Početna strana > Hronika > Rupreht Polenc: Srbija na kraju mora priznati Kosovo
Hronika

Rupreht Polenc: Srbija na kraju mora priznati Kosovo

PDF Štampa El. pošta
subota, 16. mart 2013.

BRISEL –Šef Spoljnopolitičkog odbora nemačkog parlamenta Rupreht Polenc izjavio ja danas da Evropska unija mora najpre rešiti pitanje opstanka evrozone da bi mogla primati nove članice i ocenio da „Srbija, ako na kraju ne prihvati nezavisnost Kosova, neće moći da postane članica EU”.

Na Balkanskom forumu, koji je u Briselu okupio istaknute političke ličnosti Evrope i SAD, Polenc je dodao da Srbija zasad to neće da uradi i podvukao da su pregovori Beograda i Prištine pokrenuti da bi se omogućilo da Srbija počne pregovore sa EU.

Predsednik vlade Crne Gore Milo Đukanović je na ovom skupu upozorio da greše oni koji iskazuju „zamor od proširivanja”, jer time obeshrabruju ljude u regionu.

Đukanović je ocenio da je dalja evroatlantska integracija Zapadnog Balkana nužna, jer region nema sopstvene mehanizme koji bi jamčili za stabilnost regiona i evropskog kontinenta.

Šef Spoljnopolitičkog odbora Bundestaga Polenc je istakao da sve zemlje Zapadnog Balkana mogu postati članice EU, ako ispune sve uslove, pomire se među sobom i ako sprovedu nužne reforme.

„Oni koji su to učinili, kao što je Hrvatska, ući će u članstvo Evropske unije”, rekao je nemački zvaničnik.

On je, međutim, dodao da, imajući u vidu „sadašnju raspravu unutar EU, kako ubuduće primiti nove članice nije među glavnim tačkama dnevnog reda”.

Polenc je želeo da podvuče da rasprave partnera evropske dvadesetsedmorice o budućnosti EU, kad je reč o integraciji ili dezintegraciji, pokazuju da ona „stoji pred izazovom kako rešiti dužničku krizu i da li će biti u stanju da očuva evro kao zajedničku valutu i evrozonu”.

„Ako to ne bismo bili u stanju, onda se ta jaka dezintegracija na sektoru valute verovatno ne bi mogla zaustaviti, već bi imala posledice po ekonomsku i druge politike”, rekao je Polenc.

Nemački poslanik je dodao da je drugi izazov odluka britanske vlade da 2017. raspiše referendum o daljem opstanku u EU i podvukao da to znači da bi se moralo odlučivati hoće li EU biti više zone slobodne trgovine ili ići u dalju integraciju.

Nije u pitanju, rekaoje Polenc, da li će Evropska unija i dalje biti otvorena za nove članice, već da li bi Unija koja teži da postanje zbijenija, bila u stanju da se sve više širi, jer bi to na kraju dovelo do njenog raspadanja.

Đukanović je kao probleme u samom regionu koji koče put ka EU i NATO-u naveo državnu nefunkcionalnost Bosne, zakasneli dijalog Beograd-Priština i probleme Makedonije, rekavši da to u zemljama regiona smanjuje raspoloženje i poverenje u evroatlantske integracije.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner