Početna strana > Hronika > Rusija i Kina bez dogovora o izvozu ruskog gasa
Hronika

Rusija i Kina bez dogovora o izvozu ruskog gasa

PDF Štampa El. pošta
subota, 18. jun 2011.

Iako se očekivalo, Rusija i Kina nisu potpisale Sporazum o izvozu ruskog gasa u Kinu čija je vrednost trebalo da dostigne hiljadu milijardi dolara. Nezvanično se saznaje da je Kina tražila fiksnu cenu gasa, dok je ruska strana tražila da nju određuje tržište.

Uprkos očekivanjima, Rusija i Kina nisu se dogovorile o 30-godišnjem sporazumu o isporukama prirodnog gasa, koji je trebalo da bude potpisan u Sankt Peterburgu.

Glavni razlog je neslaganje oko vrednosti Sporazuma, koji bi mogao da dostigne hiljadu milijardi dolara.

Očekivani sporazum o izvozu ruskog gasa Kini, koji je trebalo da bude kruna Ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu, toliko je važan za dve zemlje da se pregovori o njegovom potpisivanju ne prekidaju.

Dogovor bi pomogao Kini da zadovolji potrebe za energentima, dok bi Rusiji omogućio da izvoz gasa preusmeri izvan Evrope.

Na marginama skupa čulo se da je dogovor propao jer su Kinezi tražili fiksnu cenu gasa, a Rusi da ona zavisi od tržišnih uslova. Kineski predsednik pokušao je da ublaži neslaganja, ne pominjući ih direktno.

"Kina i Rusija su važna nova tržišta sveta. Stabilnim razvojem naših ekonomija ne samo što se uzajamno pomažemo u razvoju, već i pomažemo rastu svetske ekonomije. Naše dve zemlje su međusobno glavni trgovinski partneri", kaže predsednik Kine Hu Đintao.

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev kaže da je etapa razvoja Rusije, povezana sa jačanjem uloge države u ekonomiji, završena.

"Moj izbor je drugačiji. Ruskom ekonomijom moraju da dominiraju privatni biznis i investitori, a država mora samo da zaštiti odluke i imovinu onih koji su spremni da rizikuju svoj novac i ugled", rekao je Medvedev.

Predsednik Rusije je podsetio da je još uvek u državnom vlasništvu veliki deo ekonomskih aktiva - od preduzeća, do zemljišnih resursa.

No, i na sve ostale aktive i dalje u određenoj meri utiče sistem prevelikog državnog regulisanja u sferama koje su pod kontrolom države, pre svega, u takozvanim prirodnim monopolima, primetio je predsednik Rusije. Prema Medvedevu, "svaka neodređenost zakonodavstva predstavlja rizik za preduzetnike, ali ne i za državu".

Princip "država je uvek u pravu" odražava se ili u korupciji, ili u sveopštim preferencijama "svojim" kompanijama, nezavisno od oblika vlasništva, rekao je predsednik.

Medvedev je takođe upozorio da bi se Rusija mogla suočiti sa periodom stagnacije i da mora da smanji svoje oslanjanje na visoke cene nafte, ili će se, u suprotnom, suočiti s ekonomskim problemima kada dođe do slabljenja cena tog energenta.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner