Početna strana > Hronika > Predrag Kon, Zoran Radovanović i Srđa Janković u „Utisku nedelje“: Kon - Čini se da su izbori bili nepovoljna situacija. Radovanović: Imate ljude koji ne smeju da izađu i javno kažu da je broj mrtvih mnogo veći nego što je zvanično saopšteno
Hronika

Predrag Kon, Zoran Radovanović i Srđa Janković u „Utisku nedelje“: Kon - Čini se da su izbori bili nepovoljna situacija. Radovanović: Imate ljude koji ne smeju da izađu i javno kažu da je broj mrtvih mnogo veći nego što je zvanično saopšteno

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 28. jun 2020.

Večerašnja emisija "Utisak nedelje" okupila je epidemiologe dr Zorana Radovanovića i dr Predraga Kona, kao i imunologa dr Srđu Jankovića. Moramo znati istinu o tačnom broju zaraženih i umrlih od koronavirusa, a poverenje u lekare i Krizni štab ćemo sačuvati i vratiti samo ako dođemo do verodostojnih podataka i to na osnovu medicinske dokumentacije, ocenili su večeras učesnici emisije.

- Suština je u tome da u situacijama kakve su epidemije struka mora da nastupa jedinstveno koliko god je to moguće. Tačno je da je mene to razočaralo i iznenadilo, pošto je vanredno stanje ukinuto, kao da je nestao stručni deo Kriznog štaba. To odudara od stava SZO, od naše teorije i drugih zemalja koje kažu da se mere zabrana moraju eliminisati postepeno. Na primer, Austrija je u početku samo dozvolila otvaranje rasadnika, pa onda redom. Tu nema nekih podela, svi su preporučivali da treba postepeno, kod nas je presečeno - rekao je epidemiolog Radovanović.

Na pitanje voditeljke: "Da li vi verujete da su dr Kon i dr Janković svesno učestvovali u sakrivanju podataka i da su odlučili da su izbori važniji od života", dr Radovanović je rekao da misli da su članovi Kriznog štaba bili izloženu pritisku.

- Što se izbora tiče mislim da su bili pritisnuti, ono što je bitno, akademik Dušan Teodorović nije žalio truda, pa je konstatovao da je ovog proleća trebalo da se održi preko 50 izbora i svi su otkazani osim jednog. Nismo mi pametniji od celog sveta, kao što smo organizovali najmasovniju utakmicu na svetu. Mene posebno vređa kao čoveka, što je Đoković jedini brend koji imamo, jedino čime možemo da se pohvalimo i mi, država je njega navukla - kazao je doktor.

Gosti Olje Bećković epidemiolozi dr Predrag Kon i dr Zoran Radovanović i imunolog Srđa Janković odgovarali su na pitanje da li je moguće da je neko falsifikovao brojeve zaraženih i umrlih od koronavirusa u ime izbora i da li ima šanse da vratimo poverenje u lekare.

Međutim, epidemiolog dr Kon je rekao da nijedan podatak nije skriven i da nisu lagali javnost.

- Ovo je dinamična situacija. U našoj zemlji se prvo otpočelo sa otvaranjem 27. aprila, te smo od tad do 5. juna imali postepeno otvaranje. Činjenica je da su izbori bili nepovoljna situacija u čitavom periodu. Lagati ne smemo. Imam dva cilja - što manje smrtnih ishoda i da zdravstveni sistem - istakao je Kon.

Epidemiolog je u emisiji pitao dr Radovanovića šta želi od njega i Kriznog štaba, na šta mu je on odgovorio da želi istinu!

- Pratio sam podatke i oni su bili takvi da se u njih moglo verovati. Nisam ih pratio iz baze podataka Instituta "Batut". Govorim vam ono što ja znam i što je suva istina, a suva istina je ono što je objavljeno i što su zvanični podaci, na osnovu kojih nije bilo posebnog razloga za uznemirenje. Danas smo slušali doktora Dragaša iz KBC "Zemun" koji je potvrdio jedan smrtni slučaj, fudbalera Petkovića, gde je prijavljeno da nije umro od kovida, a bio je pozitivan - kazao je epidemiolog Kon.

Na konkretno pitanje da li su članovi Kriznog štaba lagali o epidemiološkoj situaciji pred izbore, Kon, koji je inače član tog štaba, rekao je da nijedan podatak nije skrivan i negirao optužbe da su mere prebrzo ukinute.

 “Nisam došao da branim nikoga, ja na izbore nisam izašao zato što me ne interesuju ni jedni ni drugi. Imam dva cilja – što manje smrtnih ishoda i da zdravstveni sistem opstane“, rekao je Kon.

Na pitanje zašto se onda oglasio dan nakon izbora i unemirio javnost pretećom epidemiološkom situacijom i da li je logično da je ona počela odmah u ponedeljak, Kon je odgovorio da je samo pratio podatke i to iz baze Instituta “Batut”.

 “Govorim o onome što znam i što je istina, a istina je ono što je ‘Batut’ objavio, to su zvanični podaci i na osnovu njih nije bilo posebnih razloga za uznemirenje javnosti. Ukoliko su lažirani što hoće neko da implicira na osnovu jednog teksta…“, rekao je Kon misleći na izveštaj BIRN-a koji je objavio trostuko veći broj umrlih od korone u odnosu na zvanične podatke.

 “Ako ova država i ovaj narod ne može da veruje osnovnim podacima koji se po zakonu izvlače na osnovu izjava pojedinačnih lekara o prijavi i potvrdi o smrti…”, rekao je Kon, objasnivši da je ta baza podataka napravljena za sedam dana i da mora da se stalno prati i koriguje.

Na pitanje "da li su lagali", imunolog Srđa Janković je takođe rekao da nisu.

- Nisam lagao i podaci na kojima sam bazirao sva svoja obraćanja javnosti jesu zvanični podaci. Zbog čega vi mislite da su zvanični podaci zvanični? U bazu ne znam kako se unose podaci. Ako je to baza koja može da registruje svakog pacijenta po matičnom broju, ako je to eksel tabela u koju je neko unosio podatke po svom nahođenju, kako možemo da znamo da li su to zvanični podaci. Ovo su sve samo mogućnosti. Složiću se sa obojicom da je potrebno što pre doći do istine. Zvanični podaci uvek su oni na koje član Kriznog štaba mora da se oslanja - kazao je Janković.

On se složio sa konstatacijom da treba što pre doći do istine, a do nje se može doći, kako kaže, samo sravnjivanjem svih podataka.

Na konstataciju da bez obzira kako je BIRN te podatke protumačio oni ipak postoje i da li je moguće da je neko te podatke koje su lekari dostavili Batutu, on vladi, a vlada Kriznom štabu prepravio, Kon je rekao da to njemu nije palo na pamet i da ne prihvata tu mogućnost.

Srđa Janković je rekao da oni te podatke nisu proveravali, ali da veruju ‘Batutu’ i dodao da ta baza nije primarni izvor podataka jer se oni unose i kasnije po ličnom nahođenju, a onda se proveravaju na osovu medicinske dokumenatcije.

Na pitanje da li je moguće da su se građani ” upecali” na nešto što je irelevantno, Zoran Radovanović je to objasnio činjenicom da su članovi Kriznog štaba izlazili sa dijametralno suprotnim stavovima, da je pristanak na političke i druge skupove povećalo obolevanje i umiranje od korone, ali i da nepoverenje građana potiče iz podataka da je poslednje tri nedelje dnevno umirala po jedna osoba što je statistički potpuno neverovatno.

 “Imate ljude koji ne smeju da izađu i javno kažu da je broj mrtvih mnogo veći nego što se zvanično saopštilo”,  rekao je Radovanović.

Radovanović je ocenio i da je baza podataka u “Batutu” skandalozna, a podaci besmisleni.

 “Ne postoji nijedna evropska zemlja sa tako lošim podacima“, rekao je on,

Sa tim se nije složio Kon koji je i dalje uveren da sve što je u bazi “Batuta” potpuno odgovara medicinskoj dokumentaciji.

 “Imam uveravanja da je sve ‘peške’ provereno. To je tačna baza podataka sa prijavama smrti od zaraznih bolesti“, istakao je Kon, napominjujući i da svi koji su umrli nisu umrli od korone.

Prema mišljenju Jankovića, razlika između 632 umrla prema BIRN-u i zvaničnih 244 jeste dosta velika i da ti podaci moraju da se provere, a postoji mogućnost i da su dobijeni primenom dve različite metodologije.

Na pitanje da li bi Krizni štab reagovao i tražio odlaganje izbora da je u četvrtak, dobio podatak da je zaraženo 450 ljudi a ne oko 90 kao što je zvanično saopšteno, Kon je rekao da ne bi tražio odlaganje, ali bi zahtevao strogo poštovanje mera zaštite.

 “U tom trenutku ne bi mogli da se spreče izbori, ali mesec dana pre je bilo moguće. Svaki ozbiljan stručnjak bi rekao – odložite to za jesen dok broj novoobolelih na dnevnom nivou ne bio jednocifren“, rekao je Radovanović.

Govoreći o predsedniku Republike Srbije, Aleksandru Vučići i mogućnosti da je pozitivan na kovid-19, dr Radovanović je rekao da ga treba kritikovati.

- Ne bih složio sa Konom, Vučića bih kritikovao jer je moj predsednik, za predsednicu Vlade sam u šali rekao da je ona žrtva verovanja u sopstvene podatke. Bliži su istini BIRN-ovi podaci od zvaničnih. Mislim da je to dobra lekcija za grupu koja se veselila i da će to imati pozitivan utisak na narod i sa te strane, dobro je što su se zarazili - kazao je epidemiolog Radovanović.

Na pitanje kada bi podneo ostavku, imunolog Janković rekao je da bi je podneo iste sekunde kada bi saznao da je došlo do obmane podataka.

- Ostavku bih podneo onda kada ono što kažem ne može više imati nikakav pozitivan efekat, kao i kada bih shvatio da je došlo do obmane podataka - kazao je dr Janković.

(Nova.rs, direktno.rs)