Početna strana > Hronika > Rade Maroević: Barak Obama protiv Ilona Maska u bici za Pensilvaniju
Hronika

Rade Maroević: Barak Obama protiv Ilona Maska u bici za Pensilvaniju

PDF Štampa El. pošta
petak, 11. oktobar 2024.

Tačno 16 godina od kada je njegov predizborni karavan izazivao histeriju oduševljenja skoro gde god da se pojavio, Barak Obama je doputovao u Pensilvaniju, pokušavajući da ubedi stanovnike nekadašnje prestonice čelika da glasaju za Kamalu Haris. Gotovo istovremeno, najbogatiji čovek Amerike Ilon Mask skakao je od sreće po bini tokom predizbornog skupa Donalda Trampa u gradiću Batler, svega sat vožnje udaljenom od Pitsburga.

Duel Obame i Maska proizvod je činjenice da bi glasovi iz Pensilvanije, jedne od "zaboravljenih" američkih saveznih država, mogli odlučiti ishod predsedničkih izbora 5. novembra.

Prema poslednjim istraživanjima javnog mnenja, kandidatkinja demokrata Kamala Haris ima gotovo nemerljivo malu prednost u odnosu na Donalda Trampa. Za Harisovu bi glasalo 48 odsto glasača u Pensilvaniji, odnosno 0,6 odsto više nego za kandidata republikanaca.

Povratak Baraka Obame

"Mrtva trka" u Pensilvaniji, neminovno, izazvala je paniku u oba izborna štaba, pa su demokrate pokušale da utiču na birače izvlačeći "džokera", najboljeg govornika među američkim predsednicima prethodnih nekoliko decenija - Baraka Obamu.

Obamina kratka pensilvanijska turneja pokušaj je demokrata da odobrovolje afroameričke glasače, čiji je entuzijazam za poruke koji dolaze iz štaba Kamale Haris prilično deprimirajuće delovao i na nekadašnjeg predsednika Amerike.

Demokrate, koje su tokom izborne trke 2016. godine zaboravile zapadnu Pensilvaniju, tvrde da ovakvu grešku više nikada neće ponoviti, ali je Obama posle skupa u Pitsburgu rekao saradnicima da je osetio "izostanak uzbuđenja", koje je pratilo njegove pohode u tu državu 2008. i 2012. godine.

DŽoker, Barak Obama

Pominjući bol, probleme, ali i radost koji su pratili "njegov put", Obama je upozorio na opasnost po američku demokratiju koju bi predstavljala pobeda "mogula nekretnina koji je postao političar".

Ilon Mask, svi putevi vode u Pitsburg

Analitičari, ipak, tvrde da je angažovanje najboljeg među demokratskim oratorima nekoliko nedelja pred glasanje možda i znak da štab Kamale Haris oseća da im pobeda na izborima polako klizi iz ruku.

Sa ocenama analitičara slažu se i kladioničari, koji Trampu daju prilično ozbiljnu prednost u odnosu na Kamalu Haris, dok istraživanja javnog mnjenja kandidatkinji demokrata daju prednost od oko dva i po odsto.

Da problem po demokrate bude veći, gotovo je izvesno da će, posle 5. novembra, izgubiti većinu u Senatu, što bi, ukoliko Tramp postane predsednik, sve tri ključne poluge vlasti u Americi moglo staviti u ruke republikanaca.

Takav razvoj situacije u prvi je plan izbacio najbogatijeg čoveka na svetu, vlasnika mreže "Iks" i "Tesle" Ilona Maska, koji je sopstveni "glavni štab" prebacio u Pensilvaniju, tvrdeći da će upravo ova država odlučiti budućeg predsednika SAD.

Promašili ste!

Zbog toga je uspostavio "ratnu sobu" u Pitsburgu, gde je doveo advokate, marketinške stručnjake, eksperte raznih fela i najbliže prijatelje, pokušavajući da na izbore prenese uspeh u rešavanju kriznih situacija sa kojima su se u prošlosti suočavale njegove kompanije.

Istovremeno, Trampu je na raspolaganje stavio trust mozgova koji, inače, vodi njegove kompanije, dok posmatrači tvrde da kampanju republikanskog kandidata podržava jednakim žarom kojim vodi "Iks" i "Teslu".

Mask po kućama

Ukoliko bude potrebno, najavio je, lično će ići od kuće do kuće u Pensilvaniji, kako bi nagovorio birače da glasaju za Trampa. Poslednjih nedelja, optuživao je demokrate da će pustiti u zemlju ogroman broj nelegalih imigranata, koji će im, zauzvrat, omogućiti da zauvek ostanu na vlasti.

Tvrdi da bi izbori 5. novembra mogli biti poslednji sloboni izbori u Americi.

Za Kamalu Haris

Ljudi u Pensilvaniji smatraju da će upravo njihovi glasovi odlučiti ko će to biti.

Na prethodnih osam predsedničkih izbora, demokrate su u Pensilvaniji pobedile sedam puta. Jedini put dominaciju demokrata prekinuo je upravo Donald Tramp 2016. godine, i to posle čuvene debate u kojoj ga je do nogu potukla tadašnja kandidatkinja demokrata – Hilari Klinton.

I ovoga puta, Pensilvanija je podeljena. Ne samo po okruzima ili gradovima, već i unutar samih naselja.

Na takav zaključak navodi i istraživanje dnevnika Filadelfija inkvajerer prema kojem će rezultati izbora u Pensilvaniji ovog puta zavisiti od predgrađa manjih gradova – Harisburga, Altune, DŽonstauna ili nekog drugog mesta duž puta koji nosi ime po osnivaču Pensilvanije, Vilijemu Penu.

Pre dva dana, vlasti u prestonici Amerike, Vašingtonu, zatvorili su deo avenije Pensilvanija, kako bi spremili binu na kojoj će buduća predsednica ili predsednik SAD održati inauguracioni govor. Kako stoje stvari, o osobi koja će se popeti na binu odlučiće upravu glasači po čijoj je državi nazvana ova ulica.

(RTS)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner