Početna strana > Hronika > Redžep Tajip Erdogan: Neki u Libiji vide samo naftu, zlatne rudnike i podzemna bogatstva
Hronika

Redžep Tajip Erdogan: Neki u Libiji vide samo naftu, zlatne rudnike i podzemna bogatstva

PDF Štampa El. pošta
petak, 25. mart 2011.

TURSKA se založila da NATO jedini kontroliše operaciju protiv snaga pukovnika Gadafija tvrdeći da su pojedine članice, koje teže da deluju van saveza, samo zainteresovane za libijsko bogatstvo.

Dok se turski parlament u četvrtak spremao za glasanje za učešće Ankare u sprovođenju embarga na uvoz oružja, jedina muslimanska članica NATO se suprotstavila paralelnim akcijama članica saveza:

- Želim da oni koji vide samo naftu, zlatne rudnike i podzemna bogatstva, kada gledaju u pravcu Libije, od sada sagledaju region kroz naočari savesti - rekao je turski premijer Redžep Tajip Erdogan.

KAO U BOSNI? BIVŠA jugoslovenska republika, koja je postala simbol neuspeha Evrope da spreči krvoproliće na svom pragu - Bosna i Hercegovina - mogla bi da posluži kao model za novu eru u Libiji, piše londonski “Gardijan”, pozivajući se na diplomatske izbore u EU. Prema ovoj zamisli, politički “nadzor” nad operacijom sprovođenja zone zabrane leta nad ovom severnoafričkom zemljom, koji bi uključivao Britaniju, Francusku, SAD, ali i arapske zemlje, poput Katara i UAE, bio bi sličan ulozi Evropske unije u BiH. O vojnom aspektu brinuo bi - NATO.

Dodao je da isti oni koji oklevaju u vezi sa ulaskom Turske u Evropsku uniju sada govore o “krstaškim pohodima”. Erdogan je time aludirao na izjavu francuskog ministra unutrašnjih poslova Kloda Guana koji je rekao da je predsednik Nikola Sarkozi “preuzeo vođstvo nad pohodom da bi mobilisao Savet bezbednosti UN, Arapsku ligu i Afričku uniju da se spreči masakr u Libiji”.

Šef francuske diplomatije Alen Žipe je požurio da objasni da je reč “pohod”, koja asocira na krstašku invaziju za zauzimanje Svete zemlje od muslimana, nespretno upotrebljena, i da je treba izbegavati. No, predsednik Turske Abdulah Gul je, međutim, pred novinarima izrazio sumnju da neke koalicione vlasti imaju posebne motive i da bi Libija mogla da bude “opljačkana” kao Irak.

- Zašto? Zato što cilj nije oslobođenje Libijaca. Postoje skrivene namere i različiti interesi - pojasnio je.

Koaliciji, dodao je, nedostaje jedinstvena politika, planovi i izlazna strategija, dok su diskutabilni motivi za intervenciju u zemlji bogatoj naftom i gasom.

Turska ostaje na stanovištu da ne želi da NATO preuzme odgovornost za ofanzivne operacije koje bi mogle da naude civilima, ili da sprovodi zabranu zone leta, sa mandatom UN, dok istovremeno koalicioni avioni bombarduju libijske snage.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner