понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протест испред Вишег суда због поступка рехабилитације Драже Михаиловића
Хроника

Протест испред Вишег суда због поступка рехабилитације Драже Михаиловића

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. март 2012.

БЕОГРАД -  Испред Вишег суда у Београду где се води поступак рехабилитације команданта Југословенске војске у отаџбини Драгољуба Михаиловића, данас се окупило неколико десетина грађана који протестују због могуће рехабилитације.

Међу противницима рехабилитације су чланице невладине организације "Жене у црном" и подмладак Нове комунистичке партије Југославије који носе транспаренте на којима пише "Дража - зликовац" и на којима су исписана места и број убијених током Другог светског рата.

Представница "Жена у црном" Саша Зајовић рекла је агенцији Бета да рехабилитација Драгољуба Михаиловића "означава укупну рехабилитацију злочиначке идеологије и праксе Равногорског четничког покрета".

Она је оптужила власт у Србији да рехабилитацијом "осведоченог сарадника окупатора понижава бројне невине жртве терора његових јединица и покушава да анулира достигнућа антифашистичке борбе".

"Уместо рехабилитације морају да се примењују закони, да се забране они који у Србији данас показују фашистичке идеје", рекла је Зајовић.

Небојша Миликић из Културног центра "Рекс" рекао је да је Драгољуб Михаиловић "ратни злочинац и командант војске која је спроводила најстрашније злочине над цивилним становништвом", а да је његова рехабилитација "покушај власти да легитимише своје савремене политичке назоре".

"Рехабилитације Драже и Жанке Стокић и других користе се да легитимишу данашњу рестаурацију оних односа који су и довели до Другог светског рата", казао је Миликић агенцији Бета.

Он је оценио да "судови игноришу злочин и да их не занима оно што су злочинци радили", већ да воде овакве процесе из политичких разлога.

Суђење је изазвало велико интересовање медија из бивших југословенских република који прате данашњи поступак и дешавања испред суда.

За данас је предвиђено саслушање историчара Слободана Марковића који је и председник Комисије за тајне гробнице и члан Комисије за утврђивања околности страдања Драгољуба Михаиловића.

Суд ће потом саслушати и друге предложене сведоке, као и размотрити остале доказе који су у међувремену достављени суду.

Нови Сад освануо са плакатима против Драже

Плакати против рехабилитације четничког водје Драгољуба Драже Михаиловића осванули су јутрос у главном граду Војводине, а аутор је организација Антифашистичка акција Новог Сада.

"Нацистички слуга ратни злочинац, Дража Михаиловић - срамота Србије", пише на плакату, са прешкрабаном фотографијом Михаиловића.

"Четници су убијали борце за слободу и клали недужне људе. Истину не можете фалсификовати", наводи се на плакатима, који су излепљени по целом граду.

Михаиловић је стрељан 17. јула 1946. године, након што га је Војни суд осудио за издају и ратне злочине.

Захтев за рехабилитацију поднели је 2006. године његов унук Војислав Михаиловић, професори Смиља Аврамов и Коста Чавошки, Српски либерални савет и Удружење југословенске војске у отаџбини.

Захтевом је затражено поништење пресуде од 15. јула 1946. године којом је Михаиловић осуђен на смрт и којом су му одузета сва грађанска права.

Два дана касније 17. јула 1946. године стрељан је као државни непријатељ "број један", а до данас није јавно објављено ни где је стрељан, ни где је и када сахрањен.

Поступак за рехабилитацију је почео 16. септембра 2010. године, а до сада је сведочио амерички авијатичар Милтон Френд (89), док је Виши суд одбио сведочење учесника Народноослободилачког рата Риста Вуковића који оспорава рехабилитацију Михаиловића.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер