субота, 31. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Зелик: Европа мора да спаси саму себе
Хроника

Роберт Зелик: Европа мора да спаси саму себе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. децембар 2011.

Нерешена дужничка криза у Европи, успоравање кинеске привреде и резање трошкова у САД представљају озбиљне изазове за званичнике на почетку 2012.

Висока стопа незапослености у Сједињеним Државама, раст дуга и немогућност Конгреса да уради нешто тим поводом биле су главне вести у 2011.  На крају ове године, појавили су се међутим и неки охрабрујући наговештаји. Џорџ Л. Пери је сарадник за економска истраживања у Институту Брукингс.

"Сектор извоза бележи добар раст. Затим грађевинарство, посебно када је реч о изградњи пословних и комерцијалних објеката.”

Међутим, крај ове и почетак нове године доноси и озбиљне претње. Кинеска привреда, која је до сада имала најбржу стопу раста у свету, успорава, док дужничка криза у Европи не јењава.

Раст инфлације и успоравање производње у Кини већ су смањили потражњу за поједином робом. Пери међутим сматра да је до успоравања дошло делом и  због напора Пекинга да спријечи претерано брзи економски раст.

Коментаришући неизвесну глобалну економску ситуацију, председник Светске банке Роберт Зелик позвао је Европу и њене највеће трговинске партнере да делују одговорно.

“Европа мора да спаси саму себе. И то је веома важно. Када ме неко пита шта могу Сједињене Државе и Кина да ураде, мој одговор је да је најбоље да среде ситуацију у свом дворишту, буду извор домаћег раста, а затим и поверења на тржиштима.”

Зелик истиче да је охрабрен текућим реформама у Кини, чији циљ је смањење зависности земље од извоза. Он је међутим упозорио америчке законодавце да не смеју више да одлажу решавање питања све већег дуга земље, који тренутно износи готово 15 хиљада милијарди долара.

"Снижавање  троструког А рејтинга Америке није тренутно утицало на финансије, али би могло да буде један од оних догађаја на које ће се људи осврнути након десет година и запитати се – ‘Да ли су добили упозорење? Да ли су обратили пажњу или су наставили по старом’?”

Уколико лидери нису спремни да донесу тешке одлуке потребне за стабилизацију глобалне економије,  Зелик и многи водећи економисти сматрају да би проблеми у Европи, Сједињеним Државама и Кини могли  2012. да прерасту у “савршену олују”, сличну финансијској кризи из 2008.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер