Početna strana > Hronika > Nebojša Romčević: Srbija se sada tako strahovito polarizovala da tu pomirenja teško da može da bude. Izbori zapravo nisu ni potrebni, jer vi zapravo nemate kome da se obratite - iza toga sledi otvorena diktatura
Hronika

Nebojša Romčević: Srbija se sada tako strahovito polarizovala da tu pomirenja teško da može da bude. Izbori zapravo nisu ni potrebni, jer vi zapravo nemate kome da se obratite - iza toga sledi otvorena diktatura

PDF Štampa El. pošta
petak, 05. januar 2024.

Scenarista i univerzitetski profesor Nebojša Romčević ističe da je Srbija nakon izbora "strahovito polarizovana i da tu pomirenja teško da može da bude".

Romčević smatra da mi ne možemo da dođemo do sinteze.

„Situacija te političke divergencije došla je do takvih dimenzija da ne mogu na političkoj sceni da ostanu svi akteri koji su ušli u izbore. Kada to kažem ne mislim da će stranke koje nisu prošle cenzus da se ugase, nego mislim da se Srbija sada tako strahovito polarizovala da tu pomirenja teško da može da bude“, ocenio je Romčević u emisiji „Dan uživo“.

On istuče da se znalo da će biti izborne krađe i da je učnjeno ono što je moglo da se učini – da se ljudi uhvate u krađi, da se pribave dokazi o toj krađi i da se traži da se izbori ponište.

„Ono što nije stvar razuma to je što imate institucije koje nam ukažu – ‘da to za nas nisu dokazi, mi to ne priznajemo, mi se time ne bavimo’. Iz toga proizlazi jedini mogući zaključak, da izbori zapravo nisu ni potrebni, jer ako ste vi indiferentni prema zakonu, vi zapravo nemate kome da se obratite, iza toga sledi nešto što se u istoriji zove otvorena diktatura. Sa druge strane imate jedan ozbiljan deo naroda koji ne stoji toliko uz opoziciju koliko uz princip pravednosti, istinitosti, izborne volje, ali smo videli da državu to ni najmanje ne interesuje“, objasnio je profesor.

Prema njegovim rečima, kada imate vlast koja ideološki potpuno odbija da bude definisana, „onda je sasvim svejedno po kojoj osnovi će oni dobijati izbore“.

„Jer ako vas uhvate u ovolikoj količini krađa i policija laže stanovništvo, vama mora da bude jasno kuda se stvar kreće“, istakao je Romčević.

Na pitanje kako komentariše uvođenje 8. januara kao neradni dan, profesor ističe da „kada nešto preporuči predsednik, da je to apsolutno naređenje“.

„Kada preporuči predsednik to je za privatne i društvene firme apsolutno naređenje, zato što opstanak privatnih fimi zavisi od volje vlasti. Tako da u svakom trenutku onima koji dobru volju predsednika ne uzmu za ozbiljno, mogu da im se usele inspekcije koje više nikada neće otići“, zaključio je Romčević.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner