tendencije u sferi turizma, investicija i ekonomske saradnje
Hronika

Ruska Duma usvojila Izjavu kojom se protivi članstvu Crne Gore u NATO: To može imati negativne tendencije u sferi turizma, investicija i ekonomske saradnje

PDF Štampa El. pošta
petak, 20. novembar 2015.

Ruska Duma usvojila Izjavu kojom se protivi članstvu Crne Gore u NATO: To može imati negativne tendencije u sferi turizma, investicija i ekonomske saradnje

Ruska državna Duma usvojila je danas Izjavu kojom se usprotivila ulasku Crne Gore u NATO, upozoravajući da to može imati negativne tendencije u sferi turizma, investicija i ekonomske saradnje Rusije i Crne Gore.

Izjavom koju je pripremio Komitet Državne Dume za međunarodne poslove, Duma se obraća poslanicima Skupštine Crne Gore, parlamentima džava članica NATO, i poslanicima Parlamentarne skupštine OEBS-a.

Poslanici Dume pozivaju na uzdržavanje od širenja NATO, koje se može dogoditi ako Alijansa početkom decembra zvanično pozove Crnu Goru.

Uveravajući da poštuju suvereno pravo svake države da osigura bezbednost svojih građana, poslanici navode da "blokovski pristup, uvlačenje novih država, posebno protiv volje njihovih naroda, u vojne alijanse, predstavljaju politički instrument iz doba hladnog rata", prenosi TAS.

- Crnogorske vlasti na svaki način izbegavaju održavanje referenduma o evroatlantskim integracijama zemlje, bojeći se da čuju glas naroda. Pri tom se značajne sume ulažu u fanatičnu pronatovsku propagandu i nameštanje rezultata istraživanja javnog mnjenja - ocenjuju ruski poslanici.

Navodi se da "težnja režima (premijera Crne Gore) Mila Đukanovića, koji vlada Crnom Gorom već 25 godina, da uđe u NATO, protivreči volji većini naroda te države", a "veštačko guranje Crne Gore u NATO je direktno kršenje prava naroda da sam određuje svoju sudbinu, gaženje sećanja na nevine žrtve bombardovanja 1999."

Duma još izražava nadu da će pri rešavanju pitanja ulaska u NATO, kako u Podgorici, tako i u Briselu, "preovladati zdrav razum, težnja ka širokoj saradnji van blokova i linija podele radi prosperiteta i bezbednosti naroda od Vankuvera do Vladivostoka".

(Beta)

Ruska Duma usvaja rezoluciju o nameri režima u Crnoj Gori da uvede zemlju u NATO

U ruskoj Dumi je počela rasprava o Rezoluciji koja se prvenstveno tiče namjere režima u Podgorici da mimo volje naroda uvuče Crnu Goru u NATO. Ruska Duma osuđuje nastojanje SAD da proširi NATO na Ukrajinu, Gruziju i Crnu Goru, naročito što to radi protiv volje građana koji u tim zemljama žive.

Nakon citata najvažnijih tačaka Rezolucije, koja se prvenstveno , predsjednik komiteta DUME za spoljne poslove, Aleskej Puškov, u svom komentaru je podvukao:”Bez obzira na 25 godina od završetka hladnog rata, NATO pokušava da proširi svoju organizaciju i uvuče sve više zemalja, počevši sa Crnom Gorom i zaključno sa Ukrajinom i Gruzijom, što više nikome nije tajna. Te planove ne podržavaju sve zemlje članice alijanse, ali SAD i druge uticajne zemlje rade u tom smjeru.

Međutim, postavlja se pitanje predstavlja li NATO takvu bezbjednosnu organizaciju spoobnu da obezbijedi neophodan nivo bezbjednosti i zaštite zemlji članici. Kako pokazuju napadi u Parizu ne predstavlja i to ne zato što NATO nije mogao preduprijediti takve napade, već zato što se NATO prosto ne bavi stvarima kao što je obezbjeđenje sigurnosti od terorističkih prijetnji.Štaviše, sada kada bi bilo logično aktivirati član 5 Vašingtonskog dogovora, koji napad na jednu NATO članicu predstavlja napad na sve zajedno. Toga naravno nema i obratite kako se NATO demonstrativno drži po strani od zadatka borbe sa terorističkom prijetnjom.

Aktiviran je član 42 iz povelje EU, koji zemlje čalnice obavezuje podržati Francusku kao žrtvu napada, prvenstveno političkim sredstima, a NATO kukavički ostaje po strani. Želim da podvučem, da je za sve vrijeme postojanja alijanse član 5 Vašingtonskog dogovora aktiviran je samo jednom i to u vrijeme poslije 11. septembra 2011. i terorističkog napada u SAD. To jest, kada su bile napadnute SAD, NATO se trenutno mobilizirao i podržao dejstva SAD u Avganistanu, usmjerena na ulištenje Al Kaide.

Međutim, kada vidimo praktično istovjetan teroristički napad na Pariz, sa mnogobrojnim žrtvama, NATO se demonstrativno drži po strani. Stoga sa pravom se nameće pitanje predstavlja li NATO samo puki instrument nametanja spoljnih interesa i obezbjeđivanja bezbjednosti prvenstveno SAD. Kako ja sada shvatam, Francuska na zaštitu i pomoć NATO zemalja sada računati ne može.

Sa čim se uopšte bavio NATO čitav ovaj period kada je stvarana Islamska država i utvrđivalo na Bliskom i Srednjem istoku? Obratite pažnju da se NATO tada bavio borbom sa izmišljenom ruskom prijetnjom. Slušali ste stalne optužbe na račun Rusije o agresiji, koje nije bilo. NATO se stalno bavio razvijanjem planova za uspostavljanje baza za brzo reagovnje u Poljskoj, podržavalo američke ideje razmještanje protiv raketnog štita u zemljama istočne Evrope, nedaleko od ruske granice, pomagao u prebacivanju američke vojske i vojne tehnike u region Pribaltika i postojano podsticala tenzije.

Eto čime se zanimao NATO u prethodnom periodu, a IGIL apsolutno nije bio predmet njihovog interesovanja, što ostaje i danas. U vrijeme kada terorističke prijetnje postaju očigledne svima, generalni sekretar NATO, gospodin Stoltenberg, na pres konferenciji govori kako se on sprema boriti sa ruskom prijetnjom. Ja mislim da bilo neuporedivo umjesnije, da ukoliko se gospodin Stoltenberg zaista sprema za neki boj, da obuče pancir prsluk i ode u Irak i Siriju i sukobi sa Islamskom državom. Možda bi tada vidjeli neki drugi smisao NATO‐a, osim sprovođenje interesa SAD.

Ne smijemo zaobići ni to da oni koji proklamuju širenje alijanse, pozivaju se na demokratski izraženu volju naroda. Toga nema na primjeru Crne Gore. Čak i ankete koje se sprovode od strane crnorogoske vlasti pokazuju da u Crnoj Gori ne postoji jasna podrška ulasku zemlje u NATO. Nakon građanskih protesta 17. i 24. oktobra, crnogorska policija je primijenila silu, koristeći suzavac i šok bombe, a više građana bilo je brutalno pretučeno. To nije bila vijest u zapadnim medijima, nije bilo zvanične osude policijske represije, protiv Đukanovića nijesu uvedene sankcije, niti je obrazovana kontaktna grupa ”Prijatelji Crne Gore” rekao je u svom izlganju Puškov.

Učešće u raspravi uzeli su i predstavnici opozicinih političkih partija, koji su predloženom dokumentu dali punu podršku. Tako je deputat Vasilij Lihačev iz redova Komnustičke partije RF, da je cilj NATO pakta: ”odvajanje Crne Gore od Rusije” i podsjetio da marionetski režim Crne Gore ”nije podržao rusku rezoluciju o osudi fašizma u generalnoj skupštini UN, priznao Kosovo i ispunio svaki zahtjev koji su pred njega ispostavile SAD.

Dokument je podržao i Mihail Degtjarjov iz Liberalno‐demokratske patije, osvrćući se konkretno na progon SPC od strane crnogorskog režima i pritiske na mitropolita Amfilohija. Predstavnik pravedne RusijeRomanovič je takođe podržao predloženi dokument, stavom da se ”tekstu može malo šta dodati”.

(IN4S)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner