четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Кон: Одговорно тврдим - нема ни говора о „пуцању здравственог система“; Не можете забранити “црни петак”, а онај који га организује је директно одговоран
Хроника

Предраг Кон: Одговорно тврдим - нема ни говора о „пуцању здравственог система“; Не можете забранити “црни петак”, а онај који га организује је директно одговоран

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. новембар 2020.

Одговорно тврдим, на основу података које имам, да нема ни говора о пуцању здравственог система, изјавио је члан Кризног штаба за сузбијање епидемије коронавируса, епидемилог др Предраг Кон, реагујући на изјаву председника Синдиката лекара и фармацеута Србије, анестезиолога др Радета Панића да је "здравствени систем Србије званично пукао".

Кон је на конференцији за новинаре Кризног штаба у Београду, рекао да нема податке да се тешки болесници враћају из болница, јер они могу захтевати кисеоничку терапију, а такви се, како је рекао, сигурно не враћају. Како је додао, постоје ситуације да се у привремене болнице премештају они који више не захтевају кисеоничку терапију.

"Што се тиче овога што је изјавио др Раде Панић, кога поздрављам и желим му све најбоље, мислим да је то лично виђење. Одговорно тврдим на основу података које имам да нема ни говора о пуцању здравственог система да су предузете такве мере премештања које би требало да буду много боље записане како се ствара тако еластичан систем у оваквој ситуацији. То што се дешава је појединачно и има личних догађаја који су врло тешки. Здравствени радници трпе непрестано. Чекање на транспорт траје у неким условима који нису иначе уобичајени, понекад и на граници прихватљивости. То је екстремно ретко, не може се пренети и говорити о комплетном здравственом систему", рекао је Кон реагујући на гостовање председника Синдиката лекара и фармацеута Србије у Новом дану ТВ Н1.

Што се тиче овога што је изјавио др Раде Панић, кога поздрављам и желим му све најбоље, мислим да је то лично виђење. Одговорно тврдим на основу података које имам да нема ни говора о пуцању здравственог система

Кон је рекао и да се распитао конкретно о ситуацију у Краљеву, где др Панић ради, и да су му рекли да им је тренутно попуњено 55 одсто капацитета, да имају 11 пацијната на респираторима, од којих седам интубираних и четири на кисеоничкој терапији, као и да имају још пет слободних респиратора и два која још нису ни постављена.

Транспорт пацијента којем је др Панић говорио, није везан за сам капацитет и за респиратор, рекао је Кон и додао да је за то можда постојао неки други разлог.

"То је обављено и та особа је транспортована. Лични догађај је свакако тежак, и у свакој ситуацији је прихвалтјиво чути шта неко и како доживљава, али не би требало да се генерализује", поручио је он.

На питање новинара Н1 са колико респиратора Србија тренутно располаже, Кон је рекао да нема тачан податак, али да му је речено да их има довољно и да то сада није проблем.

Истакао је и да је епидемиолошка ситуација таква да у Србији још увек имамо већи дневни број пријема у болнице него отпуста, због чега се они који су пред самим излечењем премештају у привремене ковиде болнице.

"Цела Србија је сада практично једна велика болница. Премештање може да не буде у оквиру истог места. То морамо да разумемо, јер постоји оперативни центар при Министарству здравља који координише управо то - премештање и ослобађање капацитета у ковид болницима у којима се лече тешки болесници, док се они који су пред излечењем премештају у привремене болнице", објаснио је Кон.

Поновио је речи колеге епидемиолога др Бранислава Тиодоровића, да се Србија тренутно не суочава са новим таласом, већ са плимом епидемије коронавируса, истичући да се по први пут са коронавирусом суочавамо у јесење-зимској сезони.

"Онда се може питати да ли је то ипак његов сезонски карактер, да се поставља питање да ли ће опстати утисци које смо имали раније да практично нема сезону, јер ово је ипак огроман пораст у односу на претходна два таласа код нас", навео је Кон.

Казао је и да је прогнозирање кретања броја новозаражених у наредним данима подручке спекулација. Подсетио је, међутим, да смо у деветој недељи трећег таласа коронавируса, и да је по некомприродном току, за очекивати било да, уз учешће мера, дође до заравњања и опадања броја новооболелих.

Ове мере све зависи како се поштују. Ми да носимо маске сви, ништа друго нам не би требало, могли бисмо да радимо, привређујемо, живимо са маскама, сачекамо вакцину и изађемо из ситуације. Код нас се поштују мере око 60 одсто, и то није довољно

"Оно се међутим још увек није догодило. У Београду је данас 2033 новооболелих, тако да се осми дан одржава између 1.850 и 2.200 и некако се заравнио на врло високом нивоу. То је још врло тешко и лоше, али се на том нивоу задржао, за ралтику од осталих места где се и даље диже и расте. Из Београда се вирус прелило на мања места", објаснио је Кон.

Када је реч о недавно донетим мерама, Кон је рекао да се њихови ефекти могу очекивати за најкраће десет дана, и подсетио да се медицински део Кризног штаба залагао за још строже мере.

"Ове мере све зависи како се поштују. Ми да носимо маске сви, ништа друго нам не би требало, могли бисмо да радимо, привређујемо, живимо са маскама, сачекамо вакцину и изађемо из ситуације. Код нас се поштују мере око 60 одсто, и то није довољно, вирус пролази и налази свој потенцијал. Већ сам рекао да смо тражили оштрије мере, једноставно сматрамо да су оштрије мере адекватне тренутној стиуацији. Нормалмо је да желимо да са што блажим мерама дођемо до резултата", поручио је он.

Др Предраг Кон: Највише позитивних има у Београду – 2.033, па Нови Сад 556…Укупно 6.901 хоспитализованих пацијената на територији целе земље. Укупно 2.434 здравствена радника су заражена. Што се тиче Домова старих, заражена су 992 корисника и 550 запослених.

Др Едита Стокић: Ситуација у КЦ Војводине је хоспитализовано 359 пацијената, што је од 7. марта највећи број. Никада у току ноћи није било толико амбулантних прегледа у пријемној амбуланти Инфективне клинике, нити је хоспитализовано толико пацијената. У КЦВ отворено је највише нових ковид-центара. КЦВ организује и нон-ковид делатност, а то су пре свега Ургентни центар и специјалистичка поликлиника.

Да ли имате податак како је протекла ноћ у Београду? Када би нове мере могле да дају резултат?

Др Кон: Немам број прегледа и пријема, али и даље имамо већи број пријема него отпуста, и то се одржава. Данас је био састанак директора ковид болница са министром и сваки дан се дају информације. Данас ће бити премештања пацијената пред самим излечењем у привремене ковид болнице. Цела Србија је једна велика болница. Премештање може да не буде у оквиру истог места, и то морамо да разумемо. У питању је фасцинантна еластичност система. Примедбе по питању транспорта нису адекватне ситуацији.

Ефекте мера можемо очекивати након 10 дана, најкраће. Иначе, до две недеље.

Ако је 2.434 заражена здравствена радника, како се организује рад? Је ли истина да волонтирају студенти?

Др Стокић: Имамо тај број оболелих здравствених радника, али не истовремено, Постоји рециркулација оних који су позитивни и оних који се излече и враћају на посао. Број оболелих не утиче на квалитет рада. Студенти су се самоиницијативно пријавили за рад у КЦВ у ковид зонама, и њих је 20. Они раде добровољно и сада су само на административним пословима, у зеленој зони. Не улазе у “црвену зону”, не учествују у лечењу. Прошли су обуку, уз едукацију како се користи заштитна опрема.

Ако деца од понедељка више не иду у школу, да ли може да се предупреди оно што се дешава по тржним центрима?

Др Кон: Немам добре речи по питању понашања на “црни петак”. Не можете забранити “црни петак”, дакле онај који га организује директно је одговоран. Није ми јасно како је то најзначајније, када је умрло 57 особа.

Какве су прогнозе за наредне две седмице? Колико је потенцијал ширења вируса?

Др Кон: Када су у питању спекулације, најбоље је рећи не знам. Ми смо у деветој недељи пораста. За очекивати је било да, уз мере, дође до зарављења и опадања. Оно се, међутим, још није догодило, али Београд се одржава између 1.850 и 2.200 и заравнио се на врло високом нивоу. Издвајају се Нови Сад, Крагујевац, Панчево…Јасно је да је дошло до преливања и сада је за очекивати да ће ударити у плафон и да ће мере почети озбиљније да делују у току наредне недеље.

Тврдим, на основу података које имам, да нема ни говора о пуцању здравственог система Србије, јер су предузете мере премештања. У принципу, здравствени су радници под великим притиском. Довољно је чекање на транспорт које траје у неким условима који иначе нису уобичајени, а некад су на граници прихватљивости, али то је екстремно ретко.

Колико респиратора имамо на располагању?

Др Кон: Респиратора има довољно, а ту су и ови који су планирани за болницу у Батајници. Не бих да лицитирам, имам информацију да то није проблем.

***

У Србији је у последња 24 сата коронавирусом заражено још 7.780 људи, а од последица које је изазавао вирус умрло је 57 особа. Тестиране су 22.404 особе, а у болницама широм Србије на респиратору се налази 245 пацијента.

Радно време ковид амбуланти у Београду је продужено, а пацијенти морају да оду тамо, па тек онда у пријемно-тријажне центре, рекао је др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике Клиничког центра Србије након састанка министра здравља Златибора Лончара са директорима ковид болница.

 “Званична одлука је да се сви од данас јаве у ковид амбуланте, где ће бити урађен преглед плућа и остала дијагностика. Док стигну лабораторијске анализе и узорак крви, појединачном пацијенту је то сат и по времена, када није огроман број болесника. Довољно је десетак таквих да просечно време чекања на преглед буде продужено на три, четири сата. Продужено је радно време свих ковид амбуланти у Београду до 22 часа, и тек са урађеним анализама и упутом долазе у пријемно-тријажне центре. Одлучено је да сви пацијенти који нису витално угрожени, а дођу без анализа, буду враћени за домове здравља”, рекао је директор Инфективне клинике.

(Нова.рс, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер