Početna strana > Hronika > Prosvetari nakon sastanka u Vladi: Skeptični smo, reč je samo o usmenom dogovoru
Hronika

Prosvetari nakon sastanka u Vladi: Skeptični smo, reč je samo o usmenom dogovoru

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. maj 2024.

Sastanak u Vladi Srbiji predstavnika prosvetnih sindikata za Vesnu Vojvodić iz Sindikata prosvetnih radnika Nezavisnost je samo usmeni dogovor, dok Petar Petrić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Vojvodine ističe da "samo zajednički može da se izađe iz začaranog kruga nasilja".

Više hiljada nezadovoljnih prosvetnih radnika i građana okupilo se ispred Skupštine Srbije, gde su istakli transparente „Dokle više?“, „Dostojanstvo, sigurnost, ličnost“, uz propratno zviždanje pištaljkama i muziku sa razglasa, nakon što je došlo do najmanje dva slučaja napada na nastavnike.

Petrić je u emisiji „Njuznajt“ prvo otkrio kako je trenutno stanje pretučenog profesora iz Bačke Palanke.

„Kolega je bolje, izašao je iz bolnice. Povrede su ozbiljne, moraće da ima još jednu operaciju. A što se tiče učenika (koji je napao profesora), po našim saznanjima je u pritvoru“, rekao je Petrić.

Na pitanje da li je učenik i ranije imao istoriju nasilnih incidenata, profesor iz škole u koju je maloletnik prebačen tvrdi, prema saznanjima, da je „imao postupke za isključenje iz škole“.

„Po našim informacijama koje nisu zvanične, jer se nažalost to u školama krije, učenik je imao postupke za isključenje iz škole. To se nije desilo, on je imao dvojku iz vladanja i dobio je ispisnicu sa kojom je uredno mogao da pređe u drugu školu. On je sada prebačen u školu u kojoj ja predajem, pričao sam sa kolegama – a šta da kažem, on je dete, ima 16 godina, u masi je svojih drugara koji su jednostavno nezreli. Tako da su mi neke kolege rekle da se izuzetno dobro ponaša, a neki su mi rekli da su primetili njegovu nepažnju, a daleko od ovakvog ponašanja“, objasnio je Petrić.

Vojvodić je istakla da je najveći problem u funkcionisanju škola, kada je reč o otporu prema nasilju, percepcija koja je nekako prikrivena.

„To je želja da se to prikrije, jer je veliki broj direktora tih škola procenio – da činjenica da u njihovim školama postoji nasilje mogli bi da dožive kao jednu vrstu profesionalnog neuspeha“, ocenila je Vojvodić.

Prema njenom mišljenju, ovo je samo vrh ledenog brega.

„Da ne pominjemo što su procedure nekada besmisleno dugačke, što su nekada nerazumljive i što doživite bolni pad u realnost, kada učinite sve šta treba, a onda vam inspekcija kaže da vam nije u nekom dokumentu ispoštovano do kraja i nasilnika nagradi na način da recimo dobije svedočanstvo za kraj tekuće godine pre svojih vršnjaka“, objasnila je Vojvodić.

Komentarišući konstataciju da je današnji protest prosvetara urodio plodom, ona smatra da su to „gorki plodovi“ i „da je reč o jednom usmenom dogovoru“ u Vladi Srbije o promeni Krivičnog zakonika kako bi napad na prosvetare bio tretiran kao napad na advokate i kažnjen i zatvorom.

Kako je navela, ovu vrstu sastanka iznudio je pritisak koji su osetili zbog brojnosti na protestu, „zbog revolta i kod građana i kod prosvetnih radnika“.

Petrić je istakao da očekuje podršku, jer, kako smatra, „samo zajednički može da se izađe iz začaranog kruga nasilja i neke besperspektivnosti“.

„Bezbednost u školama se nije povećala, ali možda su to neki trenuci otrežnjenja. Proces je spor, sigurno da moramo da budemo skeptični, ali se nadamo da će se krenuti u tom pravcu. Za to vreme moramo da imamo podršku javnosti i roditelja i nadamo se da ćemo krenuti na bolje“, naglasio je profesor.

Vojvodić dodaje da onog trenutka kada ministarka prosvete „bude imala hrabrost da rizikuje određene političke benefite i kaže da je za nas nedopustivo takvo ponašanje, to će biti tačka u kojoj će celo društvo moći da krene da se leči“.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner