Početna strana > Hronika > Romi odbijaju smeštaj, gradske vlasti ne odustaju od iseljenja
Hronika

Romi odbijaju smeštaj, gradske vlasti ne odustaju od iseljenja

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 06. april 2009.

Oko 25 kuća u nehigijenskom naselju srušeno je u petak kod kompleksa "Belvil" u  bloku 67 na Novom Beogradu, zbog infrastrukturnih radova. Romima je ponuđen smeštaj u kontejnerima u Boljevcima, ali oni su to odbili i pre nego što su meštani tog naselja  započeli protest protiv takvog rešenja. Stanovnici nelegalnih naselja većinom su odbili i najnoviju ponudu Gradskih vlasti da se njihova deca i stara lica privremeno smeste po beogradskim prihvatilištima, dok pitanje njihovog smeštaja ne bude adekvatno rešeno. Romi, međutim ne žele da napuste naselje jer se boje da će time njihov problem biti gurnut pod tepih.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas ponovio je međutim, posle sastanka sa predstavnicima OEBS-a i UNHCR-a, da će za stanovnike divljeg romskog naselja sa prebivalištem u Beogradu biti obezbeđen adekvatan smeštaj, a da će oni koji nisu iz Beograda morati da se vrate u sredine iz kojih su došli.

Đilas je istakao da u Beogradu ima mnogo pripadnika romske populacije koji su socijalizovani i čija deca idu u školu, ali i ponovio da niko ko nelegalno zauzme deo gradskog zemljišta ne može od grada očekivati stan ili novčanu pomoć. Đilas je istakao da će biti prikupljeni podaci o osobama koje imaju stanove, a „koriste tuđu nesreću i na taj način zarađuju, na gradskom zemljištu”.

„Prema podacima kojima raspolaže Gradska uprava, Enver Kovači, koji je govorio u ime stanovnika tog naselja na protestima, ima stan na Čukarici u ulici Braće Vučković, a kućice na Novom Beogradu je iznajmljivao za 50 evra”, kazao je gradonačelnik.

U Beogradu ima mnogo pripadnika romske nacionalne manjine koji su uspešno integrisani u naše društvo i čija deca idu u školu, kazao je Đilas i ponovio da oni koji nelegalno zauzimaju delove gradskog zemljišta ne mogu od grada očekivati stan ili novčanu pomoć jer, kako je istakao, ima mnogo ljudi koji su socijalno ugroženi, a ne krše zakon.

U Beogradu postoji više od 100 nehigijenskih naselja u kojima živi oko 100.000 Roma.

(RTS-Tanjug)