понедељак, 22. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Професор Франк Гросвелд: Пронашли смо антитело против КОВИД-19 које може блокирати заразу коронавирусом
Хроника

Професор Франк Гросвелд: Пронашли смо антитело против КОВИД-19 које може блокирати заразу коронавирусом

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. март 2020.

Светскo откриће Медицинског центра Ерасмус универзитета у Ротердаму и Универзитета у Утрехту - пронашли су антитело против КОВИД-19. Научна публикација тима од десет научника спремна је за процену од стране водећег часописа „Nature“.

Веровали или не, то се већ налазило на десетом спрату Медицинског центра Ерасмус -  антитело које може блокирати инфекцију САРС1 и САРС2. Другим речима, прво икада антитело на коронавирус. Професор ћелијске биологије Франк Гросвелд (71) реагује уздржано: „Престар сам да бих скочио на сто.“

Од четвртка увече, тим од десет научника (чији је члан Гросвелд) објавио је чланак на сајту БиоРкив - веб локацији на којој биолози могу објавити своја истраживања пре него што ће их оценити угледни часопис „Nature“. У садржају, научници описују антитело на САРС2, коронавирус који изазива тренутну пандемију (КОВИД-19). Антитело може помоћи у откривању и спречавању инфекције коронавирусом. И то је прво откривено антитело у свету.

Одрицање од одговорности: Антитело се још увек мора тестирати на људима (а то ће потрајати месецима), а у току је стручни преглед чланка пре него што га ће часопис „„Nature“ објавити. Али Гросвелд се нада: „Сваког тренутка очекујемо да стигне е-мејл“, каже добитник награде Спиноза у својој лабораторији на десетом спрату.

Шта  сте тачно пронашли ви и ваши колеге истраживачи са одељења за вирусологију и универзитет у Утрехту?

Објавили смо чланак о антителу које смо већ изолирали пре тренутне пандемије и који је реаговао (биолошки израз за одбијање стране супстанце, ур.) са разним коронавирусима. Антитело спречава вирус да може да се зарази и такође може да помогне у откривању вируса.

Како сте то открили?

Пре око петнаест година покренуо сам хоби пројекат да видим да ли можемо направити антитела за људе (протеине направљене као одговор на антигене као што су вируси, ур.) користеће мишеве. То је успело и на крају је довело до оснивања компаније „Erasmus MC: Harbor Antibodies BV“. Сада имамо филијале у Шангају, Бостону и Ротердаму, где се налази и огранак за иновације. Они углавном развијају антитела за лечење тумора.

„Заједно са одељењем за вирусе на спрату и одељењем за вирусологију Ветеринарског факултета Универзитета у Утрехту придружили смо се европском пројекту: ЗАПИ (Зоонозе - антиципација и припрема за припрему, ур.). Циљ је био развити антитела против МЕРС-а, САРС-а и другог коронавируса из Хонг Конга (ОЦ-43). У том пројекту пронашли смо антитела која су узајамно реаговала са та три различита вируса и спречила да имају могућност заразе.

Сада покушавамо да нађемо фармацеутску компанију која може да произведе антитело у великој количини као лек

Али ти вируси су већ били савладани, сада се бавимо другачијим коронавирусом. Још увек смо чували у фрижидеру нетестирана антитела из претходне студије која нису реаговала са све три мутације, већ са САРС1. Када је избила тренутна криза са САРС2 (КОВИД-19), одмах смо тестирали да ли антитела која су реаговала са САРС1 такође реагују и на САРС2. Тако смо пронашли антитело које је сада објављено.

Шта су следећи кораци и шта са антителима  можемо учинити?

Сада покушавамо да нађемо фармацеутску компанију која може да произведе антитело у великој количини као лек. Пре него што се пласира на тржиште, антитело мора проћи опсежну фазу развоја и бити тестирано на токсиколошка својства. Тај процес је у току. Поред развоја као лека, желимо да искористимо антитело за постављање дијагностичког теста, таквог који свако може учинити од куће како би људи могли лакше да сазнају да ли имају инфекцију или не.

Колико је овај налаз јединствен?

Колико знамо, ово је прво антитело које блокира инфекцију. А велика је шанса и да постане лек на тржишту. Проналажење нечег таквог је врло ретко. Током каријере пуно сам радио на регулацији гена, како се гени укључују и искључују, која је структура нашег генома... итд. Срећом, успео сам и да откријем мноштво открића на том пољу због којих сам осећао да заиста имамо напредак у истраживањима. Али таква истраживања су се углавном односила на разумевање и ван научног интереса. Проналазак овог антитела се односи на примену.

Дакле, сада имате решење?

Ако погледате из угла пацијента, очекује се, и то је једино очекивање тренутно - да ће инфекција бити заустављена. И тако пацијенту може пружити прилику да се опорави. Али,  превенција је наравно боља од лека, право решење је дакле, вакцина и други на томе раде. Међутим, за развој вакцине је потребно две године. Наш лек, ако све функционише како треба, могао би ускоро стићи овде - али ће бити скупљи да се произведе.

Вакцина се обично састоји од протеина који долази од вируса или убијеног вируса. Ако мало тога дате људима или животињама - они ће направити антитела против вируса. Ово ствара такозване ћелије-меморије које памте оно што су видели пре. Ако вирус покуша да уђе у тело, те меморијске ћелије могу брзо реаговати на њега и одбацити вирус. Антитело делује као лек, али сам пацијент не прави своја антитела. Ако примените лек, трајаће неколико недеља. То је довољно за опоравак, али вероватно није довољно да заувек штити од вируса. Боље је ако пацијент развије свој имунитет.

Да ли сте одмах помислили: „Можда ја имам нешто за ово“ када је избила епидемија? Како то функционише?

Мој колега из Утрехта Беренд-Јан Босцх и ја смо помислили: „Морамо нешто да учинимо, можда имамо нешто за то. Због тога смо почели одмах, а тренутна паника значи напорни рад под временским притиском. Почињем око девет ујутру, до око седам увече. Тада одлазим кући својој породици и кад се све смири тамо поново почињем радити, тек нешто иза поноћи.

Да ли сте већ добили велику пажњу због тога?

Још не толико. Сада је објављен на БиоРкив-у, али прави публицитет очекујем тек када га буду одобрили из часописа „Nature“, до тада нам није дозвољено да сами објавимо наша открића. Али, ако постављате питања, можемо да одговоримо на њих. Надамо се да ће одобрење стићи за неколико дана и тада ће „Nature“ послати и саопштење. Можете видети да објављивање на БиоРкив већ нешто изазивало међу колегама на Твитеру и Линкедину. Јуче сам већ примио рекордан број е-мејлова и текстова.

Да ли ћете бити богати захваљујући овом налазу?

Смех: „Видите да је све погрешно, ово није добар пословни случај. Постоји шанса да вирус нестане за месец или два. Тада сте као фармацеутска компанија трошили милионе за ништа - само они су у стању да поднесу ризике овакве врсте. Такође је било панике када су избили САРС1 и МЕРС. У време кад је направљена вакцина и антитела, вирус је већ нестао.

Шта мислите о тренутном приступу епидемији у Холандији?

Били смо превише опуштени и нисмо били добро припремљени. На пример, у почетку је било премало тестова и премало ограничења, док смо могли да видимо шта се дешава у Кини, а потом и Италији.

Да ли ће тест који развијате решити нешто од овога?

То бисмо волели да урадимо, у Кини је већ произведен јефтин први тест, али не знам колико су у стању да их направе. Замолио сам их да пошаљу овде неке тестове да их испробамо, али забрана летова из Кине је то отежала. Прављење теста може бити брже од развијања лека, јер такав тест није потребно тако темељно истражити као лек. То није нешто што дајете пацијенту и делује слично као тест за трудноћу, осим ако оралном слузом уместо мокраће. Не знам колико ће тест на крају коштати. "

Да ли сте имали среће или памети када сте направили ово откриће?

У нашој првој студији са САРС-ом, МЕРС-ом и ОЦ43, урадили смо паметан посао - пре избијања ове пандемије. И касније смо имали срећу да већ имамо антитела која се такође везују за нови коронавирус. Стога смо били у предности испред других, али несумњиво ћемо развити још више антитела против САРС2.

(Разговарао: Marko de Haan, „Еразмусмагазин“)  

(НСПМ, erasmusmagazine.nl)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер