недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник непризнате републике Нагорно-Карабах потписао указ о распуштавих државних институција и организација и о престанку постојања од 1. јануара 2024.
Хроника

Председник непризнате републике Нагорно-Карабах потписао указ о распуштавих државних институција и организација и о престанку постојања од 1. јануара 2024.

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. септембар 2023.

 Република Нагорно-Карабах престаје да постоји 1. јануара 2024. године. Председник непризнате републике Самвел Шахрамањан потписао је указ о распуштавих државних институција и организација и о престанку постојања Републике Арцах.

Уредба ступа на снагу одмах по објављивању, а указ је потписан због настале ситуације после 19. септембра, преноси владина агенција непризнате Републике Арцах, коју координира Главно информативно одељење председника.

Одлука је донета због тренутне тешке војно-политичке ситуације у региону и базирала се на приоритетима - обезбеђењу физичке безбедности и виталних интереса народа Арцаха. Приликом доношења одлуке узет је у обзир и договор постигнут, уз помоћ руских мировних снага, са представницима Републике Азербејџан да се становницима Нагорно-Карабаха, као и војним лицима која су положила оружје, омогући "слободан, добровољан и несметан пролаз" са својом имовином на возилима дуж коридора Лачин.

Становницима Нагорно-Карабаха, па и онима који се налазе ван републике, се предлаже да се, након ступања на снагу ове уредбе, упознају са условима реинтеграције које је изнела Република Азербејџан, и да донесу независну и индивидуалну одлуку о могућности останка или повратка у Нагорно-Карабах.

Азербејџан је 19. септембра покренуо антитерористичку операцију у Нагорно-Карабаху за обнављање уставног поретка, коју је Јереван оценио као агресију и истакао да у региону нема јерменских јединица. Москва је позвала стране у сукобу да одмах прекину ватру и врате се на имплементацију трипартитних споразума из новембра 2020. године.

Дан касније, уз посредовање руских мировних снага, Баку и Степанакерт су постигли договор о прекиду ватре. Један од услова примирја било је разоружање јерменских снага и повлачење тешке технике из региона.

Такође, 21. септембра у азербејџанском граду Јевлаху одржан је састанак представника карабашких Јермена са делегацијом Азербејџана, посвећен интеграцији региона у републику. Сутрадан је руско Министарство одбране известило да су оружане формације Нагорно-Карабаха предале оружје и војну опрему под контролом мировних снага.

До јутрос је Нагорно-Карабах већ напустило више од 65 хиљада људи.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер