Početna strana > Hronika > Ramuš Haradinaj: Veoma dobro radim sa Srbima, Milan Radojičić je bitan za sve; Srbija napreduje sa Vučićem; Glavno pitanje je priznanje Kosova
Hronika

Ramuš Haradinaj: Veoma dobro radim sa Srbima, Milan Radojičić je bitan za sve; Srbija napreduje sa Vučićem; Glavno pitanje je priznanje Kosova

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 25. decembar 2017.

 Ramuš Haradinaj proveo je više od 100 dana na čelu Vlade Kosova. Na pitanje imaju li Srbi razloga da budu zadovoljni njegovom vladom, posle 100 dana rada, odgovorio je potvrdno.

"Ja radim veoma dobro sa kolegama Srbima - sa zamenikom premijera Daliborom Jevtićem, sa ministrima Nenadom Rikalom, Todosijevićem. Radim sa gradonačelnikom Rakićem, radim i sa Slavkom Simićem, radim i sa ljudima sa Severa - Milan Radojičić, na primer, verujem da i on ima svoju ulogu," kazao je Haradinaj.

Na pitanje ko je taj čovek, premijer Kosova je odgovorio:

"Neki sa Severa, koji je bitan za sve i ja pričam i sa njim."

Je l' političar on? - bilo je sledeće pitanje.

"Ne moraš biti samo političar, svi imamo neku ulogu ovde. Ja pričam sa svima, otvoren sam. Nemam direktnu vezu sa Beogradom na nekom nivou, ali svi koji žive na Kosovu su za mene interekjutori," odgovorio je

"Verujem da da. Više nego ikada. Ja imam tu hrabrost, građansku, a rekao bih i političku, da držim sve, da stojim za sve u ovoj zemlji. Ako kažemo da smo Kosovo, da svi živimo ovde, svi smo građani ove zemlje - onda zašto da se krijemo jedni od drugih, ili od potrebe svakoga," kazao je.

O predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću:

"Može neko biti loš prema meni, ali ako je dobar prema svom narodu - ja poštujem to. Nisam se sreo sa njim nikada, ali sam ga video u Hagu kad je sa Nikolićem došao u posetu kod Šešelja. Od tada ga više nisam video, niti imao priliku da pričam s njim. Mislim da se puno borio za ono kroz šta je prošao. Taj koji uspe da vodi svoju zemlju, svoj narod dobro do boljih ciljeva, ja poštujem to i vidi se da je Vučić dosta uradio, vidi se položaj Srbije prema Evropskoj uniji i njen napredak. U regionu svi ostali kasnimo, a Srbija napreduje."

Istakao je da on radi za Albance koji su većina i da "život nije lakši ni za Albance", dodajući da zna da i "ostale zajednice žive u još težoj situaciji".

"Radim za sve zajednice na Kosovu. Kad su Srbi u pitanju, svi ti projekti koji su stavljeni na sto, a koji su bitni za život građana, sprovedeni su u svakoj opštini," naveo je.

"Kosovo je dom svih nas," dodao je.

Kosovo spremno za ZSO"

Govoreći o Zajednici srpskih opština, Haradinaj je više puta ponovio da je Kosovo spremno da formira ovo telo, ne navodeći, ipak, i kada će Kosovo to i učiniti.

"Mi smo spremni u svako vreme. Tu je kao pitanje - biće rešeno. Još jednom kažem, mnoga su pitanja koja nisu rešena. Bitno je da danas sedimo kao zreli ljudi i da odlučimo da nećemo biti prepreka jedno drugom," kazao je, dodajući da je Kosovo "uvek bilo spremno za ZSO", te da za to "postoji prostor i volja".

Na pitanje da li će ZSO biti formirana do kraja 2018., Haradinaj je odgovorio:

"Ja se nadam da nećemo gubiti vreme da rešimo to krajnje pitanje. Ne bih rekao kada, ali svi ćemo gubiti, ako kasnimo da rešimo (pitanja, prim.red.) između Kosova i Srbije. Ubeđen sam da moram raditi za sve potrebe Srba koji žive na Kosovu."

Haradinaj veruje i da sva pitanja koja su do sada bila deo dijaloga "nemaju težinu", zbog toga što, ocenio je, "glavno pitanje između Kosova i Srbije nije rešeno, a to je priznanje Kosova od strane Srbije."

"Rusija se odavno povukla iz kosovskog pitanja"

Sjedinjene Američke Države su, smatra Haradinaj, sve vreme uključene u dijalog u Briselu, dok se, ocenio je, Ruska Federacija još, kako je rekao, pre 15 godina "povukla iz ovog dela Balkana, odnosno, kosovskog pitanja".

Kosovo sada traži veću posvećenost SAD-a u dijalogu, kazao je, dodajući:

"Oni jesu tu, ali zbog onog što se zbiva na svetskoj sceni tražimo njihovu pažnju da budemo prioritet. Inače, moj zahtev ima samo jedan cilj - nemojte da ostavite ovu regiju nerešenom. Nismo završili posao. Dajte, ako smo počeli to, da to i završimo, to je jedina agenda i nema ništa drugo."

Sa druge strane, naveo je:

"Rusija nema nikakvu ulogu ovde i nije potrebno, niti prihvatljivo da dovedemo nekog ko nema ulogu i ko nije uključen."

Za Haradinaja "nerazumljiv položaj Srba"

Na pitanje o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga, Haradinaj je naveo da nije pričao, niti je "bilo dogovora sa kosovskim Srbima" po ovom pitanju. Kazao je i da ne razume "zašto se pravi velika operacija oko toga", kada je, kako je naveo, u pitanju samo ustavna promena umena KBS-a, te i da oni ne stvaraju "novu Vojsku Kosova":

"Kosovo ima svoje oružane snage, zovu se Kosovske bezbednosne snage. Sada je potrebno samo ustavno da se promeni ime. Znači, svi smo svedoci da postoje ovde Oružane snage Kosova i one su već funkcionalne i tu su bile oduvek, mislim od kad postojimo kao Kosovo. Inače, kad bi se to rešilo po Ustavu, to ne bi promenilo situaciju na terenu i dalje bi ovde ostao KFOR."

"Malo mi je nerazumljiv taj položaj Srba. Srbi služe Kosovskoj policiji i ona ima svoje oružje...Nije to više neka OVK... To je civilna kontrolisana snaga... Tu služe i Srbi...," istakao je, takođe.

Na pitanje da li će Srbi podržati formiranje Vojske Kosova, Haradinaj je kazao da ne može da da odgovor na to pitanje.

Protesti mogući

Govoreći o Specijalnom sudu, Haradinaj je kazao da u delu albanske javnosti vlada mišljenje da se "jure Albanci", a ne svi koji su počinili zločine tokom rata na Kosovu.

 "Niko nije sretan što imamo monoetnički sud," istakao je.

Naveo je i da je sada teško pričati o tome ko će se među prvima naći pred tim sudom.

"Dok nema optužnice teško je pričati o tome."

Ipak, ne isključuje mogućnost protesta građana zbog početka rada Specijalnog suda, ali ipak dodaje će institucije Kosova učiniti sve da oni ne budu upereni protiv bilo koje zajednice:

"Mi smo danas na Kosovu sposobni da to ne dozvolimo i radićemo na tome. Stojim veoma čvrsto da do toga ne dođe, da ne bude međuetnička stvar. Ako postoji nezadovoljstvo Vladom zbog neke odluke ili nečeg što dolazi spolja, nijedna zajednica na Kosovu nije kriva zbog toga. Mi smo budni i nema razloga da se danas uopšte brinemo zbog toga."

"Najbolje rešenje" da demarkacija ne prođe u Skupštini

O jednom od gorućih pitanja institucija u Prištini - ratifikacija sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom, Haradinaj je kazao da bi najbolje rešenje bilo da on "padne", odnosno da poslanici Skupštine Kosova glasaju protiv:

"Ja sam spreman da poslanici u Skupštini odlučuju o tome, ali po meni je najbolje rešenje da to padne, da glasaju protiv. Onda da tražimo rešenje sa Crnom Gorom, da kažemo - izvinite ono što smo se dogovorili nismo mogli da ratifikujemo. Ako Crna Gora kaže - vidimo da ima rešenje, korekcija bi pomogla da i mi ratifikujemo. To je moj stav."

Korekcija tog sporazuma je, naveo je, predviđena i samim sporazumom, "samo treba politička volja između nas i Crne Gore da se to reši".

"Premijer Crne Gore će uskoro posetiti Kosovo, nemamo nikakvo obećanje i možda nećemo ništa rešiti, ali ipak ne stojimo u mestu, radimo na tome," zaključio je Haradinaj.

"Cenim Srbe koji su Srbi"

"Nemam Ramuševih Srba. Ja cenim Srbe koji su Srbi, a ne Jugoslovene, one koji rade za narod koji ih je izabrao, koji očekuju od njih i radim sa njima. Za mene je dostojanstvo bitno i ja ih poštujem," kazao je, takođe, Haradinaj gostujući u emisiji Slobodno srpski.

(KosSev)