понедељак, 08. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рио Тинто: Научно потврђеним студијама доказано је да пројекат „Јадар” неће користити велике количине вода нити ће их загадити
Хроника

Рио Тинто: Научно потврђеним студијама доказано је да пројекат „Јадар” неће користити велике количине вода нити ће их загадити

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. јул 2024.

Научно потврђеним студијама доказано је да пројекат „Јадар” неће користити велике количине вода нити ће их загадити. Планирана решења за пречишћавање вода су технолошки напредна и високо ефикасна.

Нацрти студије утицаја на животну средину пројекта „Јадар”, који су јавно доступни, потврђују да се пројекат „Јадар” може реализовати безбедно уз поштовање највиших стандарда животне средине, саопштила је јуче компанија „Рио Тинто” у одговору на многобројне нетачне информације које се свакодневно износе а све у циљу збуњивања јавности.

Подсетимо, научно потврђене чињенице и докази за ову тврдњу представљени су у студијама на којима је радило више од сто домаћих и међународних независних стручњака, укључујући и 40 универзитетских професора са више од 10 факултета. Сви они су шест и по година радили на изради студија на основу 23.000 биолошких, физичких и хемијских анализа земљишта, воде, ваздуха и буке.

Зато и чуде тврдње да би „експлоатација литијума у Немачкој из подземних вода била најчистија, а у Јадру најпрљавија”, као и изјаве у вези са употребом сумпорне киселине у овом пројекту.

„Једна од тврдњи јесте и да су ’за експлоатацију литијума из руде потребне хиљаде тона концентрованих киселина, сумпорне и хлороводичне’, чиме се сугерише да се ради о опасном процесу. Међутим, сваки научни радник је упознат са чињеницом да се сумпорна киселина користи у многим индустријама у контролисаним условима. Тако се и процес употребе сумпорне киселине у пројекту ’Јадар’ одвија у затвореним системима на ниској температури (90 степени Целзијуса) далеко испод тачке кључања сумпорне киселине, а не на 250 степени Целзијуса као што поједини тврде годинама”, објашњавају у компанији „Рио Тинто”.

Још једна у низу дезинформација, кажу, јесте и да „нигде у свету не постоји рудник у насељу и на плодној земљи пуној воде”. Компанија подсећа да се у Србији, као и у многим другим местима у свету, многи рудници налазе баш у насељеним местима. Иста ситуација је и са фабрикама и постројењима које се чешће налазе у градовима и насељеним местима, а не у пустињама. Као још један вид застрашивања јавности компанија наводи и нетачне тврдње да „није проблем само рудник, већ и постројење или фабрика за прераду која би генерисала огромне количине отпадних вода и отпада који је опасан”.

Научно потврђеним студијама доказано је да пројекат „Јадар” неће користити велике количине вода нити ће их загадити. Процес пречишћавања воде је пројектован у складу са Стратегијом управљања водама на територији Републике Србије, законодавством Републике Србије и прописима Европске уније. Планирана решења за пречишћавање вода су технолошки напредна и високо ефикасна.

„Постројења за пречишћавање отпадних вода у оквиру пројекта „Јадар” користила би низ метода (ултрафилтрацију, реверзну осмозу и јонску измену) у циљу уклањања нечистоћа и одржавања конзистентног квалитета вода. Поред тога, ниједан постојећи нити будући извор јавног водоснабдевања се не би користио за прераду минерала јадарита, нити за задовољење потреба пројекта ’Јадар’ за водом. Пројекат ’Јадар’ је осмишљен тако да се преко 70 одсто потреба за водом може подмирити из сопствених извора, путем прикупљања атмосферских вода, дотока подземних вода у рударске просторије или пречишћавањем и рециклирањем вода које се већ користе у процесу прераде”, истичу у компанији „Рио Тинто”.

Када је реч о немачким литијумским пројектима, подсећа се да се намерно врши замена теза и истиче само један од два пројекта у Немачкој, фокусирајући се на пројекат из геотермалних вода, док за пројекат „Zinnwald”, који би литијум вадио из чврсте стене као што би то био случај и у Јадру, кажу да је то већ девастирана зона и ако би Немци одлучили да ту ваде литијум, не би било веће штете по животну средину.

„Није тачно да је у питању девастирана зона. Ради се заправо о другом највећем литијумском пројекту у ЕУ, самим тим би се могло рећи да је за Немачку важнији од пројекта који би вадио литијум из геотермалних вода. То је пројекат где се исти минерал налази и са чешке стране, где Чешка развија пројекат „Cinovec”. Значи, намерно се истичу геотермални извори, а други пројекат у Немачкој, пошто је из чврсте стене као и јадарит, не помиње се. А тај други пројекат је ем већи, ем није у девастираној зони и неће нарушити животну средину”, кажи на крају у овој компанији.

(Политика)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер