уторак, 02. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминуо бивши чешки председник Вацлав Хавел
Хроника

Преминуо бивши чешки председник Вацлав Хавел

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. децембар 2011.

ПРАГ – Бивши председник Чешке и некадашњи дисидент Вацлав Хавел умро је у 75. години, потврдио је данас његов портпарол Ладислав Спачек.

Здравствено стање Хавела, који је био страсан пушач и после дужег лечења и изван Чешке 1996. „победио” рак плућа, видно се погоршало протеклих месеци.

У марту ове године, када се поново разболео, Хавел је морао да смањи свој програм рада и боравио је чешће у викендици на селу.

Бивши чешки председник ове године није био, због здравственог стања, у могућности да присуствује ни традиционалном филмском фестивалу у Карловим Варима, у јулу.

Рођен је 1936. године у Прагу у предузетничкој и интелектуалној породици којој је 1948. конфискована имовина. Због тога му је комунистички режим је забранио да студира након завршене средње школе. То је разлог зашто је отишао у хемијску лабораторију, а потом дописно завршио још неке школе.

И пре политичке каријере бавио се писањем и још као тинејџер је објављивао драме, које су извођене и на нашим сценама и када је био забрањен у домовини и донеле му међународни углед.После уласка совјетских трупа у Чехословачку 1968. забрањено је извођење његових драма и одузет му је пасош.

Хавел је био један од кључних људи током Плишане револуције 1989. и активан учесник у покрету Прашко пролеће 1968, због чега је „стављен под присмотру” власти, а провео је и четири година у затвору - од 1979. до 1983.

Године 1989, када су демократске промене захватиле Европу, Хавел се поново укључио у револуционарно деловање. Као председник организације Цивилни форум био је један од оних са којима су комунисти морали да преговарају.

Од 1989. до 1992. био је девети председник Чехословачке, када је поднео оставку противећи се подели земље, а од 1993. до 2003. био је председник Чешке Републике у два мандата. У време његовог мандата Чешка је 1999. ушла у НАТО. Добио је више награда за књижевни и политички рад, међу којима и награду Амнести интернешенела за борбу за људска права, али је био и мета критике, посебно због тога што је укинуо смртну казну. Хавел се јавно свађао и са познатим писцем Миланом Кундером.

Хавел се женио два пута.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер